Parádní nález v Železných horách
Tořič včelonosný, latinsky Ophris apifera Hudson, je na seznamu kriticky ohrožených cévnatých rostlin. Značení C1 znamená uvedení vzácnosti, v tomto případě se nalézá v republice na nejvýše pěti lokalitách.
Další překvapení následovalo po informaci, že tořiče v Železných horách ještě nikdo neobjevil. Nejbližší známé naleziště je v oblasti Bílých Karpat, či Českého středohoří. Znamená to, že nález apifery je ojedinělý v okruhu sta kilometrů.
Výrazy odborníků jako ojedinělý, unikátní, nebo nutnost zápisu do „Nálezové databáze“ vedli k oslovení pracovníka CHKO Železné hory.
Reakce byla rychlá a opět překvapivá. Za dva dny jsme na lokalitě zaznamenávali polohu jednotlivých kvetoucích orchidejí. Nepotvrdil se můj původní odhad o počtu do deseti rostlin. Ty nekvetoucí jsou menšího vzrůstu a jejich hledání v trávě je téměř nemožné.
Kvetoucí tořiče dosahují výšky 40 centimetrů a barvy květů se přehlédnout nedají. Počet apifer kvetoucích se na záznamovém zařízení zastavil na 36 kusech. Nadšení odborníka se přenášelo i na mne. Zejména vyjádřením o nálezu roku 2019.
Je všeobecně známo, že v chráněných lokalitách dochází k úbytku vzácných druhů. Příčinou mohou být chemizace, vliv klimatických změn, ale především přílišný zájem veřejnosti.
Zveřejnění informace o tom, kde se chráněné druhy nacházejí, jejich ochraně také moc nepřispívá. Nicméně současné připravované kroky hned po zaevidování, tedy kosení lokality v pozdějších termínech, vedou ke zlepšení podmínek růstu tořiče včelonosného a snad i navýšení jeho počtu do budoucnosti.
reklama