https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/vydejte-se-na-veverku-s-mobilem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vydejte se na veverku s mobilem!

22.5.2019 01:07 | PRAHA (Ekolist.cz)
Veverka je samotář, kromě období rozmnožování pobývá nejraději sama.
Veverka je samotář, kromě období rozmnožování pobývá nejraději sama.
Od loňského dubna, kdy se kampaň Na veverky s mobilem rozběhla, přispělo do Nálezové databáze ochrany přírody (NDOP) prostřednictvím aplikace BioLog více jak 230 uživatelů a přibylo 1190 zápisů pozorovaných veverek.
 
Záznamy o výskytu veverky obecné na jedné straně pomáhají rozšíření povědomí o aplikaci BioLog mezi veřejnost, na straně druhé pomáhají veverce samotné.

Pokud je totiž záznam o pozorování doplněn o informaci o zbarvení veverky (rezavá nebo tmavá), bude možné v případě dostatečného množství dat zjistit, zda barevná forma nějak souvisí s nadmořskou výškou, nebo zda jde o pouhý mýtus. Také bude možné lépe odhadnout další populační vývoj.

Veverka byla pro účel kampaně na aplikaci BioLog zvolena záměrně. Má celoroční aktivitu, lidé ji bezpečně poznají a podle Červeného seznamu ohrožených druhů České republiky o jejím výskytu nejsou dostatečné údaje (kategorie Data Deficient).

Výskyt veverky obecné, záznamy z května 2019
Výskyt veverky obecné, záznamy z května 2019

Původně avizovaný roční projekt se Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR) rozhodla prodloužit, není totiž lepšího ambasadora pro účely propagace aplikace BioLog. Ta doznala drobných úprav, záznam o výskytu veverky je nyní možné pomocí několika kliků uložit velice rychle. Stále platí, že zápisy pozorovaných druhů (nejen veverky) je možné provádět off-line. Pro přenos dat do webové verze BioLoga je pak nutný přístup k internetu a založení účtu. Data zaslaná do BioLoga na webu se po ověření odborníky na danou skupinu druhů (je proto lepší připojit fotografii) následující dny překlápí do Nálezové databáze ochrany přírody (NDOP). Ta obsahuje více jak 24 miliónů záznamů a po přihlášení je přístupná i veřejnosti.

Souběžně s kampaní Na veverky s mobilem se AOPK ČR snaží přizvat veřejnost k zaplňování bílých míst na mapě ČR. Najdou se zde totiž ještě místa, kde není evidován žádný záznam o pozorovaném druhu. Pomozte nám pomocí aplikace BioLog tato Bílá místa biodiverzity zaplnit. Každé pozorování je důležité, každé pozorování přispěje k ochraně přírody!


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist