https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/nestabilni-odkaliste-v-kyrgyzstanu-hrozi-zamorit-lidnate-udoli-stredni-asie
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nestabilní odkaliště v Kyrgyzstánu hrozí zamořit lidnaté údolí Střední Asie

23.4.2024 19:42 | BIŠKEK (ČTK)
Kalová laguna u města Majluu-Suu, která zadržuje přibližně 700 000 metrů krychlových radioaktivní hlušiny z uranových dolů, se po sesuvu půdy v roce 2017 stala nestabilní.
Kalová laguna u města Majluu-Suu, která zadržuje přibližně 700 000 metrů krychlových radioaktivní hlušiny z uranových dolů, se po sesuvu půdy v roce 2017 stala nestabilní.
Nestabilní odkaliště vzniklé v Kyrgyzstánu po těžbě uranové rudy v dobách Sovětského svazu hrozí zamořit nejlidnatější oblast ve Střední Asii. S odvoláním na vědecké studie o tom informovala agentura Reuters, podle níž regionu hrozí jaderná katastrofa srovnatelná s černobylskou havárií.
 

Kalová laguna u města Majluu-Suu, která zadržuje přibližně 700 000 metrů krychlových radioaktivní hlušiny z uranových dolů, se po sesuvu půdy v roce 2017 stala nestabilní. V důsledku dalšího sesuvu nebo zemětřesení by mohl její obsah proniknout do říčního systému, který se využívá pro zavlažování zemědělských oblastí v Kyrgyzstánu, Uzbekistánu a Tádžikistánu.

Protržení odkaliště by patrně region učinilo neobyvatelným a vyhnalo z domovů miliony lidí v těchto třech zemích, uvádějí podle Reuters studie v rámci projektu Evropské komise a Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD). Vyplývá z nich, že typ odpadu uložený v odkališti nelze bezpečně ponechat na současném místě a je nutné jej přemístit dál od břehů řeky Majluu-Suu.

Ferganské údolí, kam by se kontaminovaná voda dostala, je nejhustěji osídlenou oblastí ve Střední Asii. Žije v něm 16 milionů obyvatel, z nichž mnozí jsou odkázáni na pěstování bavlny, rýže, obilí, ovoce a zeleniny.

"Pokud řeka kvůli sesuvu půdy pronikne hrázemi, hlušina ze dvou důlních skládek se dostane do vody," uvedla Gulšair Abdullajevová, vedoucí radiologické laboratoře ve městě Majluu-Suu. "Ekologická katastrofa by byla téměř srovnatelná s Černobylem," dodala.

Studie ukázaly, že odpad na těchto skládkách je tekutý, což je nebezpečné. V případě silného zemětřesení by se mohl dostat do řeky, říká Sebastian Hess, inženýr německé firmy G.E.O.S., kterou si najala kyrgyzská vláda. "To by byla strašná katastrofa," dodal s tím, že voda, které hrozí zamoření, se používá k zavlažování polí.

Sesuv půdy v roce 2017 měl za následek zvednutí hladiny řeky, čímž se voda přiblížila ke hrázi odkaliště a narušila její základy.

Vláda v Biškeku a společnost G.E.O.S. odhadují, že na přemístění odpadu ze dvou nezabezpečených skládek na jedno vzdálenější od řeky bude potřeba 22 až 25 milionů eur (556 až 632 milionů Kč).

V okolí města Majluu-Suu se nacházejí jedny z největších skládek uranové rudy na světě. Doly tam byly v provozu od 40. do 60. let 20. století. Továrna ve městě zpracovávala uranovou rudu i z dalších dolů v oblasti.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

IP

Ivo Přikryl

23.4.2024 21:39
Přijde mi jednodušší snížit hladinu řeky, aspoň pro získání času.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist