Přírodě blízkého způsobu hospodaření Vojenských lesů v Brdech si všimla Evropská unie
„Děláme co je v našich silách, abychom uchovali unikátní brdskou krajinu v takovém stavu, v jakém nám ji předali naši předkové. Jednoznačně preferujeme přírodě šetrné způsoby hospodaření, péče o les i krajinu, přirozenou obnovu lesních porostů před umělou po kůrovcové kalamitě, která Brdy sice postihla, ale díky nasazení našich lidí zatím ne v takové míře jako jiné oblasti republiky," říká Vohradský.
Podle Vohradského umožní podpora projektu LIFE ještě více prohloubit úsilí o zavádění tradičních lesnických postupů a jít ve změně druhové skladby ještě dál, včetně vysazování lesních odrůd ovocných strom, které krajinu zpestří a ekologicky stabilizují.
"Chceme například rozšířit volnou pastvu dobytka na Padrťských pláních a dalších k tomu vhodných loukách. V brdských rybnících pokračuje výzkumný projekt přírodě blízkého chovu ryb bez umělého přikrmování, při dodržení nejpřísnějších zásad biologických chovů,“ dodal ředitel Vojenských lesů a statků ČR.
Na projektu LIFE spolupracují Vojenských lesů a statků ČR s vědci z České zemědělské univerzity a Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti – Výzkumná stanice Opočno. Významným zahraničním partnerem jsou Saské státní lesy, které hospodaří především v Krušných horách na straně SRN přírodě blízkým způsobem více než 30 let.
LIFE je program Evropské unie na podporu vybraných špičkových projektů v oblasti životního prostředí a ochrany klimatu. Jeho cílem je přispět k přechodu na udržitelné hospodářství, k ochraně, obnově a zlepšování kvality životního prostředí, včetně ovzduší, vody i půdy, a k zastavení a zvrácení úbytku biologické rozmanitosti, stejně jako k řešení degradace ekosystémů.
Co je program LIFE ADAPT BRDY?
Vojenské lesy a statky ČR přešly v Brdech na lesnický model, kde místo stejně starých pásů monokultur pěstuje druhově i věkově pestré lesy. A místo holosečných těžeb, kterými v lesích vznikají paseky, používá podrostní způsoby hospodaření, kde se těžebními zásahy podporuje vnitřní dynamika lesních porostů a dává se tak prostor nové generaci lesa bez nutnosti celoplošného odtěžení mateřského porostu. Model chtějí Vojenské lesy a statky ČR následně zavést i v dalších lokalitách v jejich správě.Podporu z evropského programu LIFE, který financuje ochranu přírody a krajiny, životního prostředí a klimatu, lesníci využijí ke skokovému přechodu od klasického holosečného hospodaření k metodám, které jsou přírodě daleko bližší. Strategie přírodě blízkého hospodaření Vojenských lesů na Brdech se tak zařadí mezi špičkové evropské projekty v oblasti ochrany přírody a klimatu, které byly do programu LIFE vybrány.
Vojenské lesy v rámci projektu LIFE ADAPT Brdy investují do adaptace ekosystémů na klimatickou změnu v Brdech přes 120 milionů korun.
V brdských lesích budou Vojenské lesy a statky ČR uplatňovat specifický způsob hospodaření s maximální podporou přirozených přírodních procesů, při kterém vznikají prostorově, výškově i věkově pestré lesní porosty, zcela odlišné od lesů vzniklých klasickým po staletí aplikovaným hospodařením podle věkových tříd. Přírodní procesy chtějí lesníci z resortu obrany využívat v maximální možné míře, která jim zároveň zajistí trvalé zachování produkčních funkcí.
Změna je během na dlouhou trať, na tváři Brdech se projeví postupně v řádu desetiletí. Nyní zde ale lesníci Vojenských lesů a statků ČR plánované těžby provádějí výběrným hospodářským způsobem. Na celém území „vojenských Brd“ o rozloze více než 22 tisíc hektarů budou prováděny obnovní zásahy na podporu přirozené obnovy pod porostem nebo umělé podsadby, které do lesů vnesou jiné než aktuálně zastoupené dřeviny pro zvýšení druhové rozmanitosti porostů.
Jedním z cílů je eliminace holin, které vznikají a budou vznikat jen jako důsledek případných kalamitních stavů.
Aplikace nových principů na Brdech je pro Vojenské lesy pilotní fází, postupně chce státní podnik na podrostní způsob obnovy lesů plošně přejít i v dalších pěti lokalitách ve své správě – na Šumavě, v Doupovských horách, v Ralsku i na Moravě v Drahanské vrchovině a Oderských vrších.
Přečtěte si také |
Sázíme Česko: Co je špatně na tom, že chceme přispět obnově lesů, jak nejlépe dovedeme? ptá se Filip HradilPřírodě blízké hospodaření v lesích vede ke zvýšení stability a odolnosti lesů v míře, která v lesním hospodaření umožňuje zachovat ekonomickou logiku při jeho správě. Na rozdíl od tzv. pasečného hospodaření, kdy vznikají věkově a často i druhově unifikované porosty, zde těžby probíhají podrostním nebo výběrným hospodářským způsobem a jejich vyšší náročnost, i ekonomická, je kompenzována díky přírodním procesům menší finanční náročnosti na obnovu lesních porostů.
Vojenské lesy a statky ČR jsou státní podnik s téměř stoletou historií, který hospodaří na asi 140 tisících hektarech ve vojenských újezdech a dalších lokalitách se strategickým významem pro obranu státu. Spravuje šest rozsáhlých přírodních lokalit na Šumavě (vojenský újezd Boletice), v Brdech (Posádkové cvičiště Jince a CHKO Brdy), v Doupovských horách na Karlovarsku (VÚ Hradiště), v Ralsku a Mladé, na Drahanské vrchovině na Vyškovsku (VÚ Březina) a v Oderských vrších na Olomoucku (VÚ Libavá).
Přírodní lokality ve správě Vojenských lesů a statků ČR patří k nejzachovalejším lesním celkům nejen v Česku, ale v rámci celé Evropy. Vedle lesnictví a myslivosti se podnik věnuje také ekologickému zemědělství a rybářství, navíc pro resort obrany zajišťuje ostrahu a úklid objektů i další servisní služby ozbrojeným složkám.
reklama
Online diskuse
Všechny komentáře (25)
Michal Ukropec
30.12.2022 07:44Jaroslav Řezáč
30.12.2022 07:55 Reaguje na Michal UkropecMichal Ukropec
31.12.2022 09:09 Reaguje na Jaroslav ŘezáčJaroslav Řezáč
30.12.2022 08:30smějící se bestie
30.12.2022 09:24 Reaguje na Jaroslav ŘezáčMichal Ukropec
31.12.2022 09:13 Reaguje na smějící se bestiesmějící se bestie
31.12.2022 10:17 Reaguje na Michal UkropecMichal Ukropec
31.12.2022 12:12 Reaguje na smějící se bestieJarek Schindler
31.12.2022 07:15 Reaguje na Jaroslav ŘezáčSlavomil Vinkler
30.12.2022 08:39Petr
30.12.2022 09:23A o kousek níž:
"V brdských lesích budou Vojenské lesy a statky ČR uplatňovat specifický způsob hospodaření s maximální podporou přirozených přírodních procesů, při kterém vznikají prostorově, výškově i věkově pestré lesní porosty, zcela odlišné od lesů vzniklých klasickým po staletí aplikovaným hospodařením podle věkových tříd."
To se moc nepovedlo.
Majka Kletečková
31.12.2022 09:43 Reaguje na Petrvaber
30.12.2022 10:03jasný příklad toho ,že lesy nám zachrání absence ekonomického hospodaření a minimální zásahy člověka do lesů,
ale jako záchrana lesů se vymýší pravý opak,
Břetislav Machaček
30.12.2022 10:32 Reaguje na vaberprotože jejich hlavním účelem bylo udržovat vojenské cvičiště
ve stavu požadovaném bojovými jednotkami. Pamatuji si tankové
cvičení na Libavé v době hnízdění ptáků a vyvádění mláďat,
což nemělo s ochranou zvířat nic společného. Pamatuji si i
cvičné bombardování vojsky NATO bez ohledu na zvěř atd. Je
to prostě cvičiště stejné jako válčiště, kde se taky nikdo
nezabývá vlivem na přírodu. Na tankodromu vjede tank do
kaluže s pulci, ustřelí strom s hnízdem, rozjezdí stromky
a nic se neděje, protože je to priorita. To, že si mohou
dovolit tam nehospodařit ziskově není zásluha vojáků, ale
investování armády samotné. Dejte jakémukoliv vlastníkovi
dotace na "nicnedělání" a ponechá lesy vlastnímu osudu bez
potřeby vytvářet zisk. Je to stejné jako v NP, kde natáhnou
ruce a stát dosype peníze do deficitního hospodaření. Toho
se ale většina vlastníků nedočká a musí vytvářet zisk, pokud
ty ztráty nedotují sami z jiné činnosti a darů. Trend dotací
deformuje pohled na jakékoliv podnikání a podle toho taky
toto hospodaření vypadá. Chválit dotované hospodaření a hanit
to nedotované je dnes hitem ochranářů, kteří neznají cenu
práce, kterou v životě nevykonávali a myslí si, že zdroje
dotací jsou nevyčerpatelné. Bohužel zdroje musejí vytvářet
buď ti ziskoví a nebo to musí být na dluh!
Slavomil Vinkler
30.12.2022 11:02 Reaguje na Břetislav MachačekJe to tedy odzkoušené, že pokud se nepoužije chemická zbraň, příroda jen kvete. Vyžaduje disturbance, nepravidelné a maloplošné narušování.
Břetislav Machaček
30.12.2022 16:52 Reaguje na Slavomil Vinklermrtvá mláďata a zaolejované kaluže s pulci není
nic povzbudivého, ale máte pravdu. Ona ta příroda
se časem sama vypořádá i s olejem, mrtvolkami zvířat a narostou tam nové rostliny, ale je to mimo zraky ochranářů, než třeba těžba v lese,
kde to vypadá podobně a je cílem jejich kritiky.
Honem nafotit, než do dá těžař do pořádku a mít
na něho argument, že přírodu pouze ničí. Tyto
lidi bych poslal na tankodrom hned po cvičení a jsem zvědav, co by tam nafotili a jak by to rok po něm opěvovali. Ale i oni se pomalu vyvíjejí
a dnes sami iniciují jízdy tanky po loukách ve
snaze navodit to požadované narušení terénu.
Slavomil Vinkler
31.12.2022 09:24 Reaguje na Břetislav MachačekJoska Malý
4.1.2023 20:08V létě jsem projížděl na kole okolo holesečí mezi Kočkou a Třemi trubkami, stát zůstali pouze listnáče, jinak holé stráně, zajímalo by mě, jak to budou zalesňovat a zda je v plánu péče postupný převod na listnatý lest.
Slovan
5.1.2023 18:03 Reaguje na Joska MalýBohužel se i zde začali praktikovat ony velké holoseče, které popisujete. To je prostě špatně... nejenom, že to kazí celý dojem z výšlapu (mě to úplně vyděsilo loni kousek od vysílače Praha), ale ani to přírodě nijak nepomůže.