https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/na-jadranu-se-kvuli-oteplovani-more-siri-jedovati-ohnivi-cervi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na Jadranu se kvůli oteplování moře šíří jedovatí "ohniví červi"

18.6.2024 19:30 | Podgorica (ČTK)
Hermodice ohnivá, známá díky svému rudému zbarvení též jako ohnivý červ, je mořský mnohoštětinatec dorůstající délky kolem 15 centimetrů.
Hermodice ohnivá, známá díky svému rudému zbarvení též jako ohnivý červ, je mořský mnohoštětinatec dorůstající délky kolem 15 centimetrů.
Na pobřeží Černé Hory se objevili jedovatí mořští živočichové známí jako ohniví červi. Setkání s nimi může člověku přivodit zdravotní komplikace, uvedla stanice N1. Experti dávají šíření tohoto druhu do souvislosti s oteplováním Jaderského moře.
 
Hermodice ohnivá, známá díky svému rudému zbarvení též jako ohnivý červ, je mořský mnohoštětinatec dorůstající délky kolem 15 centimetrů. Ve větším množství se naposledy objevili na plážích černohorského letoviska Budva.

Oceánografové upozorňují, že teplota Jadranu za poslední dobu vzrostla o dva stupně. To vyhovuje ohnivým červům a dalším živočichům včetně některých druhů medúz, kteří se jinak vyskytují spíše v tropických vodách. Pozorováni na Jadranu byli ohniví červi už dříve, v poslední době jsou však k vidění stále častěji i na mělčinách do jednoho metru.

Podle profesorky Maji Krželjové z univerzity v chorvatském Splitu nepatří ohniví červi k živočichům, kteří mají sklon napadat lidi.

"Jsou pestře zbarvení, což je v přírodě signál ostatním druhům, že jde o jedovatého živočicha, a tak se jich nedotýkají. Kvůli jejich výrazným barvám a vzhledu je však lidé mohou považovat za zajímavé, a tak se je někdy snaží zvednout a osahat. Pak se zvíře brání a může člověka zranit," uvedla.

Komplikací mohou být bodliny. Pokud se je nepodaří všechny z kůže odstranit, mohou způsobovat záněty a jed v nich obsažený různé kožní problémy. Jakékoliv bodnutí vyžaduje zásah lékaře.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist