https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/potvrzeno-v-brdech-hnizdi-vzacny-datlik-triprsty-2
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Potvrzeno: v Brdech hnízdí vzácný datlík tříprstý

26.8.2019 10:59 | Praha/Jince (Ekolist.cz)
Datlík tříprstý je středně velký druh šplhavce (21–24 cm). Je podobný strakapoudu velkému, ale je bez červeného zabarvení. Na tvářích má široké černé pruhy, záda jsou bílá s jednotlivými černými skvrnami. Po stranách těla je silně příčně proužkován. Samec má citronově žluté temeno, samice má temeno šedé. Je stálý a celý život tráví v jednom páru.  Hnízdí jednou ročně v dubnu až květnu v hnízdní dutině, kterou si sám tesá. Samice snáší 3–4 bílá vejce, na kterých sedí oba rodiče. Ti se také starají i o vylíhlá mláďata, která dospívají po 2 měsících. Potravou jsou různé druhy brouků, motýlů a mravenců.
Datlík tříprstý je středně velký druh šplhavce (21–24 cm). Je podobný strakapoudu velkému, ale je bez červeného zabarvení. Na tvářích má široké černé pruhy, záda jsou bílá s jednotlivými černými skvrnami. Po stranách těla je silně příčně proužkován. Samec má citronově žluté temeno, samice má temeno šedé. Je stálý a celý život tráví v jednom páru. Hnízdí jednou ročně v dubnu až květnu v hnízdní dutině, kterou si sám tesá. Samice snáší 3–4 bílá vejce, na kterých sedí oba rodiče. Ti se také starají i o vylíhlá mláďata, která dospívají po 2 měsících. Potravou jsou různé druhy brouků, motýlů a mravenců.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | AOPK ČR / archiv AOPK ČR
Hnízdění vzácného datlíka tříprstého bylo letos potvrzeno v jižní části chráněné krajinné oblasti Brdy. V tamějších lesích totiž našel prostředí, které k životu potřebuje: jehličnaté či smíšené lesy pralesovitého charakteru se starými stromy, zlomy a vývraty. Takových lesů v naší krajině mnoho nezbylo. Datlík se proto vyskytuje jen vzácně, především na Šumavě a v Beskydech.
 
„Stále jsme neměli jasný důkaz, že u nás datlík skutečně hnízdí. Ten přišel až letos – pan Přemysl Vacek nalezl hnízdní dutinu s mláďaty poblíž Marásku. Máme radost, že předchozí pozorování nebyla náhodná a že se datlík u nás zabydlel,“ komentuje Bohumil Fišer z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Zpráv o výskytu datlíka tříprstého bylo dosud jen pár. Poprvé byl spatřen v Třemšínských Brdech v letech 1985 až 1989. Jeho hnízdění bylo tehdy předpokládáno poblíž obce Chynín.

Další zpráva je z přelomu září a října roku 2015, kdy byl zahlédnut v lokalitě Marásek, také v jižní části Brd. Následovalo pozorování od Josefa Vrány v roce 2016 poblíž obce Chynín.

Potvrzení jeho hnízdění v jižní části Brd dokládá, že se tu v lesích hospodaří šetrně a s ohledem na biodiverzitu.

Zdejší lesy jsou pestré, pro jejich obnovu se využívá přirozeného zmlazení, stromy se nekácejí plošně, ale pečlivě se vybírají stromy a jejich skupiny. V lesích jsou stromy různého staří i druhů, což vyhovuje řadě rostlin a živočichů. Zdejší hospodaření ukazuje, že ochrana přírody i ekonomický zájem hospodářů mohou být v souladu.

Právě za přírodě blízké hospodaření v rožmitálských lesích dostalo letos Arcibiskupství pražské Cenu Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist