https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/ptaci-park-josefovske-louky-se-rozroste
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ptačí park Josefovské louky se rozroste. Město darovalo ornitologům čtyři hektary mokřadních luk

1.12.2020 10:19 | PRAHA (Ekolist.cz)
Ptačí park Josefovské louky České společnosti ornitologické.
Ptačí park Josefovské louky České společnosti ornitologické.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Město Jaroměř bezplatně převedlo téměř 4 ha mokřadních luk na Českou společnost ornitologickou, aby je v Ptačím parku Josefovské louky využila k zadržování vody, ochraně mokřadní přírody a ekologické osvětě pod širým nebem.
 

„Ptačí park Josefovské louky prokázal za dobu své existence velkou službu v zadržování potřebné vody, poskytování krásného místa k návštěvě a v neposlední řadě i ke zviditelnění našeho města. Darování pozemků k dalšímu rozvoji této nestátní ptačí rezervace považujeme za absolutně smysluplné,“ říká starosta Jaroměře Josef Horáček.

Nový druh na Josefovských loukách – sýkořice vousatá.
Nový druh na Josefovských loukách – sýkořice vousatá.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Alice Janečková / Česká společnost ornitologická

„Pro ptačí park je to ohromná pomoc. Veliká vstřícnost Jaroměře vůči ochraně přírody by měla být vzorem pro další samosprávy. Obecní pozemky jsou k tomu, aby sloužily obecně prospěšným cílům, mezi nimiž právě ochrana přírody a zadržování vody nabývá na významu každým dnem,“ oceňuje spolupráci ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek.

Ornitologové od roku 2008 vykupují vlhké louky u Jaroměře díky finančním darům veřejnosti a dalších podporovatelů. K vytváření mokřadů plných života využívají historický zavlažovací systém a doplňují ho hloubenými tůněmi. Zadržováním vody tu vytvořili místo vhodné pro ohrožené mokřadní ptáky. Někteří z nich, například vodouš rudonohý, nikde jinde ve východních Čechách nehnízdí. I nové darované pozemky využijí k vytváření mokřin pro vzácné ptactvo a stavbu pozorovatelen a odpočívadel pro návštěvníky.

Některé parcely se stanou součástí pastviny divokých koní a praturů, kteří ornitologům pomáhají s údržbou pestrých luk. Pastvou a rozrušováním povrchu vytvářejí ideální podmínky pro hnízdění mokřadních ptáků.

Počet ptačích obyvatel Josefovských luk se stále rozrůstá. Právě v těchto dnech byl zjištěn další, pro Josefovské louky již 186. druh, sýkořice vousatá. „Jako každý podzim se tu zastavují vzácné severské slučky malé, návštěvníci mohou vidět i zimující lindušky horské nebo bekasiny otavní,“ sděluje správce parku Břeněk Michálek.

Pastvou a rozrušováním povrchu pomáhají koně a pratuři s vytvářením ideálních podmínek pro mokřadní druhy ptáků.
Pastvou a rozrušováním povrchu pomáhají koně a pratuři s vytvářením ideálních podmínek pro mokřadní druhy ptáků.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Z bezpečné okružní stezky, která prochází břehovými porosty Nové a Staré Metuje („Josefovskou džunglí“), mohou pozorovat i pasoucí se divoké koně a pratury. Ochránci přírody tento pohled přirovnávají k tomu, který se mohl naskytnout i dávným lidem, když v době kamenné poprvé přišli do této krajiny.
reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (9)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

1.12.2020 16:26
V Jaroměři něco o spolupráci samosprávy a ekologů vědí. Podtržená jednička !
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

2.12.2020 07:14
Skvělá aktivita! Jen tak dál :)
Odpovědět
DA

DAG

2.12.2020 08:38
Super, takhle by to mělo vypadat. Na svých pozemcích, když neohrožují sousední pozemky, tak je to skvělá zpráva. To by měl stát dotovat v plné výši.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

2.12.2020 13:06 Reaguje na DAG
Ohledně financování parku jsem se na webu dočetla následující.

Na výkup prvních pozemků se podařilo České společnosti ornitologické získat peníze díky darům ornitologů a milovníků přírody. (Formou příspěvků na nákup dalších pozemků může kdokoliv přispět i nyní. Pořád tam ještě existují vlastníci ochotní své pozemky prodat.) V roce 2009 se podařilo získat peníze od Krajského úřadu Královéhradeckého kraje, ze kterých byla zaplacena Studie odtokových poměrů pro záměr parku. Finanční dar poskytly také Lesy ČR.
Dále byly připraveny a podány dva projekty na Státní fond životního prostředí prostřednictvím Operačního programu životní prostředí a zároveň rovněž na německou nadaci DBU. Ty jsou zaměřené na nákup dalších pozemků, vyhloubení tůní, ornitologický, botanický a herpetologický průzkum, zbudování podpůrných prvků pro ptáky (instalace umělé hnízdní podložky pro čápa bílého a umělých hnízdišť pro ledňáčky – typ kontejner), zhotovení filmového dokumentu a provozní režii.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

2.12.2020 09:17
Obyčejná louka... jaké je to v dnešní mamonové době terno!-)
Odpovědět
JV

Jarda Vesničan

3.12.2020 10:40 Reaguje na Karel Zvářal
Škoda že je to všechno limitováno svou velikostí. Ale dobrý příklad, jak to snad časem zkoušet na více podobných málo využívaných místech.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

3.12.2020 13:45 Reaguje na Jarda Vesničan
Ono se to realizuje i na dalších podobných místech ČR. Vím o několika projektech realizovaných prostřednictvím ČSO a ČSOP. I tyhle pozemky byly koupeny z darů, které poslali milovníci přírody z celé republiky. A ve vykupování a následné péči ČSO i ČSOP pokračují.

Josefovské louky jsou z podobných projektů asi „nejlepší“, hlavně se je daří zpřístupnit veřejnosti, kdokoliv z nás je může zdarma navštívil a podívat se na vlastní oči. Velkou výhodou je, že zastupitelé Jaroměře jsou osvícení a jsou si vědomi přínosů téhle soukromé rezervace. Myslím, že u řady dalších budovaných „oáz“ je žádoucí, aby je nenavštěvovali davy nepoučených lidí.
Odpovědět
JV

Jarda Vesničan

3.12.2020 17:50 Reaguje na Majka Kletečková
Víte, ono nejde vůbec o poučené a nepoučené návštěvníky a obdivovatele, ale hlavně aby taková místa vyhovovala hnízdícím a migrujícím ptačím druhům. Kolikrát by stačilo v jarním období zaplavit některá pro obhospodařování nevhodná místa a ptáci se tam najednou objeví. Jen kdyby se dokázaly zrušit některá odvodnění, kde namísto luk jsou dnes orná pole. Třeba to zase jednou přijde.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

3.12.2020 18:36 Reaguje na Jarda Vesničan
Souhlas.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist