https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/nejvetsi-soustava-chranenych-uzemi-na-svete-ma-30.vyroci.chrani-i-nasi-prirodu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Největší soustava chráněných území na světě má 30. výročí. Chrání i naši přírodu

20.5.2022 13:15 | PRAHA (Ekolist.cz)
Pražský Milíčovský les a rybníky jsou součástí evropsky významné lokality Natura 2000 – Milíčovský les.
Pražský Milíčovský les a rybníky jsou součástí evropsky významné lokality Natura 2000 – Milíčovský les.
Největší soustava chráněných území na světě už třicet let chrání rozmanitost evropské přírody. Třicítku oslaví 21. května, na který připadá Evropský den soustavy Natura 2000. Česká republika se k jejímu vytváření na svém území připojila vstupem do Evropské unie. U nás nyní do soustavy Natura 2000 patří 1112 evropsky významných lokalit a 41 ptačích oblastí, které dohromady pokrývají 14 % plochy státu. Mnohdy se ale překrývají s naším národním systémem ochrany přírody a krajiny, se kterým tvoří jednu soustavu chráněných území. Informuje o tom Agentura ochrany přírody a krajiny.
 
Soustava Natura 2000 chrání ty druhy rostlin, živočichů či stanovišť, které patří z pohledu celé Evropy k těm nejohroženějším či nejvzácnějším. Mnohá z těchto území potřebují pravidelnou péči. Tu mimo jiné zajišťuje osmiletý projekt Jedna příroda, na kterém se podílí Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Ministerstvo životního prostředí i různé výzkumné instituce. Díky projektu se kosí a spásají louky, obnovují tůně a mokřady, budují oplocenky pro vysazované stromy přirozené dřevinné skladby či vyřezávají nálety. Například vloni se podařilo zajistit více než tisícovku podobných opatření v 84 evropsky chráněných územích.

A jak to u nás s Naturou po 18 letech vypadá? Evropsky významné druhy a přírodní stanoviště jsou pravidelně v šestiletých cyklech (zatím v letech 2007, 2013, 2019) hodnoceny na celém našem území. Jako zdroje dat slouží vrstva mapování biotopů a výstupy monitoringu a mapování druhů.

„Díky opakovanému hodnocení můžeme popisovat i trendy. Celkově se stav druhů a stanovišť mírně zlepšuje, podíl příznivě hodnocených roste, podíl nepříznivých a méně příznivých klesá. Počet druhů dokonce roste, nové jsou na našem území stále nacházeny. Příčinou změn hodnocení jsou však nejen skutečné změny stavu, ale i metodické a datové vlivy. Cílem směrnice je dosáhnout v budoucnu příznivého stavu u většiny druhů a stanovišť, cesta je tedy ještě dlouhá a cíl nejistý,“ vysvětluje Karel Chobot z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, ředitel odboru monitoringu biodiverzity.

„Že se chrání horské lesy, stepi či pestré louky očekává asi každý. Při bližším pohledu na seznam evropsky významných lokalit ale mnohé překvapí, že chrání například i desítky kostelů, hradů a zámků, škol i štol. Slouží totiž jako zimoviště netopýrů nebo místo, kde tyto druhy vytvářejí početné letní kolonie. Přítomnost netopýrů nebo vyhlášení územní ochrany objektu neznamená, že se už nebude moci dál využívat – stačí zachovat vhodné podmínky pro jejich život. Natura 2000 totiž s člověkem jako partnerem počítá – mnoho cenných lokalit vzniklo právě díky tomu, že krajinu dlouhodobě přetvářel a obhospodařoval,“ vysvětluje Linda Zachystalová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Třicítku Natura 2000 oslavila pod záštitou francouzského předsednictví Rady EU letos v únoru konferencí ve Štrasburku, které se jako česká zástupkyně účastnila Eva Volfová s dalšími kolegy z Ministerstva životního prostředí a Agentury ochrany přírody a krajiny. Na krátké video o důležitosti soustavy Natura 2000, jejích úspěších i plánech do budoucna se můžete podívat YouTube kanálu projektu Jedna příroda.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

20.5.2022 14:15
Jedná se o propagační bláboly. Kdo je starší ,může porovnat se vzpomínkami.
Mladším doporučuji shlédnutí ČT 2 "Nedej se !" věnovaný např. kauze Státní přírodní rezervace Králického Sněžníku.
Ten je sice součástí soustavy NATURA 2000, ale díky developerské činnosti
v PL i CZ , za úslužné spolupráce orgánů ochrany přírody , je již de facto odepsán tlakem masové turistiky.
Minulý týden otevřena na Dolní Moravě nejdelší vysutá lávka na světě, která se přidala k již vybudovanému Disneylandu - Stezka do oblak a právě budované rozhledně na vrcholu K.S. (staví Poláci, platí Češi - MMR ČR)

Ochrana přírody a krajiny je v ČR na skutečně kvalitní úrovní , ovšem pouze hubou a zcela formalisticky.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

20.5.2022 19:32 Reaguje na Miroslav Vinkler
1*
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

20.5.2022 15:46
chráněných území by mohlo být více...zajímavé by bylo i CHKO Krušné hory
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

20.5.2022 20:08
Češi nejsou proti chráněným územím. Na vině je státní správa , která nerespektuje právo životního prostředí a ráda ustupuje lobbistickým tlakům.
Peníze nesmrdí, řekl císař Vespasián ,který zavedl daň z veřejných záchodů. Když to jeho synu Titovi nevonělo, otec mu ukázal utržené mince, a syn musel uznat, že vskutku nepáchnou.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

21.5.2022 06:53
to je asi takový úžas jako zkušenost s vyhlášením NP Křivoklátsko...sto let ti místní nijak zvlášť nejevili zájem a teď najednou se zasjímají i o kusy kamene a vrcholy kopců, že jim to vadí...to pak člověk má pocit, že apriori jedná s hlupáky nebo s hloupími z podstaty
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

21.5.2022 06:54 Reaguje na Jaroslav Řezáč
...zajímají...hloupými
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

23.5.2022 20:07 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Ti místní se 100 let starali o tu krajinu tak dobře, že je
nyní navrhována být NP. Starali se o tu krajinu a nyní je
možná nakonec štve, že ji raději nezhuntovali a zůstalo by
vše postaru. Je to možná návod, jak cokoliv cenného raději zhuntovat a mít od ochranářů pokoj.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist