https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/cesi-mohou-tridit-kovove-obaly-take-do-zlutych-kontejneru-ve-vice-obcich
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Češi mohou třídit kovové obaly také do žlutých kontejnerů ve více obcích

7.2.2025 05:06 | PRAHA (ČTK)
Plechovky
Plechovky
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Češi mohou třídit kovové obaly také do žlutých kontejnerů určených na plasty ve více obcích. Historicky kovové obaly správně patřily k vytřídění pouze do šedých sběrných nádob, kterých ale není v regionech tolik. Na zjednodušení systému třídění se dohodly svazy svozových a třídicích firem a sdružení obcí. Očekávají, že rozšíření povede k vyšší míře třídění a recyklace kovových obalů. Konkrétní termín zavedení v jednotlivých obcích závisí na dohodě s jejich samosprávou. V Česku je nyní k dispozici půl milionu žlutých kontejnerů, které tvoří polovinu všech nádob na tříděný odpad.
 
Ministerstvo životního prostředí ČTK sdělilo, že možnost sbírat společně kovové a plastové komunální odpady je v zákoně o odpadech od jeho schválení v roce 2020. "Nejedná se tedy o žádnou novinku, která by se nyní zaváděla. Na společný sběr pouze přechází více obcí," řekla mluvčí ministerstva Veronika Krejčí.

"U třídění odpadů je z pohledu obcí důležité, aby lidé měli co největší komfort z hlediska jednoduchosti systému a blízkosti, kam mohou odpad odložit. Pak systém dosahuje výborných výsledků," řekl místopředseda Svazu měst a obcí Pavel Drahovzal.

Třídění kovových obalů do žlutých nádob zkoušely několik let obce v různých regionech. "Pomáhá to obcím v lepších výsledcích třídění a lidé toto rozšíření přivítali," uvedla předsedkyně Sdružení místních samospráv Eliška Olšáková.

Milan Doubravský ze Sdružení komunálních služeb zmínil, že v regionech, kde se nový systém testoval, se pro třídění kovů dobře přizpůsobily i stávající třídicí linky. "Znásobením popelnic, kam mohou lidé odložit kovy, výrazně narostlo množství vytříděných kovů," popsal. Z toho důvodů podle Doubravského firmy s třídicími linkami postupně připravují také investice do strojových separátorů, neboť se jim to vyplatí.

Zjednodušení třídicího systému není podle Petra Havelky z České asociace odpadového hospodářství iniciativou ke kritice systému zálohování PET lahví a plechovek, který prosazuje ministerstvo životního prostředí. "Budeme pokračovat a je to jediná cesta, jak splnit cíle oběhového hospodářství. Zaváděli a komunikovali bychom intenzifikaci sběrné sítě tak jako tak. Je důležité ale připomenout, že se zálohováním nepřiblížíme ke splnění dalších cílů v recyklaci," řekl.

Havelka také upozornil na to, že Češi jsou nejen dobří v třídění, ale také v recyklaci. Podle dat ministerstva životního prostředí narostla celková recyklace obalových odpadů na 75 procent, v roce 2022 činila necelých 72 procent. ČR v současné době recykluje 71,4 procenta kovových obalů a v případě ocelových jde o 91,9 procenta.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

7.2.2025 06:01
bych řekl, že to nemusí být zrovna dobrý nápad....ony se totiž třídí i obaly od instantních polévek nebo víčka od jogurtu či hliníková fólie z obalů čokolád.
Odpovědět
DA

DAG

10.2.2025 17:43 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Tak to vzniklo z tlaku třídíren odpadu. Zatím co ze žlutých popelnic si hliník a železo prodají sami, tak když mají obce svoje sběrné dvory, penízky za železo a hliník jdou obcím. Je to prosté ;)
Odpovědět
JB

Jakub Brenn

13.2.2025 13:53 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Někdy ani nevím, jestli to třídím dobře. Víčka od jogurtů či obaly od čokolády dávám do kovu, přestože to tam na kontejneru není. Obaly od instantních polévek - taky nevím- je tam vrstva hliníková, plastová a asi i papír. Džus je tetrapak, čtyři vrstvy, někde se to háže do plastu (záleží na odpadovém hospodářství té které obce). Co třeba nějaký voskový papír, ten nosím do práce a dávám to do pytle do spalovny.
Mělo by se to sjednotit a být na to nějaký pokyn.
Odpovědět
MS

Milan Stehno

7.2.2025 11:52
Kovový odpad zásadně do sběrny,sklo a PETky do kontejneru,zbytek popelnice.
Odpovědět
HH

Honza Honza

11.2.2025 12:28
žlutých popelnic by mělo být víc, do nich dávat veškerý plast. i znečištěný odpad, ten pak řádně vytřídit, nerecyklovatelný zásadně spálit a nikdy ne na skládku!
Ostatní odpady sklo, kov, papíry, organika jsou něco úplně jiného = neškodného = proto se k nim chovat zásadně hospodárně= dělat to tak, aby ze sběru byl zisk.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist