https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/rybnik-nesyt-zazil-podle-ornitologu-mimoradnou-ptaci-sezonu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Rybník Nesyt zažil podle ornitologů mimořádnou ptačí sezonu

19.10.2020 16:51 | LEDNICE (ČTK)
Mláďata tam podle ornitologů vyvedlo nejméně 26 párů tenkozobců opačných, 18 párů pisil čáponohých (na obrázku) či 11 párů husic liščích.
Mláďata tam podle ornitologů vyvedlo nejméně 26 párů tenkozobců opačných, 18 párů pisil čáponohých (na obrázku) či 11 párů husic liščích.
Největší moravský rybník Nesyt u Lednice na Břeclavsku letos podle ornitologů zažil mimořádnou ptačí sezonu. Mláďata tu vyvedly desítky párů vzácných vodních ptáků, uvedli zástupci České společnosti ornitologické.
 

Téměř třistahektarový rybník je součástí Národní přírodní rezervace Lednické rybníky. Letos byl takzvaně letněný, tedy vodou napuštěný jen z části. Mláďata tam podle ornitologů vyvedlo nejméně 26 párů tenkozobců opačných, 18 párů pisil čáponohých či 11 párů husic liščích. Takové počty u druhů, které se vyskytují spíše na slaných jezerech Rakouska a Maďarska, podle ornitologů nebyly v Česku dosud zaznamenány.

"Kromě toho zde vyhnízdili také u nás dnes všeobecně ubývající vodouši rudonozí, kulíci říční nebo čejky chocholaté. Dobrou zprávou je i vysoká hnízdní úspěšnost, kdy se nepotvrdily naše dřívější obavy z toho, že by vejce či mláďata sežrali predátoři," uvedl Přemysl Heralt z Jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické.

Téměř celou sezonu se na Nesytu držel pár labutí zpěvných. "V ČR dosud hnízdí jen jediný pár tohoto severského druhu, a to v Národní přírodní památce Chropyňský rybník od roku 2017. Doufáme, že příští rok se labutě zpěvné na Nesyt vrátí a dočkáme se zde dalšího hnízdícího druhu," uvedl předseda Jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické Jan Sychra.

Kromě hnízdících ptáků představoval Nesyt podle ornitologů magnet i pro desítky dalších druhů, které k rybníku létají za potravou nebo se zastavují na tahu, a to včetně velmi vzácných druhů. Přes léto tam bylo možné v jednu chvíli pozorovat až devět volavek rusohlavých vyskytujících se v ČR jinak jen jednotlivě a naprosto výjimečně. K vidění bylo také až 40 volavek stříbřitých, 200 volavek bílých či 14 kolpíků bílých nebo čtyři kormoráni malí. Z dravců se kolem Nesytu dlouhodobě zdržoval i nedospělý orel královský, přímo na rybníku lovilo potravu až šest orlů mořských.

"Z nejvzácnějších 'zatoulanců' se tu objevili jak severští hosté - vodouš malý, lyskonoh úzkozobý, chaluha příživná - tak druhy z východu - racek velký, přilétli i ptáci přímořských či slaništních biotopů - kulík mořský," uvedl ornitolog Gašpar Čamlík.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist