Ptačí park Josefovské louky se rozroste. Město darovalo ornitologům čtyři hektary mokřadních luk
„Ptačí park Josefovské louky prokázal za dobu své existence velkou službu v zadržování potřebné vody, poskytování krásného místa k návštěvě a v neposlední řadě i ke zviditelnění našeho města. Darování pozemků k dalšímu rozvoji této nestátní ptačí rezervace považujeme za absolutně smysluplné,“ říká starosta Jaroměře Josef Horáček.
„Pro ptačí park je to ohromná pomoc. Veliká vstřícnost Jaroměře vůči ochraně přírody by měla být vzorem pro další samosprávy. Obecní pozemky jsou k tomu, aby sloužily obecně prospěšným cílům, mezi nimiž právě ochrana přírody a zadržování vody nabývá na významu každým dnem,“ oceňuje spolupráci ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek.
Ornitologové od roku 2008 vykupují vlhké louky u Jaroměře díky finančním darům veřejnosti a dalších podporovatelů. K vytváření mokřadů plných života využívají historický zavlažovací systém a doplňují ho hloubenými tůněmi. Zadržováním vody tu vytvořili místo vhodné pro ohrožené mokřadní ptáky. Někteří z nich, například vodouš rudonohý, nikde jinde ve východních Čechách nehnízdí. I nové darované pozemky využijí k vytváření mokřin pro vzácné ptactvo a stavbu pozorovatelen a odpočívadel pro návštěvníky.
Některé parcely se stanou součástí pastviny divokých koní a praturů, kteří ornitologům pomáhají s údržbou pestrých luk. Pastvou a rozrušováním povrchu vytvářejí ideální podmínky pro hnízdění mokřadních ptáků.
Počet ptačích obyvatel Josefovských luk se stále rozrůstá. Právě v těchto dnech byl zjištěn další, pro Josefovské louky již 186. druh, sýkořice vousatá. „Jako každý podzim se tu zastavují vzácné severské slučky malé, návštěvníci mohou vidět i zimující lindušky horské nebo bekasiny otavní,“ sděluje správce parku Břeněk Michálek.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (9)
Miroslav Vinkler
1.12.2020 16:26DAG
2.12.2020 08:38Majka Kletečková
2.12.2020 13:06 Reaguje na DAGNa výkup prvních pozemků se podařilo České společnosti ornitologické získat peníze díky darům ornitologů a milovníků přírody. (Formou příspěvků na nákup dalších pozemků může kdokoliv přispět i nyní. Pořád tam ještě existují vlastníci ochotní své pozemky prodat.) V roce 2009 se podařilo získat peníze od Krajského úřadu Královéhradeckého kraje, ze kterých byla zaplacena Studie odtokových poměrů pro záměr parku. Finanční dar poskytly také Lesy ČR.
Dále byly připraveny a podány dva projekty na Státní fond životního prostředí prostřednictvím Operačního programu životní prostředí a zároveň rovněž na německou nadaci DBU. Ty jsou zaměřené na nákup dalších pozemků, vyhloubení tůní, ornitologický, botanický a herpetologický průzkum, zbudování podpůrných prvků pro ptáky (instalace umělé hnízdní podložky pro čápa bílého a umělých hnízdišť pro ledňáčky – typ kontejner), zhotovení filmového dokumentu a provozní režii.
Jarda Vesničan
3.12.2020 10:40 Reaguje na Karel ZvářalMajka Kletečková
3.12.2020 13:45 Reaguje na Jarda VesničanJosefovské louky jsou z podobných projektů asi „nejlepší“, hlavně se je daří zpřístupnit veřejnosti, kdokoliv z nás je může zdarma navštívil a podívat se na vlastní oči. Velkou výhodou je, že zastupitelé Jaroměře jsou osvícení a jsou si vědomi přínosů téhle soukromé rezervace. Myslím, že u řady dalších budovaných „oáz“ je žádoucí, aby je nenavštěvovali davy nepoučených lidí.