https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/vcelnik-rakousky-a-kuricka-hadcova.ve-volne-prirode-uz-je-jen-tak-neuvidite.ale-prave-ted-kvetou-v-pruhonicich
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Včelník rakouský a kuřička hadcová. Ve volné přírodě už je jen tak neuvidíte. Ale právě teď kvetou v Průhonicích

25.5.2023 06:03 | PRAHA (Ekolist.cz)
Kuřička hadcová.
Kuřička hadcová.
Zdroj | Průhonická botanická zahrada
Kuřička hadcová a včelník rakouský jsou druhy kriticky ohrožené a patří k našim nejvzácnějším rostlinám. V přírodě je jen tak nepotkáte, protože rostou pouze v chráněných územích poměrně daleko od značených cest. Pokud je chcete vidět, musíte se vypravit do Průhonické botanické zahrady. Teď dokonce uvidíte oba druhy v plném květu. Informuje o tom Pavel Sekerka z Botanického ústavu AV ČR.
 
Proč v Průhonické botanické zahradě? Zahrada se dlouhodobě věnuje konzervaci kulturních okrasných rostlin, především kosatců, růží, denivek a pivoněk. Kromě ochrany kulturního dědictví, které historické odrůdy představují, se ale zapojila i do ex situ ochrany kriticky ohrožených druhů rostlin. Skupina pro genofondy rostlin v botanických zahradách ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR vybrala vlajkové druhy domácí flóry vhodné pro ex situ konzervaci. Umožňuje to konzervovat více populací od jednoho druhu.

V Průhonické botanické zahradě se věnují ochraně stulíku malému (Nuphar pumila) z Pláničského rybníka, ve kterém je místní populace stulíku ohrožena bobrem, kuřičkou hadcovou (Minuartia smejkalii) z přírodní památka Hadce u Hrnčíř, zvonovcem liliolistým (Adenophora liliifolia) z Báně a včelníkem rakouským (Dracocephalum austriacum) z populace v Císařské rokli.

Kuřičku, zvonovec a včelník tu pěstují v režimu ochranářské kultivace, tedy ve společenstvu blízkém přírodnímu. Pro kuřičku tu díky projektu Life for Minuartia ve spolupráci s ČSOP Vlašim vytvořili hadcovou skalku, na které kuřička bohatě kvete a množí se výsevy.

Vápencová skalka a včelník rakouský.
Vápencová skalka a včelník rakouský.
Zdroj | Průhonická botanická zahrada

Včelník se pěstuje na vápencové skalce osázené druhy Českého krasu. Ochranářské skalky jsou v extenzivně udržované části botanické zahrady, od intenzivních expozic jsou oddělené ovocným sadem. Izolace je potřebná, aby s zabránilo případné hybridizaci s příbuznými druhy a aby se zamezilo kontaminaci patogeny z kulturních rostlin. Z rostlin na ochranářských skalkách jsou odebírána semena, která slouží k posílení populací na původních lokalitách.

Průhonická botanická zahrada, Botanický ústav AV ČR, je součástí společného areálu s Průhonickým parkem. Otevřena je od dubna do září denně (vyjma pondělí) od 9.00 do 17.00.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist