https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/v-ceskem-krasu-se-po-sedesati-letech-znovu-objevil-koniklec-otevreny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Českém krasu se po šedesáti letech znovu objevil koniklec otevřený

27.10.2022 06:29 | PRAHA (Ekolist.cz)
Kvetoucí koniklece otevřené v Českém středohoří.
Kvetoucí koniklece otevřené v Českém středohoří.
Koniklec otevřený, mizející rostlina suchých trávníků a pastvin, se po 60 letech objevil v chráněné krajinné oblasti Český kras. Nejde ovšem o senzační nález po desetiletí skryté populace, ale o výsadby, které jsou součástí záchranného programu pro tento druh. Koordinuje jej Agentura ochrany přírody a krajiny ČR.
 
Časně z jara ohromují koniklece otevřené svými velkými modrofialovými květy. Avšak míst, kde je lze spatřit, ubývá. V průběhu 20. století došlo k dramatickému úbytku počtu jedinců i míst, kde koniklec otevřený roste. Souviselo to především se změnami v hospodaření. Tradiční způsoby obhospodařování travinných porostů jako pastva, ruční sečení a hrabání se již téměř nepraktikují. Velké množství lokalit zmizelo kvůli ponechání pozemků ladem – taková místa dříve či později zarostla křovím a koniklecům se na nich nedaří. Nyní se u nás přirozeně vyskytuje jen na 24 lokalitách.

Pokud nepřijde příliš suché jaro, mohla by část vysázených rostlin vykvést již příští rok.
Pokud nepřijde příliš suché jaro, mohla by část vysázených rostlin vykvést již příští rok.

„V záchranném programu plánujeme výsadby koniklece otevřeného na místa, kde v minulosti rostl. Ta se se vybírají pečlivě nejen s ohledem na potřeby druhu, ale i s ohledem na budoucnost,ů vysvětluje Petr Vít z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, koordinátor záchranného programu. "Musí být vyjasněné vlastnické vztahy a také zajištěna pravidelná péče do budoucna. V Českém krasu jsme zvolili lesostepní stráně s břidlicovým podložím nad obcí Hostim nedaleko Berouna.“

Stráně byly připraveny přepasením poníky, pro výsadbu musely být vykopány mělké prohlubně.
Stráně byly připraveny přepasením poníky, pro výsadbu musely být vykopány mělké prohlubně.

U Hostimi bylo vysazeno více než šedesát rostlinek, které byly rozpěstovány ze semen v Zoologické a botanické zahradě města Plzně a Botanické zahradě hl. m. Prahy. Zdroj semen, ze kterých byly koniklece vypěstovány, lze snadno vystopovat – pocházejí z rostlin původem z lokality Líšnice u Prahy. Tato lokalita není do budoucna příliš perspektivní a výsadba v Českém krasu tak představuje její zálohu.

Stráně u Hostimi bylo před výsadbou konikleců třeba připravit. Pod dozorem místního spolku Třesina se tu pásli poníci, kteří budou i nadále s údržbou výsadbových ploch pomáhat. Oproti pastvě ovcemi mají poníci tu výhodu, že se koniklecům vyhýbají a nespásají je.

Jednoroční rostlinky konikleců otevřených
Jednoroční rostlinky konikleců otevřených

Chráněná krajinná oblast Český kras letos slaví padesát let od svého vyhlášení. To připomíná v příštím týdnu odborná konference ve Svatém Janu pod Skalou. V Českém krasu se střídají vápencové skály, rozvolněné světlé listnaté lesy a lesostepi spolu s rozkvetlými skalami a kaňonovitým údolím řeky Berounky. Jde o největší krasové území v Čechách.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

27.10.2022 09:39
Sázet koniklece do borovic není ideální. Podmínkou uchycení je 1. rok zálivka, navíc je nutno pást a občas vypalovat.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist