https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/k-cerstve-zelenine-se-dostanete-pres-web-nebo-farmarska-trziste
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

K čerstvé zelenině se dostanete přes web nebo farmářská tržiště

12.3.2010 15:45 | PRAHA (Ekolist.cz)
Čerstvou zeleninu a ovoce nemusíme nakupovat už jen v supermarketech. Otevírá se cesta nově vznikajících farmářských tržišť nebo forma přímého kontaktu přes nově vzniklé webové stránky www.najdisisvehofarmare.cz.
 

Trh
V Praze je vytipovaných 17 oblastí, kde by mohla vzniknout nová tržiště. Jde například o prostory poblíž stanic metra Dejvická, Náměstí Míru, Náměstí Jiřího z Poděbrad, Kolbenova, Křižíkova, Pražského povstání, Pankrác, Budějovická, Prosek, Chodov a další.
Ilustrační foto: Zarco/Wikimedia Commons

Budete-li si chtít zjistit, kde se v okolí vašeho bydliště nebo v kraji, kam vyjíždíte za dovolenou a výlety, nabízí čerstvé farmářské produkty, stačí se podívat na nové webové stránky www.najdisisvehofarmare.cz. Zájemci se dozvědí kde, kdy a hlavně od koho si mohou koupit produkty z farmy. Když například pojede rodina na Vysočinu a bude mít zájem o čerstvou zeleninu či ovoce, najde na internetových stránkách www.najdisisvehofarmare.cz všechny zúčastněné producenty z Vysočiny a po kliknutí na příslušný odkaz se dozví další detaily o jednotlivých farmářích.

Pěstitelé své produkty buď rozváží nebo nabízejí možnost vyzvednout si je na svém dvoře. Součástí ceny výrobku je i zážitek z farmy, nesrovnatelný s tím z nákupních center. „Odběratelé se dozví, jaké podmínky mají zvířata na farmě a jaké jsou hygienické podmínky. Pro samotné zemědělce je to příležitost, jak si vybudovat svou značku spojenou s odpovídající kvalitou, dostupností výrobků, servisem zákazníkovi,“ uvedl tvůrce portálu František Němec.

Stránky fungují teprve měsíc a zaregistrováno je již 50 farmářů. Databáze je postupně doplňována, neboť je podle Němce ze strany farmářů stálý zájem do projektu se přidat. „Slibuji si hojnější zájem na jaře, až budou mít zemědělci co nabídnout. Počítám, že uplyne rok, než se celý projekt pořádně rozjede, jde o dlouhodobou záležitost,“ doplnil František Němec. On sám zpracovává mléko a rozváží produkty minimálně jednou týdně po kraji Vysočina, kolem Brna a Prahy. Podle něj se farmáři časem více zaměří právě na rozvoz.

Pro zeleninu na trh

František Němec má za to, že bude chvíli trvat, než se u nás zaběhne systém farmářských tržišť. „V Rakousku nebo Anglii má tento způsob prodeje velkou tradici, u nás za minulého režimu nic takového nebylo. V Tišnově například v posledních letech probíhaly trhy každý týden, byl připraven doprovodný program a trvalo půl roku, než začali lidi pořádně chodit a vše se rozjelo naplno,“ uvedl Němec.

V Praze však existuje jen několik zavedených míst, kam čeští pěstitelé vozí své výpěstky. Jedním z nich je Holešovická tržnice, kde je tomuto vyhrazena hala 22, a Havelský trh, kde se drobní pěstitelé již mísí s prodejci z velkoskladů. Další trh lze najít v Klánovicích na okraji hlavního města, kam jede autobus z Černého mostu. Ve dvoře místní Masarykovy základní školy narazíte každou sobotu na několik stánků, u kterých najdete bohatý výběr zeleniny, ovoce, ale i ořechů, květin nebo třeba medu a sýra. Letos zde začne sezóna 3. dubna 2010. Nenajdete tu potraviny ze zahraničí, ale převážně od pěstitelů z Polabí, kteří tu své produkty sami prodávají a zodpoví veškeré případné dotazy zákazníků. Zelenina i ovoce tu bývají levnější než v supermarketech.

„Během dubna počítáme se startem dalších dvou trhů v okolí, a sice v Průhonicích a Dolních Počernicích. Finišujeme zde administrativní detaily spolupráce. Přesný termín jsme si zatím neurčili, ale v průběhu dubna podrobnosti upřesníme,“ uvedla organizátorka trhů v Klánovicích Hana Michopulu.

V současnosti vzniká podle zakládajícího člena Daniela Waltera občanské sdružení, které chce obnovit také historické tržiště v Krymské ulici.

V Brně je taktéž k dostání čerstvá zelenin a ovoce, a to na tzv. Zelném trhu, kde od pondělí do soboty prodávají převážně maloobchodní pěstitelé.

Farmáři v Praze

Na několika místech v Praze by v blízké budoucnu mohla vzniknout další tržiště, kde si lidé koupí přímo od soukromých zemědělců čerstvé potraviny. Plánuje to společný projekt Nadace Partnerství a občanského sdružení Archetyp.

Trhy a tržiště jsou součástí života ve většině měst po světě, doplňují místní kolorit a často lákají i turisty. Tržiště ale získala dle mínění nadace Partnerství a sdružení Archetyp v posledních letech spíše hanlivý nádech, přestože je to ta nejpřirozenější a především nejjednodušší forma kontaktu mezi prodejcem a zákazníkem.

Pro vznik farmářských tržišť se obě organizace rozhodly už proto, že na místech tradičních tržišť se dnes prodávají většinou asijské výrobky. Převažují navíc nepotravinové produkty a lidé jsou nuceni nakupovat v potravinových řetězcích. Nově očekávaný projekt by měl podpořit nejen české zemědělce a nabídnout jim nová odbytiště, ale nabídnout čerstvé potraviny a byliny restauratérům a jídelnám. Chce znovu obnovit tradice místní komunity a oživit některé veřejné plochy, například náměstí, nábřeží, nárazově parkovací plochy apod.

Vytipovaných je v Praze na 17 oblastí, kde by mohla farmářská tržiště v budoucnu fungovat. Jde například o prostory poblíž stanic metra Dejvická, Náměstí Míru, Náměstí Jiřího z Poděbrad, Kolbenova, Křižíkova, Pražského povstání, Pankrác, Budějovická, Prosek, Chodov a další.

Kde nakonec tržiště najdeme zatím není rozhodnuto. Jisté je však podle Nadace Partnerství již dnes, že na trzích budou k dostání hlavně čerstvá zelenina, ovoce, bylinky, džusy a šťávy, ale také mléčné výrobky nebo řezané květiny od českých pěstitelů. „Bio by bylo vítáno, ale hlavní důraz bude kladen na místní a regionální výpěstky," říká Daniel Mourek z Nadace Partnerství.

Stránka „Chceme v Praze farmářská tržiště!“ vznikla i na Facebooku, který v současnosti funguje jako otevřená aréna názorů. Nápad zde veřejně podporuje 4,5 tisíce fanoušků, kteří na stránku píší své nápady a komentáře a těší se na možnost čerstvých domácích produktů.


reklama

 
Dominika Patrovská
Tento text vznikl v rámci projektu Environmentální občanské poradenství, který je realizován díky finanční podpoře SFŽP a MŽP.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist