https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/valka-na-ukrajine-znemoznila-planovany-prevoz-zubru-z-milovic-do-prirodni-rezervace-u-kyjeva-2
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Válka na Ukrajině znemožnila plánovaný převoz zubrů z Milovic do přírodní rezervace u Kyjeva

9.3.2022 13:42 | PRAHA (Ekolist.cz)
Zubr v bývalém vojenském prostoru Milovice na pastvině u Benátek nad Jizerou.
Zubr v bývalém vojenském prostoru Milovice na pastvině u Benátek nad Jizerou.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Vojtěch Lukáš / Česká krajina
Plánovaný převoz skupiny zubrů na Ukrajinu musela zrušit ochranářská společnost Česká krajina kvůli současné válce na ukrajinském území. Dva samci a čtyři samice měli v dubnu odjet do Přírodní rezervace Beremyčke, která se nachází severně od Kyjeva.
 
„Kolegové z Ukrajiny navštívili milovickou rezervaci loni koncem listopadu. Domluvili jsme se, že jejich rezervaci poskytneme přírůstky od všech zvířat, která chováme. Na Ukrajinu tak měli jet postupně zubři, divocí koně i zpětně šlechtění pratuři,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina.

Kvůli válce na Ukrajině musely být plány zrušeny. „Kolegům z Ukrajiny jsme nabídli pomoc v rámci našich skromných možností. Nicméně po vypuknutí války jsme s většinou z nich ztratili kontakt, emaily se začaly vracet jako nedoručitelné a přestaly fungovat i webové stránky jejich ochranářské organizace. Pouze přes textové zprávy víme, že jsou zatím v pořádku. Jen několik kilometrů od rezervace ale vede hlavní koridor postupu ruských sil na Kyjev, takže se vše může brzy změnit,“ doplnil Dalibor Dostál.

Invaze ruských vojsk zasáhla i další plánovanou spolupráci s Ukrajinou. „V okolí bývalé jaderné elektrárny Černobyl vznikla v minulých letech rozsáhlá přírodní rezervace, jejíž součástí jsou i stáda zubrů. Nedávno se nám podařilo navázat kontakt s ukrajinskými kolegy, kteří na projektu spolupracují,“ doplnil Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd České republiky. Takzvaná Černobylská vyloučená zóna pokrývá 2800 kilometrů čtverečních severní Ukrajiny a představuje třetí největší přírodní rezervaci v kontinentální Evropě.

Ochranářská organizace věří, že se po skončení bojů podaří zahájené spolupráce obnovit. Situace ale zatím nevypadá optimisticky.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

10.3.2022 06:40
a mají zase po kšeftě, co ? ale zase by měli prachy na oplocení a nemuseli by tak somrovat po veřejnosti. když se podívám kdo je všechno sponzoruje, tak by mě zajímaly ty platy jejich managerů co si vyplácejí. je tato info někde dostupná ?
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist