https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/teren-v-jihoceskych-piskovnach-pomahaji-narusovat-hledaci-kesek
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Terén v jihočeských pískovnách pomáhají narušovat hledači "kešek"

19.8.2020 15:10 | Č. BUDĚJOVICE (ČTK)
Hledači geocachingu chodí například do pískovny Hroznějovice na Českobudějovicku. Vědci a ochranáři tam letos objevili čtyři druhy rostlin, které patří do červeného seznamu ohrožených druhů. Jedním z nich je čilimník nízký.
Hledači geocachingu chodí například do pískovny Hroznějovice na Českobudějovicku. Vědci a ochranáři tam letos objevili čtyři druhy rostlin, které patří do červeného seznamu ohrožených druhů. Jedním z nich je čilimník nízký.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Calla
Neustálé narušování terénu v bývalých jihočeských pískovnách, které napomáhá udržovat ideální podmínky pro rostliny a živočichy, zajišťují hledači geocachingu. Přírodovědci a ochránci přírody proto už pět let umisťují takzvané kešky do těchto míst. Nemusí se pak tolik starat o potřebné narušování terénu. ČTK to řekl Jiří Řehounek z ekologického sdružení Calla.
 

"Aby se v pískovně dlouhodobě udržela stanoviště s malým obsahem živin, musí je ochránci přírody čas od času obnovit nebo zajistit jejich narušování. Právě geocaching se ukazuje jako jedna z možností, hlavně pro místa na svazích. Správně umístěná cache může zajistit dlouhodobé narušování svahu a udržení vhodných podmínek pro pískomilné druhy rostlin a živočichů," uvedla Klára Řehounková z pracovní skupiny Ekologie obnovy při katedře botaniky Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity.

Hledači geocachingu například chodí do pískovny Hroznějovice na Českobudějovicku. Vědci a ochranáři tam letos objevili čtyři druhy rostlin, které patří do červeného seznamu ohrožených druhů. Jde o čilimník nízký, hruštičku menší, bělolist nejmenší a také maličkou trávu ovsíček obecný, která patří dokonce mezi kriticky ohrožené druhy. V pískovně žijí mimo jiné také samotářské včely.

"Do pískoven zveme nejen geocachery, ale také další zájemce o přírodu, protože přítomnost lidí v nich většinou prospívá přírodě a udržuje v dobrém stavu prostředí pro mnoho ohrožených druhů. Jako bonus nám někteří geocacheři také fotografují různé živočichy a přispívají tak k poznání jejich fauny, což nám zase pomáhá při plánování další péče," uvedl Řehounek.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist