https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/pozorovani-potvrdilo-ze-v-moravskoslezskem-kraji-znovu-hnizdi-nejmensi-cesky-orel-orel-kriklavy
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pozorování potvrdilo, že v Moravskoslezském kraji znovu hnízdí nejmenší český orel, orel křiklavý Video

13.8.2018 14:44 | PRAHA (Ekolist.cz)
Orel křiklavý, náš nejmenší orel.
Orel křiklavý, náš nejmenší orel.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Enrico Gombala
V České republice se vyskytují čtyři druhy orlů – orel mořský, orel skalní, orel královský a orel křiklavý. Všichni tito majestátní dravci byli v minulosti nemilosrdně pronásledováni. Díky přísné ochraně se však postupně v naší krajině opět zabydlují a hnízdí. Nově bylo ochránci přírody ze Stanice pro záchranu živočichů v Bartošovicích a ze Zoo Ostrava prokázáno hnízdění orla křiklavého v moravskoslezském regionu.
 

Velcí dravci odedávna budili v lidech strach a obavy, byli považováni za škůdce a konkurenty člověka. Jejich úloha v přírodě je však nezastupitelná, podobně jako šelmy a další predátoři napomáhají udržovat rovnováhu v přírodě. Je proto potěšitelné, že po mnoha staletích, kdy byli skoro všichni draví ptáci nemilosrdně pronásledováni, se přistoupilo k jejich zákonné i aktivní ochraně.

Na příkladu u nás žijících orlů to lze dobře dokumentovat. "Od 80. let 20. století u nás opět hnízdí orli mořští. Předtím u nás hnízdili před více jak 150 lety, než byli zcela vyhubeni. Dnes se můžeme těšit z více než stovky hnízdních párů po celé naší republice," říká Otakar Závalský, ornitolog a odborný pracovník Zoo Ostrava.

"Orli královští se k nám rovněž vrátili po úplném vymizení v 19. století. Hnízdí na jižní Moravě. Svá teritoria zde obhajuje již deset hnízdních párů. Ne všechna hnízdění bývají úspěšná, ale trend je každopádně vzrůstající," říká Otakar Závalský.

"Orli skalní, kteří u nás naposled neúspěšně hnízdili v Beskydech v roce 1893, znovu odchovali své první mládě v roce 2013 na severní Moravě. Od té doby se jim podařilo vyvést další tři mláďata a doufáme, že přes všechny nástrahy, které jim chystají někteří lidé, i veškeré civilizační jevy, se u nás zabydlí natrvalo," říká dále Závalský.

Poslední ze čtveřice našich orlů je nejmenší orel křiklavý. "Tento druh byl v minulosti rovněž pronásledován tak, že jeho úspěšná hnízdění v minulém století by se dala spočítat na prstech rukou,“ popisuje situaci Otakar Závalský, ornitolog a odborný pracovník Zoo Ostrava.

I u orla křiklavého se zvýšená ochrana jak u nás, tak v sousedních zemích projevila velmi pozvolným návratem na naše historická území. „Po zahnízdění prvního páru v západních Čechách na Karlovarsku jsme byli velmi překvapeni hnízdním výskytem i na území Moravskoslezského kraje," dodává Otakar Závalský. Podle něho tomu napomohl jak vhodný biotop skládající se z málo navštěvovaných lesů, což je pro orly důležité při stavbu hnízda, tak i méně intenzivně obdělávané zemědělské plochy. "Ty orlům slouží jako loviště. Hlavní kořistí tohoto druhu jsou hraboši polní, takže v žádném případě nemůže tento orel ohrozit ubývající stavy drobné zvěře. Pro myslivost tento druh tedy nepředstavuje žádný problém,“ upřesňuje Závalský

Ochranáři ze Stanice pro záchranu živočichů v Bartošovicích a ze Zoo Ostrava, kterým se podařilo orla křiklavého u nás objevit a zdokumentovat, pevně věří, že i tito orli překonají nástrahy civilizace v Evropě, ale i na své každoroční daleké migrační cestě až do jižní Afriky a stanou se trvalou ozdobou naší již hodně ochuzené přírody.

Na sledované lokalitě byl kromě páru s mládětem, které už vylétlo z hnízda, pozorován ještě další orel (může se jednat o loňské mládě). Na videu je zachyceno letošní mládě orla křiklavého na hnízdě.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist