https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/biobedynky-tak-trochu-jiny-obchod-s-biopotravinami
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Biobedýnky - tak trochu jiný obchod s biopotravinami

2.7.2010 07:35 | PRAHA (Ekolist.cz)
Na pražské Ladronce se v pátek 25. června představil server Freshbedýnky.cz věnující se pravidelným dodáváním zeleniny a ovoce z ekologického zemědělství až do domu. Zmiňovaný server je jedním ze zhruba dvaceti podobně zaměřených obchodů v republice, které se zabývají prodejem prostřednictvím tzv. bedýnek.
 

Spiralizér
Součástí odpoledního programu v parku Ladronka byly i ochutnávky pokrmů z biopotravin a představení spiralizéru - nástroje pro přípravu i několikametrových „špaget“ ze zeleniny, zejména cukety nebo mrkve.
Foto: Zdeňka Vítková/Ekolist.cz
E-shop Freshbedýnky.cz je jedním z pražských distributorů biobedýnek. Zakladateli Filipu Říhovi byla motivací k založení obchodu vlastní zkušenost, když zjistil, jak těžké je zajistit si pro svou domácnost kvalitní a pravidelnou bioprodukci od českých zemědělců. Když se mu společně s kamarády po čase podařilo fungující systém zásobování vytvořit, rozhodl se pomoci i ostatním zejména pražským zájemcům o biopotraviny a zprostředkovat jim kontakt s ekofarmáři. Inspiraci sbírali například v bedýnkovém systému fungujícím v Londýně nebo Vídni. Výhodou takového obchodu je podle Říhových slov pro farmáře jistota odběru a pro zákazníka možnost dostávat pravidelně čerstvou zeleninu až do domácnosti.

Freshbedýnkový systém nenabízí pouze české plodiny. Dodávky ze zahraničí se uplatní ve chvíli, kdy v Česku není sezóna ani zásoby ve skladech, nebo v případě exotického ovoce. Plné bedýnky lze doručit až do domu objednatele, přičemž se myslí i na ekologickou náročnost dopravy a jednotlivé části Prahy jsou obsluhovány pouze jednou týdně. Pro přilehlé části hlavního města a okolí jsou k dispozici odběrná místa. V nově vytvořeném e-shopu si lze obsah bedýnky sestavit na přání, v ostatních případech o obsahu rozhoduje obchod podle aktuální nabídky zemědělců. Za necelou roční existenci obchodu bylo podle Říhy do domácností dodáno 3 300 bedýnek. Zhruba čtvrtina putuje k zákazníkům – mužům, většinou manažerům, říká Říha a snaží se tak vyvrátit předsudek, že bio styl života je vlastní především ženám - matkám.

Podle informací portálu bio-info.cz existuje kromě webu fresbedýnky.cz ještě okolo dvaceti dalších serverů nabízejících takzvaný bedýnkový systém. Biopotraviny si lze často objednat přímo na stránkách samotných zemědělců, ve větších městech bývá distributorem jejich plodin třetí osoba – obchodník nebo občanské sdružení. Nejdostupnější jsou biobedýnky buď v zemědělských oblastech Moravy nebo ve velkých městech (Praha, Brno) a jejich okolí. Vybrat si svého dodavatele biobedýnek můžete prostřednictvím adresáře dodavatelů Kam pro bedýnky.

Související zprávy:

Green marketing: Biopotraviny jsou nejrychleji rostoucí trh
Vznikl adresář bedýnkových systémů prodeje potravin
K čerstvé zelenině se dostanete přes web nebo farmářská tržiště
reklama

 
Zdeňka Vítková
Tento text vznikl v rámci projektu Environmentální občanské poradenství, který je realizován díky finanční podpoře SFŽP a MŽP.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Rl

Rely lol

1.3.2017 14:48
Poslední dobou je to tu samý článek o BIO, kde se nabízejí různé e-shop atd. Tak například tady: http://www.zdrava-vyziva.net/e-shop-s-bio-potravinami-a-portugalskym-srdcem, úplně to samé, jen jiný obchod, jako nemám s tím vůbec problém, navíc BIO potravinám fandím... :)
Odpovědět
OT

Ota Tyla

15.1.2021 12:53
Mě se osvědčila služba Gastrofresh, která ovoce, zeleninu a bylinky rozváží až domů
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist