https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/netopyri-ultrazvukove-detektory-pro-vedce-i-amatery
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Netopýří ultrazvukové detektory – pro vědce i amatéry

15.10.2022 07:13 | PRAHA (Ekolist.cz)
Pozorování netopýrů s pomocí ultrazvukových detektorů je velké dobrodružství
Pozorování netopýrů s pomocí ultrazvukových detektorů je velké dobrodružství
Netopýři - tajuplní tvorové žijící skrytě často i v našem nejbližším sousedství. Mezi jejich pozoruhodné vlastnosti patří nejen schopnost aktivního letu, již má tato skupina jako jediná ze savců, ale také jejich způsob orientace a lovu s využitím ultrazvuků, tzv. echolokace. A právě díky ní můžeme tyto noční tvory sledovat, i když je zrovna nevidíme.
 
Některé zvuky vydávané netopýry můžeme slyšet na vlastní uši, neboť jejich frekvence částečně zasahuje do člověkem slyšitelného rozsahu. Jedná se především o sociální hlasy, kterými netopýři vyjadřují svůj strach, nelibost, vábí samice či jako novorozená mláďata volají svou matku.

Naproti tomu hlasy o vysokých frekvencích, které používají při lovu, u většiny druhů neslyšíme. Každý netopýr v průběhu letu vydává série druhově specifických signálů („výkřiků“) a s pomocí jejich ozvěn pak usuzuje na to, co se nachází kolem něj. K tomu, abychom mohli tyto zvuky zaznamenat, potřebujeme speciální přístroje - ultrazvukové detektory.

V současnosti existuje na trhu nabídka mnoha různých typů zařízení umožňujících jejich využití nejen ve vědě, ale rovněž laiky. Mezi nejdražší se řadí specializovaná zařízení umožňující přímé nahrávání ultrazvukových signálů a jejich následné přehrávání a analyzování s využitím počítačových programů. Takové přístroje spolu s potřebným softwarem jsou však finančně velmi nákladnou záležitostí a pro amatérského pozorovatele nejsou nezbytné.

Běžný milovník přírody ocení především jednodušší cenově dostupné detektory (rozmezí cca 3000 – 7000 Kč) se systémem heterodyning, které mu ale umožní uslyšet prakticky všechny naše druhy netopýrů, a některé i rozeznat.

Tento detektor má otočné kolečko, kterým se pomalu posouvá, čímž se přelaďují frekvence, na kterých lze netopýry uslyšet (v našich podmínkách jde o rozmezí cca od 15 kHz do 115 kHz). Jakmile pozorovatel zaslechne zvuk, ladí na nejhlasitější frekvenci a poslouchá rytmus a styl signálů. Podle nich pak může při troše zkušeností určit jednak to, co daný netopýr právě dělá (např. různé lovecké fáze) a s jistou mírou (ne)přesnosti i druh netopýra.

Výzkumnický batůžek s vybavením pro pozorování netopýrů
Výzkumnický batůžek s vybavením pro pozorování netopýrů

Je třeba si ale také uvědomit, že přístroj zaznamenává všechny ultrazvuky, nejen ty netopýří - tedy i cinkání zipů, cvrkající kobylky, ultrazvuky produkované kolem, autem, šumícími stromy, vodou apod. Není tedy radno brát si na noční průzkum šusťákovou soupravu či bundu s mnoha zipy, které například nádherně napodobují netopýra rezavého z dálky. Je také dobré vyndat si drobné z kapes.

Jako pomůcku pro určování lze pak využít například klíč k akustickému určování netopýrů, který je volně k dispozici na stránkách České společnosti pro ochranu netopýrů www.ceson.org. Veškeré návody je však třeba brát s rezervou, neboť každý člověk vnímá zvuky trochu jinak.

Při určování je vždy důležité přihlédnout i k dalším záležitostem, jako je tvar siluety, chování netopýra (zda létá blízko vegetace, nad vodou či v otevřeném prostoru, v blízkosti úkrytu nebo z něj právě vyletuje atd.) a také k biotopu, kde zvířata pozorujeme.

Mezi levnější typy zařízení patří i detektory nastavené přímo na určitý výsek frekvence, většinou okolo 40 kHz, kde se ozývá mnoho našich druhů netopýrů. Tyto přístroje se cenově pohybují cca mezi 2000 - 8000 Kč. Je možné je využít při různých vzdělávacích akcích pro veřejnost a k výukovým programům pro školy, hodí se rovněž pro ochranářské projekty, kde se sleduje obecně přítomnost netopýrů na mnoha různých stanovištích (výskyt v panelových domech, v dutinách stromů, atd.). Konkrétní druh pak lze u obsazených míst určit už dražšími detektory umožňujícími přesnou identifikaci.

Mnohem dražší alternativou vhodnou pro skutečně zapálené laiky, jsou detektory obsahující systém time expansion, které umožňují nesrovnatelně přesnější identifikaci druhů. V tomto systému je několik posledních sekund ultrazvukového záznamu nahráno do vnitřní paměti přístroje, desetkrát zpomaleno a přehráváno v časové smyčce. Milovník netopýrů si tak může tyto zvuky nahrát do běžného STEREO diktafonu (či jiného kvalitního zvukového záznamníku), následně je zobrazit v akustickém programu a změřit a porovnat základní hodnoty pro určení jednotlivých druhů.

Kromě tradičních typů těchto detektorů, kde je třeba mít ještě diktafon a kartu, existují i různé novější modely spolupracující se systémem Android. Ty mají výhodu v tom, že jsou o něco levnější, nicméně problémem může být jejich kompatibilita s různými typy softwarů.

Každopádně ať už zvolíme jakoukoli z výše uvedených možností, můžeme se těšit na nově objevený svět v temnotách. Uvědomíme si nejen, kde všude kolem nás létají netopýři, ale také pozoruhodnou skutečnost, kolik dalších živočichů a dokonce i rostlin a předmětů produkuje ultrazvuk. Večer strávený v lese nebo u vody se tak najednou stane mnohem bohatším a zajímavějším.

Program Netopýří výzkumníci

Poslouchání netopýřích hlasů při večerních vycházkách je atraktivní nejen pro dospělé, ale i pro děti, a jde o skvělou příležitost, jak se se světem těchto pozoruhodných nočních savců blíže seznámit. Jak z výše uvedeného textu vyplynulo, existuje dnes celá škála na pořízení různě finančně náročných zařízení. I ty nejlevnější ultrazvukové detektory se však pohybují v řádech tisíců Kč. Proto bychom čtenáře rádi seznámili s novým programem „Netopýří výzkumníci“, jehož cílem je zpřístupnit sledování netopýrů s využitím ultrazvukových detektorů školním třídám a dalším zájmovým skupinám bez nutnosti nákupu tohoto drahého zařízení.

Základem programu jsou speciální „výzkumnické batůžky“, které obsahují vybavení pro pozorování netopýrů v terénu – ultrazvukové detektory, svítilny, jednoduchý klíč pro určování hlasů netopýrů, knihu Poznáváme naše savce přibližující všechny zástupce letounů v ČR a také popisy navržených tras vhodných pro pozorování netopýrů. Tyto batůžky jsou zdarma zapůjčovány zájemcům z řad školních kolektivů, zájmových kroužků, spolků apod. na samostatné večerní vycházky za netopýry. A to nejen skupinám přímo z daného města, ale i z jeho širšího okolí. Zápůjčky jsou realizovány ve spolupráci se spřátelenými místními subjekty - například Stanicí přírodovědců DDM hl. m. Prahy, Třeboňskou záchrannou stanicí, Střediskem ekologické výchovy Lipka v Brně nebo Pevností poznání PřF UPOL v Olomouci. Tímto způsobem si budou moci práci s ultrazvukovým detektorem vyzkoušet i organizace, které nemají prostředky na pořízení vlastního přístroje nebo ho teprve plánují zakoupit, případně chtějí tuto možnost využít pouze jednorázově pro zpestření výuky či jiného programu.

V rámci propagace programu se uskuteční i několik instruktážních seminářů spojených s večerní praktickou ukázkou pro zájemce z řad učitelů či vedoucích zájmových kroužků. Prezentace s návody pro práci s detektory a batůžky budou postupně k dispozici také online. Další doprovodnou aktivitu představuje soutěž o nejlepší blogový příspěvek přibližující zážitky z večerní vycházky za netopýry. První kolo soutěže má uzávěrku 31. října 2022. Všechny zúčastněné kolektivy získají památeční certifikát a autoři nejlepších příspěvků budou odměněni drobnými věcnými cenami.

Více informací (nejen) o programu Netopýří výzkumníci lze nalézt na webu České společnosti pro ochranu netopýrů.


reklama

 
foto - a Petra Schnitzerová Helena Jahelková, Olga Růžičková
Helena Jahelková, Olga Růžičková a Petra Schnitzerová
Autorky jsou pracovnice České společnost pro ochranu netopýrů.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MD

Marek Drápal

17.10.2022 11:26
Pokud by měl někdo zájem o dostupné zařízení pro zvukový monitoring (nejen) v UZ pásmu, tak mohu z vlastní zkušenosti doporučit open-hardware zařízení AudioMoth, které se dá pořídit za 70 USD.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist