https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/chcete-se-pri-nakupu-vyhnout-kozesinam-sami-to-nezpoznate-cedulky-nepomohou-upozornuji-ochranci-zvirat
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Chcete se při nákupu vyhnout kožešinám? Sami to nepoznáte, cedulky nepomohou, upozorňují ochránci zvířat

29.5.2018 09:23 | PRAHA (Ekolist.cz)
Umělý? Pravý? Hmatem to nepoznáte, cedulky nepomohou
Umělý? Pravý? Hmatem to nepoznáte, cedulky nepomohou
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Jestli patříte mezi lidi, kterým chov zvířat kvůli kožešině přijde jako přežitek a záměrně se kožešinám vyhýbáte, pak zbystřete. Při nákupu oblečení se může klidně stát, že omylem koupíte něco, co nechcete. Jak varují aktivisté ze Svobody zvířat i Česká obchodní inspekce, informace na cedulkách nejsou vždy uvedeny správně nebo chybí úplně.
 

Česká obchodní inspekce v průběhu listopadu listopadu 2017 až ledna 2018, zda je oblečení v obchodech značeno podle platné legislativy. Výsledky jsou podle Svobody zvířat alarmující: z 12 kontrolních vzorků byly správně označeny jen dva. Na čtyřech položkách nebyla pravá kožešina označena vůbec, pět produktů neobsahovalo správné názvosloví dle nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1007/2011 o názvech textilních vláken a na posledním vzorku nebyly uvedeny údaje o složení v českém jazyce. Jednalo se převážně o bundy nebo čepice, které obsahovaly kožešinové lemy a bambule.

Česká obchodní inspekce provedla šetření na základě podnětu, který jí podala Svoboda zvířat v březnu loňského roku. Spolek totiž provedl na podzim 2016 vlastní průzkum, v rámci nějž zkontroloval a nafotil 53 textilních výrobků obsahujících pravé kožešiny. „Zjistili jsme, že 81 % výrobků, které jsme kontrolovali, vůbec neobsahuje označení živočišných složek, potažmo kožešin, tak jak požaduje legislativa,“ vysvětluje Lucie Moravcová, koordinátorka kampaně Proti srsti ze Svobody zvířat.

Ochránci zvířat uvádějí, že podle průzkum veřejného mínění z jara loňského roku od agentury Focus si 85 % obyvatel pravé kožešiny nekupuje a 77 % dotázaných očekává, že výrobky obsahující pravou kožešinu budou mít tuto informaci uvedenou na štítku se složením.

“Většina občanů ČR si pravé kožešiny kupovat nechce. Problém je, že skutečná zvířecí srst a umělé kožešiny jsou si stále více podobné ve svém vzhledu, omakem i cenou,“ konstatuje Moravcová. Spotřebitel tak nemá zpravidla nemá šanci poznat, zda si kupuje kožešinu či její nápodobu.

České šetření probíhalo v rámci mezinárodní spolupráce organizací sdružených v Alianci za módu bez kožešin (Fur Free Alliance, FFA), jíž je Svoboda zvířat členem. Celkem v 10 zemích Evropy tak bylo prozkoumáno 667 textilií obsahujících pravou kožešinu. V 68 % případů na něm však ochránci zvířat nenalezli požadované označení. V září 2017 předložili představitelé FFA výsledky průzkumů europoslancům, v březnu 2018 se pak její zástupci setkali ještě s eurokomisaři, aby zdůraznili potřebu změny legislativy směřující k lepšímu značení pravých kožešin, ať už se jedná o kožešinu na oblečení, obuvi, doplňcích nebo klíčenkách.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist