Vydejte se na veverku s mobilem!
Pokud je totiž záznam o pozorování doplněn o informaci o zbarvení veverky (rezavá nebo tmavá), bude možné v případě dostatečného množství dat zjistit, zda barevná forma nějak souvisí s nadmořskou výškou, nebo zda jde o pouhý mýtus. Také bude možné lépe odhadnout další populační vývoj.
Veverka byla pro účel kampaně na aplikaci BioLog zvolena záměrně. Má celoroční aktivitu, lidé ji bezpečně poznají a podle Červeného seznamu ohrožených druhů České republiky o jejím výskytu nejsou dostatečné údaje (kategorie Data Deficient).
Původně avizovaný roční projekt se Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR) rozhodla prodloužit, není totiž lepšího ambasadora pro účely propagace aplikace BioLog. Ta doznala drobných úprav, záznam o výskytu veverky je nyní možné pomocí několika kliků uložit velice rychle. Stále platí, že zápisy pozorovaných druhů (nejen veverky) je možné provádět off-line. Pro přenos dat do webové verze BioLoga je pak nutný přístup k internetu a založení účtu. Data zaslaná do BioLoga na webu se po ověření odborníky na danou skupinu druhů (je proto lepší připojit fotografii) následující dny překlápí do Nálezové databáze ochrany přírody (NDOP). Ta obsahuje více jak 24 miliónů záznamů a po přihlášení je přístupná i veřejnosti.
Souběžně s kampaní Na veverky s mobilem se AOPK ČR snaží přizvat veřejnost k zaplňování bílých míst na mapě ČR. Najdou se zde totiž ještě místa, kde není evidován žádný záznam o pozorovaném druhu. Pomozte nám pomocí aplikace BioLog tato Bílá místa biodiverzity zaplnit. Každé pozorování je důležité, každé pozorování přispěje k ochraně přírody!
reklama