https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/prosim-vas-co-je-to-za-ptaky-co-v-noci-hvizdaji-na-sidlistich
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Prosím vás, co je to za ptáky, co v noci hvízdají na sídlištích?

30.8.2022 06:30 | PRAHA (Ekolist.cz)
Mláďata kalouse ušatého.
Mláďata kalouse ušatého.
V posledních dnech se na členy Moravského ornitologického spolku obracejí lidé s dotazem, co je to za ptáky, kteří jim v noci hvízdají na sídlištích a v zahradách u domů. Málokdo ví, že jde o mláďata sov - kalousů ušatých.
 
V Přerově je nyní můžete slyšet v noci na Žižkově náměstí nebo na ulici Osmek.

Sovy se většinou chovají velmi tiše, a proto lidé netuší, že žijí i v těsné blízkosti domů, v zahradách a dokonce i na městských sídlištích.

Výjimkou jsou mladí kalousi ušatí, kteří se po opuštění hnízda rozletí do okolí a žadoní o potravu od svých rodičů. Z různých stran je potom slyšet opakované, vytrvalé a naříkavé hvízdání.

Kalous ušatý je naší nejběžnější sovou, která hnízdí v polních remízcích, v sadech a zahradách. Vlastní hnízdo si nestaví, protože hnízdí ve starých hnízdech dravců, vran a strak.

Mládě kalouse ušatého
Mládě kalouse ušatého

Kalousi začínají hnízdit velmi brzy, často již koncem zimy. Samice snáší 3 až 7 vajec, na nichž sedí 28 dní. Mladí kalousi opouští hnízdo po měsíci od narození, ale ještě další 2 – 3 týdny je rodiče krmí a učí lovit.

V té době jsou nejvíce slyšet, ale jen málokdo je viděl. Ve dne jsou totiž ukrytí v hustých větvích převážně jehličnatých stromů.

Pokud se chcete podívat, jak vypadají mladí kalousi, tak si je můžete prohlédnout na Videokanále MOS:


reklama

 
foto - Šafránek Jiří
Jiří Šafránek
Autor je místopředseda Moravského ornitologického spolku.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

30.8.2022 08:10
Kdo vidí kalousky poprvé, tak uzná, že jsou sympatičtí a není třeba se jich bát, natož proti nim zasahovat. To pískání potrvá krátce, během týdne dvou se rozletí do světa.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

31.8.2022 06:55
Tak ono by to chtělo spíš zjistit konkrétní údaje, například kde a jak v těch sídlištích dokáží hnízdit a ty věci začít podporovat.
Když nic jiného, mohli by kalousi zřejmě pomáhat v omezování potkanů na sídlištích.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist