https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/chcete-kamna-na-pelety-a-levnejsi-palivo-dtest-organizuje-hromadny-prechod-na-vytapeni-peletami
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Chcete kamna na pelety a levnější palivo? dTest organizuje hromadný přechod na vytápění peletami

9.10.2019 10:29 | PRAHA (Ekolist.cz)
Chcete přejít z uhlí na pelety? Ideální příležitost
Chcete přejít z uhlí na pelety? Ideální příležitost
Licence | Volné dílo (public domain)
Spotřebitelská organizace dTest spustila registraci do hromadného nákupu kamen na pelety a dřevěných pelet s názvem Chci kamna (n)a pelety. Kampaň cílí především na spotřebitele, kteří vytápí jednotlivé místnosti lokálními topeništi, tedy i chataře a chalupáře. Smyslem je dojednat výhodnější ceny pro pořízení pelet a peletových kamen se vzduchovým výměníkem, které budou menší zátěží pro ovzduší než například kamna na uhlí a brikety.
 

Rekreační objekty jako chaty či chalupy obvykle nedosáhnou na státní dotace, které podporují přechod na ekologičtější řešení vytápění. Přesto lokální topeniště produkují tolik zdraví škodlivých emisí, že ekologičtější způsob vytápění je v zájmu všech obyvatel. Pelety jsou ohleduplnější k životnímu prostředí, při jejich spalování vzniká podstatně méně škodlivin než při topení nedostatečně proschlým dřevem, při pálení odpadu nebo hnědého uhlí v kotlích, které pro jeho spalování nejsou určené. Navíc peletová kamna mají řadu praktických výhod – vyšší výhřevnost, automatické elektrické zapalování, regulované hoření. Díky automatickému podavači navíc stačí doplňovat palivo méně často.

Pomoci s pořízením nových kamen má dTest, který nedávno provedl nezávislé testy peletových kamen i pelet. „Nejlepší hodnocení v testu získala peletová kamna, která nás potěšila nízkými emisemi při hoření a bezproblémovou bezpečností při různých scénářích přehřátí, přeplnění nebo selhání elektronických systémů kamen,“ shrnuje ředitelka spotřebitelské organizace dTest Eduarda Hekšová.

V rámci kampaně „Chci kamna (n)a pelety“ dTest organizuje hromadný nákup i samotného paliva – tedy dřevěných pelet. Zájemci si mohou vybrat, zda chtějí pouze kamna, či pouze pelety nebo kombinaci obojího.

dTest nakoupil a otestoval pelety v 15 kg balení od různých výrobců; balené pelety totiž lépe odolávají vlhkosti a manipulace s nimi je jednodušší. Laboratoř zjišťovala, kolik tepla dokáží pelety vyrobit, jestli nemají vysoký obsah vody, zda po nich nezůstává moc popela nebo se při přepravě nedrolí. „Osm z deseti testovaných dřevěných pelet získalo dobré celkové hodnocení. Oslovíme proto jejich výrobce a distributory, aby nabídli spotřebitelům co nejvýhodnější cenu při hromadném nákupu,“ říká Eduarda Hekšová.

Jak bude hromadný nákup probíhat? Lidé se mohou zcela zdarma a bez závazků registrovat na webových stránkách kampaně www.ChciKamnaNaPelety.cz. Účast v kampani je otevřená všem domácnostem z ČR. „Účastníci musí při registraci uvést pouze několik základních údajů, jako je jméno, telefonní číslo a e-mailová adresa. Po ukončení registrační fáze oslovíme dodavatele kamen a pelet, aby nabídli co nejvýhodnější podmínky pro skupinu registrovaných spotřebitelů,“ vysvětluje Eduarda Hekšová. Jedinou nevýhodou projektu je, že účastníci nemohou na nová kamna získat státní dotaci v programu MŽP Nová zelená úsporám.

Kompletní výsledky testu peletových kamen najdete v časopise dTest 2/2019, kompletní výsledky testu dřevěných pelet najdete v časopise dTest 8/2019.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (10)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jan Šimůnek

10.10.2019 08:55
Ano, vyrubeme tropické pralesy, přeměníme je na "ekologické" pelety a budeme jimi "ekologicky" topit.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

10.10.2019 12:35 Reaguje na Jan Šimůnek
A zase seš vedle jak ta tropická jedle.....
Odpovědět
ig

10.10.2019 15:34 Reaguje na Lukáš Kašpárek
https://news.cision.com/wood-resources-international-llc/r/over-22-million-tons-of-wood-pellets-were-shipped-globally-in-2018--up-21--from-2017--the-us--canada,c2813894
Odpovědět

Jan Šimůnek

10.10.2019 23:09 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Zdroj vám ig poskytl. Nicméně i tu na Ekolistu se o devastaci pralesů za účelem "ekologického" topení biomasou už opakovaně psalo. Máte smůlu, že si takové věci pamatuji.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

11.10.2019 06:23 Reaguje na Jan Šimůnek
Ty si pamatuješ jen to co chceš.. můžeš nám tu ty chytráku říct kde se berou v ČR pelety? Není to jen tak náhodou ze zbytků dřevovýroby, pil, atd??

A i kdyby k nám nějaké pelety z takových destinací přicházeli, tak je to jen exces...

Jak je uvedeno v článku... kamna na pelety jsou furt lepší než na uhlí... ty tu zas lamantuješ nad tím, že někdo dělá prasárný s peletami... to neznamená, že se něco mění na faktu s náhradou za uhlí...

Odpovědět
ig

11.10.2019 07:49 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Není to exces, je to byznys jako každý jiný a byznys si vždycky hledá cestu nejmenšího odporu. Jakmile se ukázalo, že je to výhodné, skončila sluníčková etapa výroby ze zbytků a začaly se drancovat lesy. Tropické i lesy na severu Ameriky. Za zbytků se vyrábí taky, ale je to náročné na lidskou práci, tak se ta výroba udržela v Česku a v Polsku, bohatší země dovážejí ze zahraničí vem kde vem.
Odpovědět

Jan Šimůnek

11.10.2019 08:48 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Jenže toho odpadu při dřevovýrobě vzniká relativně málo. Navíc většina dřevovýrob dokáže své odpady využít k vytápění pracoviště a při předsušování dřeva, takže prakticky nic použitelného "navenek" neprodukuje. Svého času, když jsme na chalupu pořídili dřevem vytápěné kachláky, jsem se zajímal o možnosti nákupu dřevěného odpadu v okolních dřevozpracujících závodech (je jich víc) a tohle je výsledek.
Druhou věcí je, že už za Rakouska - Uherska byly vynalezeny "piliňáky", tedy kamna, v nichž se dají spalovat přímo piliny, takže se ten odpad reálně ani nemusí peletovat, aby se využil. Piliňáky byly ještě do nedávna běžnou součástí dílen truhlářů, nábytkářů, podlahářů apod.

Čili ty "ekologické" pelety pro komerční prodej se z vysokého procenta (možná přes 90) vyrábějí ze stromů, které byly extra na jejich výrobu poraženy, a které by jinak rostly dál.
Odpovědět
Nikola Ničová

Nikola Ničová

21.10.2019 13:54
Tepelné čerpadlo je k životnímu prostředí mnohem ohleduplnější než jiné zdroje tepla. Jeho používáním se výrazně snižují emise skleníkových plynů a dalších škodlivin. Hlavním důvodem pro koupi tepelného čerpadla jsou peníze, které ušetříte na provozu do­mu. Ceny energií v posledních letech rostou více, než je zdrávo, a jedinou obranou proti vysokým platbám za plyn nebo elektřinu je snížení závislosti na monopolních dodavatelích těchto energií. Peníze, které zaplatíte za tepelné čerpadlo, se vám při současných cenách energií rychle vrátí zpět na dosažených úsporách. Navíc S Daikinem ted' můžete vyhrát 50 000,- na nové tepelné čerpadlo https://soutez.daikin.cz
Společně s dotací je to solidní finanční injekce do nového vytápění.
Odpovědět
LD

Libor Dostálek

24.5.2020 21:10
My už máme výběr krbových kamen za sebou a jsme s nimi spokojení. Vloni před zimou jsme si je objednali z https://www.krbova-kamna-eshop.cz/ , takže jsme s nimi letos měli první zimu a kamna bez problému dům vytopila a to je pro mě nejdůležitější.
Odpovědět
VP

Václav Příhoda

31.1.2022 06:30
Paráda, díky za článek. Já nad peletami přemýšlel, ale nakonec v mém případě vyhrála klasická krbová kamna. V těch topím buď dřevem nebo briketami. Jen teda ta počáteční investice se mi trochu prodražila, protože společně s kamny jsem musel z https://www.kominycz.cz/kominy-s-vetraci-sachtou/ objednat i nový komín. Ten starý by nevyhovoval.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist