Podmáčená louka s masožravými rostlinami je novou přírodní památkou v Brdech
"Je to jedinečné místo, podobná už z naší krajiny skoro vymizela. Půda tu pod nohama čvachtá, odstíny porostu se v prostoru i čase mění. Najdeme tu prameniště tak silně podmáčená, že bývá problém vytáhnout nohy ven i s botami," uvedl Fišer. Rostou tam rašeliníky a vzácnější hnědé mechy, mezi nimi jsou třpytivě červené masožravé rosnatky a bílé chomáčky suchopýru. Na podzim pak houby - oranžová čapulka bahenní, na sušších místech pak některé druhy voskovek. "Na plošky pramenišť navazují louky s mnoha druhy ostřic, žlutě kvetoucími vrbinami, hadím mordem nízkým nebo fialovým čertkusem, který vykvétá až koncem léta," dodal vedoucí správy CHKO.
Péče o podmáčenou louku je podle Fišera náročná. "Proto louka na Licitantě ležela dlouho ladem a z větší části zarostla náletem. Od vzniku CHKO Brdy v roce 2016 se tu za pomoci majitelů pozemků, ochranářů a financím z programu péče o krajinu podařilo nastolit opět vládu bezlesí," uvedl. Boj s vrbami, olšemi, osikami i ostružinami ale podle něj nikdy neskončí, musí se každý rok řezat a stříhat.
Přečtěte si také |
Na narušování drnu jsou skauti dobří. A tak s nimi státní ochrana přírody navázala spolupráciV CHKO Brdy bylo podle mluvčí Agentury ochrany přírody a krajiny ČR Karolíny Šůlové dosud vyhlášeno 14 maloplošných chráněných území, sedm přírodních rezervací a stejný počet přírodních památek.
reklama