https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/unikatni-pohled-do-zivota-cesko-rakouskych-rysu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Unikátní pohled do života česko-rakouských rysů

2.5.2022 07:01 | PRAHA (Ekolist.cz)
Rysice Amálka.
Rysice Amálka.
Foto | Tereza Mináriková / ALKA Wildlife
Nahlédnout pomocí fotopastí do života rysů v česko-rakouském pohraničí umožnil projekt RysLuchs.
 
„Zcela unikátní je příběh mladé rysice Amálky," říká Thomas Engleder ze zapojené rakouské organizace Grünes Herz Europas. Amálka se narodila v roce 2017 jako jedno ze tří koťat rysice Agáty z Českokrumlovska. Stejně jako její sourozenci, Arnošt a Adéla, se Amálka osamostatnila zhruba v jednom roce života a opustila domovský okrsek své matky.

Amálka s kotětem.
Amálka s kotětem.
Foto | Tereza Mináriková / ALKA Wildlife

Nějakou dobu se pak pohybovala podél česko-rakouské hranice, od Horního Dvořiště až po Lipensko. "V prosinci 2018 jí ale zranilo auto na silnici u obce Studánky. Protože od autonehody utekla a nemohla být ošetřena, měli jsme velké obavy, zda přežije,“ líčí Thomas Engleder.

„Měli jsme velkou radost, když jsme v létě 2021 v rámci projektu RysLuchs zjistili, že se Amálka trvale usídlila na Vyšebrodsku a že dokonce vodí jedno kotě," doplňuje Tereza Mináriková z české organizace ALKA Wildlife. "Vypadá to, že nemá žádné trvalé zranění a svoje kotě byla schopna dochovat až do jednoho roku věku, kdy dosáhlo samostatnosti.“

Rysice Anna.
Rysice Anna.
Foto | Tereza Mináriková / ALKA Wildlife

Každý rok je takto zdokumentováno několik rysích rodin, obývajících přímo území česko-rakouské hranice. Ale dokumentují se i rysi, kteří se nenarodili přímo v pohraničním pásu, putují z jedné země do druhé a stávají se tak „česko-rakouskými“.

Annino putování.
Annino putování.
Foto | Tereza Mináriková / ALKA Wildlife

„Příkladem je mladá rysice Laura, dcera rakouské kočky Eos z roku 2020. Ta přišla do Novohradských hor v létě 2021 z jihu, z oblasti rakouského Weinsberského lesa," říká Thomas Engleder.

"Naopak, kotě české kočky Anny z roku 2019 šlo úplně opačným směrem – a to z českého Rožmberska na jih až téměř k Dunaji."

Rysů, kteří se přesouvají mezi Českou republikou a Rakouskem, a to i na poměrně velké vzdálenosti, je ale v posledních letech celá řada – například kocouři Luděk, Duvera nebo Plavec byli známí cestovatelé.

Laura.
Laura.
Foto | Tereza Mináriková / ALKA Wildlife

„Tato zjištění jen potvrzují naše dlouhodobé přesvědčení, že se na Šumavě a v Pošumaví jedná o jednu kontinuální mezinárodní populaci rysů a že divoká zvířata vůbec nevnímají administrativní hranice států. Je proto důležité pokračovat v mezinárodní spolupráci na ochraně šumavských rysů a chránit území, která využívají k rozmnožování, ale i migrační koridory, kterými putují mezi jednotlivými oblastmi. Jsme rádi, že i projekt RysLuchs přispěl novým poznáním v této oblasti,“ uzavírá Mináriková.

Lauřina cesta.
Lauřina cesta.
Foto | Tereza Mináriková / ALKA Wildlife

Rys ostrovid je vzácným obyvatelem našich lesů. Tato největší evropská kočkovitá šelma je silně ohroženým druhem, chráněným jak v České republice, tak v Rakousku. Takzvaná česko-bavorsko-rakouská rysí populace, která obývá Šumavu a její podhůří, je jednou z nejvýznamnějších ve střední Evropě a čítá více jak 130 rysů, starších jednoho roku. Oblast česko-rakouského Pošumaví, která se táhne od Lipna až do Novohradských hor, je pak rysy velice využívaná. Zelený pás podél bývalé železné opony jim totiž poskytuje ty nejlepší podmínky pro život – hluboké lesy s dostatkem skalních úkrytů, kde mohou odpočívat a vyvést svá koťata.

Potvrdilo se, že se na Šumavě a v Pošumaví jedná o jednu kontinuální mezinárodní populaci rysů a že divoká zvířata vůbec nevnímají administrativní hranice států. Je proto důležité pokračovat v mezinárodní spolupráci na ochraně šumavských rysů a chránit území, která využívají k rozmnožování, ale i migrační koridory, kterými putují mezi jednotlivými oblastmi.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist