Největší soustava chráněných území na světě má 30. výročí. Chrání i naši přírodu
A jak to u nás s Naturou po 18 letech vypadá? Evropsky významné druhy a přírodní stanoviště jsou pravidelně v šestiletých cyklech (zatím v letech 2007, 2013, 2019) hodnoceny na celém našem území. Jako zdroje dat slouží vrstva mapování biotopů a výstupy monitoringu a mapování druhů.
„Díky opakovanému hodnocení můžeme popisovat i trendy. Celkově se stav druhů a stanovišť mírně zlepšuje, podíl příznivě hodnocených roste, podíl nepříznivých a méně příznivých klesá. Počet druhů dokonce roste, nové jsou na našem území stále nacházeny. Příčinou změn hodnocení jsou však nejen skutečné změny stavu, ale i metodické a datové vlivy. Cílem směrnice je dosáhnout v budoucnu příznivého stavu u většiny druhů a stanovišť, cesta je tedy ještě dlouhá a cíl nejistý,“ vysvětluje Karel Chobot z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, ředitel odboru monitoringu biodiverzity.
„Že se chrání horské lesy, stepi či pestré louky očekává asi každý. Při bližším pohledu na seznam evropsky významných lokalit ale mnohé překvapí, že chrání například i desítky kostelů, hradů a zámků, škol i štol. Slouží totiž jako zimoviště netopýrů nebo místo, kde tyto druhy vytvářejí početné letní kolonie. Přítomnost netopýrů nebo vyhlášení územní ochrany objektu neznamená, že se už nebude moci dál využívat – stačí zachovat vhodné podmínky pro jejich život. Natura 2000 totiž s člověkem jako partnerem počítá – mnoho cenných lokalit vzniklo právě díky tomu, že krajinu dlouhodobě přetvářel a obhospodařoval,“ vysvětluje Linda Zachystalová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
Třicítku Natura 2000 oslavila pod záštitou francouzského předsednictví Rady EU letos v únoru konferencí ve Štrasburku, které se jako česká zástupkyně účastnila Eva Volfová s dalšími kolegy z Ministerstva životního prostředí a Agentury ochrany přírody a krajiny. Na krátké video o důležitosti soustavy Natura 2000, jejích úspěších i plánech do budoucna se můžete podívat YouTube kanálu projektu Jedna příroda.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (7)
Miroslav Vinkler
20.5.2022 14:15Mladším doporučuji shlédnutí ČT 2 "Nedej se !" věnovaný např. kauze Státní přírodní rezervace Králického Sněžníku.
Ten je sice součástí soustavy NATURA 2000, ale díky developerské činnosti
v PL i CZ , za úslužné spolupráce orgánů ochrany přírody , je již de facto odepsán tlakem masové turistiky.
Minulý týden otevřena na Dolní Moravě nejdelší vysutá lávka na světě, která se přidala k již vybudovanému Disneylandu - Stezka do oblak a právě budované rozhledně na vrcholu K.S. (staví Poláci, platí Češi - MMR ČR)
Ochrana přírody a krajiny je v ČR na skutečně kvalitní úrovní , ovšem pouze hubou a zcela formalisticky.
Jaroslav Řezáč
20.5.2022 15:46Miroslav Vinkler
20.5.2022 20:08Peníze nesmrdí, řekl císař Vespasián ,který zavedl daň z veřejných záchodů. Když to jeho synu Titovi nevonělo, otec mu ukázal utržené mince, a syn musel uznat, že vskutku nepáchnou.
Jaroslav Řezáč
21.5.2022 06:53Břetislav Machaček
23.5.2022 20:07 Reaguje na Jaroslav Řezáčnyní navrhována být NP. Starali se o tu krajinu a nyní je
možná nakonec štve, že ji raději nezhuntovali a zůstalo by
vše postaru. Je to možná návod, jak cokoliv cenného raději zhuntovat a mít od ochranářů pokoj.