https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/pruzkum-za-polovinu-svetoveho-znecisteni-plasty-je-zodpovednych-56-firem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Průzkum: Za polovinu světového znečištění plasty je zodpovědných 56 firem

26.4.2024 11:04 (ČTK)
Největším znečišťovatelem životního prostředí byla společnost Coca-Cola s jedenáctiprocentním podílem.
Největším znečišťovatelem životního prostředí byla společnost Coca-Cola s jedenáctiprocentním podílem.
Za více než polovinu světového znečištění plasty je zodpovědných 56 firem. Z toho šest jich ke znečištění planety přispívá z jedné čtvrtiny a s odstupem největší podíl má na tom společnost Coca-Cola. Zjistil to průzkum, jehož výsledky na svém webu zveřejnil britský deník The Guardian.
 

Mezinárodní tým dobrovolníků za pět let nasbíral a zanalyzoval více než 1,8 milionu kusů plastového odpadu v 84 zemích. Většinu sebraného odpadu tvořily jednorázové obaly na potraviny, nápoje a tabákové výrobky.

Největším znečišťovatelem životního prostředí byla společnost Coca-Cola s jedenáctiprocentním podílem. Tabákové společnosti Altria a Philip Morris se podílely na dvou procentech nalezeného značkového plastového odpadu, Danone a Nestlé vyprodukovaly tři procenta a PepsiCo byla zodpovědná za pět procent vyhozených obalů.

"Průmysl rád přenáší odpovědnost na jednotlivé spotřebitele, ale zodpovědnost nesou velké společnosti," řekl Guardianu Marcus Eriksen, který je jedním z autorů studie. Společnosti podle něj mají na výběr, jaký typ obalu použijí, a zda bude znovu použitelný.

Autoři studie argumentují, že dobrovolná opatření, která podniky přijaly, zatím neměla téměř žádný účinek. Výroba plastů se od začátku roku 2000 zdvojnásobila a v současné době se recykluje pouze devět procent z nich.

Tým dobrovolníků také zjistil, že jednoprocentní nárůst produkce plastů v podnicích jde ruku v ruce s přímým jednoprocentním nárůstem znečištění plasty. "Když jsem viděla tento nárůst v poměru jedna ku jedné, byla jsem ohromena," říká autorka studie Kathy Willisová, která pracuje jako mořská ekoložka v australské Organizaci pro vědecký a průmyslový výzkum Commonwealthu.

Studie však nezohlednila znečištění plastem v Číně, Koreji a Japonsku, ani pokračující recyklační iniciativy, poznamenali autoři.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

26.4.2024 12:43
No, tak v prvé řadě jsou to ty zelený,
co plasty propagovali téměř rozkazovacím způsobem, aniž by to současně dělali pro jeho recyklaci i likvidaci !
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

26.4.2024 15:13 Reaguje na smějící se bestie
to je trochu nefer. My jsme v ČR sdědili tenhle plastový kolos, protože se firmám vyplatil. Za těch 30 let se narativ "udržitelnosti" v zásadě obrátil.
suroviny k výroby skla taky nejsou bezedné.
Zkrátka se do obchodů bude chodit s bandaskama a džbánama, jako to bylo za první Republiky. Zase se vrátíme do maloobchodních řetězců diskontního typu.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

26.4.2024 13:18
Snad by pomohlo těch 56 firem rozpůlit. Hned by za polovinu světového znečištění plasty nebylo zodpovědných 56 firem, ale firem více.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

26.4.2024 15:08
Tak samozřejmě je za znečištění odpovědný ten kdo znečišťuje. V tomto případě koncový spotřebitel.
Odpovědět
MM

Milan Milan

30.4.2024 21:56
No firmy se chovají zcela logicky. Politici co mají nápady na regulaci každé blbosti, schopnosti tvrdě omezit a zakazet občanům kde co, toužící omezit i prdy kraviček, bezostyšně dotovat a podpořit kšefty zpřízněných firem bezemisního průmyslu, že by na plasty od coca-coly nestačili.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist