https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/paradni-nalez-v-zeleznych-horach
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Parádní nález v Železných horách

22.7.2019 01:01 | PRAHA (Ekolist.cz)
Tořič v Železných horách? Co tu dělá?
Tořič v Železných horách? Co tu dělá?
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Mirek Hovorka
Začalo to nevinně přecházením louky a nalezením květenství, o kterém víte, že se v přírodě běžně nevyskytuje. První fotografie a hledání informací o druhu orchideje. Příliš pozornosti jsem nálezu nevěnoval a vzpomněl si po třech letech. Druhá návštěva lokality v letošním červnu začala fotografováním sedmi kvetoucích rostlin. Snímky jsem zveřejnil na internetu a pak to vše začalo.
 

Tořič včelonosný, latinsky Ophris apifera Hudson, je na seznamu kriticky ohrožených cévnatých rostlin. Značení C1 znamená uvedení vzácnosti, v tomto případě se nalézá v republice na nejvýše pěti lokalitách.

Nálezu roku 2019?
Nálezu roku 2019?
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Mirek Hovorka

Další překvapení následovalo po informaci, že tořiče v Železných horách ještě nikdo neobjevil. Nejbližší známé naleziště je v oblasti Bílých Karpat, či Českého středohoří. Znamená to, že nález apifery je ojedinělý v okruhu sta kilometrů.

Výrazy odborníků jako ojedinělý, unikátní, nebo nutnost zápisu do „Nálezové databáze“ vedli k oslovení pracovníka CHKO Železné hory.

Reakce byla rychlá a opět překvapivá. Za dva dny jsme na lokalitě zaznamenávali polohu jednotlivých kvetoucích orchidejí. Nepotvrdil se můj původní odhad o počtu do deseti rostlin. Ty nekvetoucí jsou menšího vzrůstu a jejich hledání v trávě je téměř nemožné.

Ojedinělý, unikátní.
Ojedinělý, unikátní.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Mirek Hovorka

Kvetoucí tořiče dosahují výšky 40 centimetrů a barvy květů se přehlédnout nedají. Počet apifer kvetoucích se na záznamovém zařízení zastavil na 36 kusech. Nadšení odborníka se přenášelo i na mne. Zejména vyjádřením o nálezu roku 2019.

Je všeobecně známo, že v chráněných lokalitách dochází k úbytku vzácných druhů. Příčinou mohou být chemizace, vliv klimatických změn, ale především přílišný zájem veřejnosti.

Zveřejnění informace o tom, kde se chráněné druhy nacházejí, jejich ochraně také moc nepřispívá. Nicméně současné připravované kroky hned po zaevidování, tedy kosení lokality v pozdějších termínech, vedou ke zlepšení podmínek růstu tořiče včelonosného a snad i navýšení jeho počtu do budoucnosti.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Mirek Hovorka
Autor je fotograf a amatérský přírodovědec.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist