https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/piskovna-plana-je-dulezite-refugium-pro-vzacne-druhy-bylo-by-skoda-je-zrekultivovat
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pískovna Planá je důležité refugium pro vzácné druhy. Bylo by škoda ji zrekultivovat

14.9.2018 01:55 | PRAHA (Ekolist.cz)
Tůní s čistou vodou nepohrdnou ani užovky.
Tůní s čistou vodou nepohrdnou ani užovky.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | D. Miklušicová
Pískovny se mohou jevit jako zničující zásah člověka do přírody. Ale opak je pravdou. Mohou poskytnout útočiště pro nepřeberné množství vzácných a ohrožených druhů živočichů i rostlin.
 

V písčitých stěnách hnízdí břehule říční, ptáci příbuzní vlaštovkám. V hromadách písku si svá hnízda hloubí samotářské včely a vyvíjí se zde larvy chráněných svižníků, žijí zde i vzácné druhy pavouků skákavek a dalších bezobratlých. V písčitých tůních pak žije značné množství potápníků a jiného vodního hmyzu, v okolí těchto tůni pak můžeme pozorovat mnoho druhů vážek a šídel. Na tůně s čistou vodou je vázáno vícero druhů obojživelníků, například čolek obecný, čolek velký, rosnička zelená, ale nepohrdnou jimi ani užovky.

Většina těchto druhů je dnes čím dál tím vzácnější. V krajině plné polí, měst a smrkových lesů nemohou přežít. Když jim člověk zničil jejich přirozené prostředí, jako jsou písčité břehy řek, nezarostlé stepi či obnažené písčiny, našli svůj domov paradoxně zde – v pískovnách.

Pískovny poskytují refugia, chcete-li útočiště, pro mnoho vzácných a ohrožených druhů, které už mnohdy jinde nenajdeme. Důvodem jsou především živinami chudé biotopy. Druhy rostlin vázané na toto prostředí nejsou konkurenceschopné a při zvýšení obsahu živin v půdě jsou vytlačovány agresivnějšími, ale na živiny náročnějšími druhy. Tak poté dochází k zarůstání takovýchto lokalit a spolu s nimi mizí i veškeří živočichové, kteří k životu vyžadují nezastíněná místa s řídkou vegetací.

Některé lomy a pískovny jsou bohužel po ukončení těžby kompletně zavezeny zeminou a na jejich místě je vysázen často monokulturní les, což pro veškeré vzácné druhy obývající pískovnu znamená jistou zkázu. Snahou bývá většinu jedinců chráněných živočichů, případně i rostlin, přenést do vhodného biotopu na jiném místě. Tento postup však ani zdaleka nedosahuje výsledků, kterých by bylo dosaženo, kdyby byla pískovna ponechána přirozenému vývoji.

Rosnička zelená je vázaná na tůně s čistou vodou.
Rosnička zelená je vázaná na tůně s čistou vodou.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | J. Vácha

Během našeho výzkumu na pískovně v Plané nad Lužnicí jsme prozatím odhalili tři silně ohrožené a jeden ohrožený druh obojživelníků, dva chráněné druhy plazů, několik rostlin uvedených v červeném seznamu ohrožených druhů, což je soupis organizmů, které jsou v České republice vzácné a jejichž vhodných míst pro život ubývá, a především přes deset druhů suchozemských bezobratlých uvedených v červeném seznamu. Například pavouci skákavka drápkatá a skákavka pozemní, kteří se na suchých a výslunných místech na pískovně vyskytují, byli od roku 2000 nalezeni jen na několika málo lokalitách v České republice.

Ve vlhčích částech pískovny se pak vyskytuje ohrožený slíďák levhartí, kterému zde poskytují útočiště písčité břehy malých tůněk vzniklých po těžbě. Spolu s ním zde také žije brouk písečník lemovaný, který taktéž vyžaduje tento typ biotopu. Doufáme, že co největší možná část pískovny zůstane v původním nerekultivovaném stavu a tyto druhy zde budou moci nadále přežívat. Již nyní je jisté, že určité části pískovny zachovány budou. Návrhy na jejich rozmístění, účel a management budou také jedním z výstupů našeho projektu.

Během našeho výzkumu v rámci soutěže Quarry Life Award se na pískovně Planá nad Lužnicí snažíme přijít na to, který typ písku by nejvíce vyhovoval právě těm nejvzácnějším druhům.

Rádi bychom tímto chtěli poděkovat skupině HeidelbergCement a společnosti pod ní spadající – Českomoravský štěrk, a.s., za umožnění výzkumu v jejich lomu, vstřícný přístup a částečné financování, které je pro nás, středoškoláky, nezbytné pro uskutečnění výzkumu.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Šimon Zeman, Jakub Vácha
Autoři jsou středoškolští studenti.
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist