Včelník rakouský a kuřička hadcová. Ve volné přírodě už je jen tak neuvidíte. Ale právě teď kvetou v Průhonicích
V Průhonické botanické zahradě se věnují ochraně stulíku malému (Nuphar pumila) z Pláničského rybníka, ve kterém je místní populace stulíku ohrožena bobrem, kuřičkou hadcovou (Minuartia smejkalii) z přírodní památka Hadce u Hrnčíř, zvonovcem liliolistým (Adenophora liliifolia) z Báně a včelníkem rakouským (Dracocephalum austriacum) z populace v Císařské rokli.
Kuřičku, zvonovec a včelník tu pěstují v režimu ochranářské kultivace, tedy ve společenstvu blízkém přírodnímu. Pro kuřičku tu díky projektu Life for Minuartia ve spolupráci s ČSOP Vlašim vytvořili hadcovou skalku, na které kuřička bohatě kvete a množí se výsevy.
Včelník se pěstuje na vápencové skalce osázené druhy Českého krasu. Ochranářské skalky jsou v extenzivně udržované části botanické zahrady, od intenzivních expozic jsou oddělené ovocným sadem. Izolace je potřebná, aby s zabránilo případné hybridizaci s příbuznými druhy a aby se zamezilo kontaminaci patogeny z kulturních rostlin. Z rostlin na ochranářských skalkách jsou odebírána semena, která slouží k posílení populací na původních lokalitách.
Průhonická botanická zahrada, Botanický ústav AV ČR, je součástí společného areálu s Průhonickým parkem. Otevřena je od dubna do září denně (vyjma pondělí) od 9.00 do 17.00.
reklama