https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/cesko-ma-prvni-castecne-bezobalovy-farmarsky-trh-hermanak
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Česko má první částečně bezobalový farmářský trh - Heřmaňák

7.11.2017 01:39 | PRAHA (Ekolist.cz)
Vratné skořápky!
Vratné skořápky!
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Archetyp
První farmářský trh se sníženou produkcí potravinových obalů zahájil provoz 9. září v Praze 7 na Řezáčově náměstí. Jedná se o první farmářský trh takového druhu v Česku a zároveň jde o první pravidelný farmářský trh pod širým nebem na území sedmé městské části. V provozu bude "Heřmaňák" do konce roku, v plánu už je ale jeho plynulé pokračování v roce 2018.
 

Princip bezobalových nákupů je velmi prostý – lidé nakupují do vlastních nádob, látkových tašek či košíků, které používají stále dokola. „Snažíme se nabídnout co největší množství potravin, které si lidé mohou odnést ve vlastních nádobách," vysvětlila Šárka Sedláčková, organizátorka farmářského trhu Heřmaňák. Kvůli hygienickým normám není ale možné provozovat stoprocentně bezobalový trh, některé potraviny musejí být stále balené – to je například vakuově balené maso, uzenářské výrobky a některé mléčné výrobky. Ve vlastních obalech si mohou zákazníci odnést zhruba padesát procent prodávaného zboží. Navíc se mohou přímo s konkrétním farmářem domluvit na způsobu zabalení zboží – buď nakoupí do vlastního obalu, nebo do znovupoužitelného zakoupeného přímo na místě, případně do vratného. "Například při nákupu vajec z farmy mohou lidé vracet nejen papírové obaly, ale i suché skořápky nebo staré pečivo jako potravní doplněk pro slepice,“ říká Šárka Sedláčková.

Na Heřmaňáku zákazníci nenajdou žádné mikrotenové sáčky nebo igelitové tašky. Nakoupené zboží si mohou odnést ve vlastních obalech nebo na místě koupit recyklovatelné papírové tašky a na ovoce a zeleninu tak zvané frusacky – kompostovatelné sáčky na více použití. „Preferujeme ale, aby si zákazník přinesl vlastní znovupoužitelné obaly," říká Šárka Sedláčková. Prozatím se konaly čtyři trhy a ochota zákazníků odnášet si nákup ve vlastních taškách nebo nádobách je podle ní obrovská. Pravidelně je k dispozici kolem 20 stánků, jde tedy spíše o sousedský lokální trh uprostřed městské zástavby. Primárně se jedná o potravinový trh, a i když v předvánočním období klesá nabídka sezónní zeleniny. V pravidelné nabídce jsou mléčné výrobky, jako mléko, máslo, jogurty a sýry. Nechybí vejce z chovu s volným výběhem, maso a uzeniny a samozřejmě chléb a pečivo. "Koupit je možné květiny, mošty, med od včelaře, cukrovinky, koření a zastoupena je i cukrárna a kavárna. Pečivo i sladkosti jsou k dostání jak klasické, tak i bezlepkové nebo slazené jen ovocem,“ dodala Šárka Sedláčková.

Heřmaňák by jediným farmářským trhem s minimem obalů na dlouho zůstat nemusel. V plánu je rozšíření bezobalových nákupů na trh Náplavka. „Jakmile otestujeme provoz na Heřmaňáku, rádi bychom aplikovali částečně bezodpadový provoz také na farmářském trhu Náplavka, který patří rozlohou i počtem stánků k největším v Praze. Tam už začínáme u nápojů – většina nealkoholických i alkoholických nápojů je návštěvníkům trhu místo v plastových kelímcích nabízena ve vratných sklenicích,“ uzavřel Jiří Sedláček.

Průměrná česká čtyřčlenná rodina vyprodukuje 1,2 tuny odpadu ročně – převážnou část tvoří potravinové obaly. Stále větší množství Čechů se hlásí k životnímu stylu bez obalů, jehož filozofií je produkovat co nejméně odpadu. Kromě jiného i nákupem bezobalových potravin. V Česku se rozrůstá síť bezobalových obchodů, navíc se v Praze začátkem září otevřel první farmářský trh, kde je možné nakoupit do vlastních nádob nebo obalů. „Primární koncept provozu farmářských trhů je spojen především s respektem k přírodě, k jejím zdrojům a také k lokální komunitě. Téma nakládání s odpady a způsob balení potravin na farmářských trzích, které pravidelně navštěvují tisíce lidí, je velmi zásadní. Proto jsme se rozhodli v Praze 7 na Řezáčově náměstí zvaném Heřmaňák spustit pilotní projekt farmářského trhu s minimem obalů,“ řekl Jiří Sedláček ze spolku Archetyp, provozovatel prvního částečně bezobalového farmářského trhu Heřmaňák a farmářského trhu Náplavka.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

8.11.2017 06:00
Je to super! Ale bezobalové nakupování potravin nás neochrání. Je to jen lepší verze třídění obalů, jenže mi musíme přestat spoustu našich "vymožeností" používat. Omezit produkci. A plýtvání. Proč jsou pračky konstruovány s plánovanou životností 5 let? Proč nemohou být použity lepší konstrukční řešení, která životnost prodlouží na 10 let? A tak je to se vším. Existuje spousta produktů, které vlastně nepotřebujeme, ale protože existuje reklamní prodej (přesvědčování lidí, že je výrobek xy Vaší životní nutností), tak kupujeme.
Odpovědět

Jan Škrdla

8.11.2017 22:40 Reaguje na
První co mě napadá, že je to obchodní politika výrobců. Čím kratší má výrobek životnost, tím více je toho potřeba vyrobit. Čím více toho vyrobím a prodám, tím větší mám zisk. Proto většina výrobců raději investuje do reklamy, než aby se snažila o delší životnost.

Odpovědět

10.11.2017 11:53 Reaguje na
Doufám, že za mne nehovoříte nebo jste jak američtí demokraté, když není po mém, tak je to nedemokratické.
Odpovědět

13.11.2017 06:16 Reaguje na
Krásný den, pane Hošku.
nemluvím za Vás, to bych přeci byla Vaše tisková mluvčí. Skutečnost je ale jednoduchá, obalů je na světě spousta, ano, jistě, můžete si dělat, co chcete, ale ponechte nám naše právo na život bez obalu.:-).
Odpovědět

13.11.2017 13:00 Reaguje na
Takto jste se vyjádřila - "bezobalové nakupování potravin nás neochrání. Je to jen lepší verze třídění obalů, jenže mi musíme přestat spoustu našich "vymožeností" používat. Omezit produkci"

Vyjádřila jste se za mne nebo ne.

Já na rozdíl od Vás neusiluji Vás omezovat, ale vy usilujete, aby se celý svět organizoval v kdejakých zhůvěřilostech dle vašich not.
Odpovědět
PD

Petr Dvořák

14.11.2017 08:14 Reaguje na
Jak Vás omezí např. zmiňovaná pračka s delší životností?
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist