https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/chcete-vedet-kde-presne-mate-sve-pole-a-co-se-na-nem-deje
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Chcete vědět, kde přesně máte své pole a co se na něm děje?

6.10.2020 19:12 | PRAHA (Ekolist.cz)
V České republice je aktuálně 3,2 milionů vlastníků půdy. Ilustrační snímek.
V České republice je aktuálně 3,2 milionů vlastníků půdy. Ilustrační snímek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Jak se dopátrám, kde leží moje půda a jak se na ní hospodaří? Na to odpoví nový Rádce pro vlastníky půdy, kterého spustila Nadace Partnerství. Přehledně a srozumitelně v něm provádí drobné vlastníky krok za krokem různými situacemi, které musí řešit. Lidé se tak dozví, jak vyhledat pozemky v katastru nemovitostí, zjistit kvalitu půdy nebo na co si dát pozor při uzavírání smlouvy se zemědělcem, který bude na jejich půdě hospodařit. Úskalím péče o půdu provede web www.propudu.cz. Informuje o tom Nadace Partnerství.
 

„Co je nejcennější dědictví České republiky? Lithium, nebo korunovační klenoty? Jsem přesvědčen, že je to půda. Ta naše ale rychle ztrácí hodnotu i cenu. Rádce Nadace Partnerství vznikl proto, aby tento negativní trend pomohl zvrátit,“ vysvětluje Miroslav Kundrata z Nadace Partnerství s odkazem na masivní degradaci zemědělské půdy v České republice.

„Máme největší půdní bloky v Evropě. Na velkých lánech dochází snadněji k větrné a vodní erozi. Na polích hospodaří velká zemědělská technika, pro kterou jsou remízky, meze a polní cesty překážkou. Necitlivým obděláváním klesá úrodnost půdy. Její obnova trvá desetiletí, některé změny jsou dokonce nevratné,“ upozorňuje dále Kundrata.

V České republice je aktuálně 3,2 milionů vlastníků půdy, z nichž ale hospodaří na svých pozemcích jen čtvrtina. Desetina největších velkých agrárních firem přitom obdělává 70 % veškeré půdy. Intenzivní způsob hospodaření vede ke znehodnocení půdy i poklesu její ceny a výtěžnosti. Erozí jsou ohroženy přes dvě třetiny zemědělské půdy. Podle údajů Ministerstva zemědělství deště odnesou z českých polí 21 milionů tun ornice ročně. Přitom obnova centimetru úrodné zeminy trvá i stovky let.

Bez zdravé půdní struktury ztrácí půda živiny a přestává fungovat doplňování zásob podzemní vody, která začíná citelně chybět. Česká půda má přitom potenciál zadržet více než 8,4 miliardy metrů krychlových vody, ve skutečnosti zvládne vsáknout pouhé dvě třetiny své kapacity. Pro srovnání – 165 největších českých vodních nádrží zadrží „pouhých“ 3 360 milionů metrů krychlových. Zachytit vodu v půdě je základním principem boje proti suchu i povodním.

Nadace Partnerství plánuje rádce průběžně doplňovat, připravuje i varianty pachtovních smluv a ve spolupráci s experty vyvíjí sadu na testování půdy. „Každý třetí občan nebo občanka má v kapse pomyslný klíč ke zdravější krajině. Rádce jim na cestě ke změně a lepší péči o půdu pomůže,“ uzavírá Kundrata.

Rádce pro vlastníky půdy.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (26)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Katka Pazderů

Katka Pazderů

6.10.2020 17:51
To je pěkný popularizační článek.
Odpovědět
ZZ

Zdeněk Zobač

6.10.2020 19:04
"Jak se dopátrám, kde leží moje půda a jak se na ní hospodaří?" Ano to je přesně ono, ani nevím kde půdu mám ale vím ,že se na ní hospodaří špatně. Bůh nás chraň před těmito vlastníky , kteří AŽ zjistí kde mají půdu začnou živit tento národ. Na druhou stranu si asi nic jiného nezasloužíme . Soustružník kecá do práce doktorům, doktoři jsou nejlepší zemědělci.......jen dvojí se mají nejlépe - novináři a politici - nerozumí ničemu a kecají do všeho. Divné pojetí demokracie
Odpovědět
Pája Žížala

Pája Žížala

7.10.2020 07:42
Proč pořád štvete veřejnost proti zemědělcům?
Vlastník, který nemá povědomí o svých pozemcích? To píše autor o sobě?
A kde donekonečna berete ty idiotské hlášky o cit." " Intenzivní způsob hospodaření vede ke znehodnocení půdy i poklesu její ceny a výtěžnosti"
Z vašeho článku vyznívá fanatismus, nikoliv erudovanost.Zase jen bláboly ala Gréta.... Ach ten neomarxismus, s tím si ještě užijeme.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

7.10.2020 09:13 Reaguje na Pája Žížala
Protože lidem se daří až moc dobře a z bujnosti nikdy nic dobrého nevzešlo.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

9.10.2020 19:41 Reaguje na pavel peregrin
Protože je to jejich majetek pane Peregrine, až tak je to jednoduché.
Kdybych si k Vám došel za úplatu půjčit traktor a vrátil Vám ho s proraženou gumou, tak by se Vám to asi taky moc nelíbilo, že ano?
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

10.10.2020 16:20 Reaguje na Jakub Graňák
No a nebude to spíš tak ,že pokud by si k vám, podle tohoto článku, přišel půjčit ten traktor pan peregrin, tak mu jej nepůjčíte? Nepůjčíte mu ho z jednoduchého důvodu. Nevíte kde ho máte.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

10.10.2020 18:28 Reaguje na Jarek Schindler
Ale kdepak, já vím přesně kde ho mám a už jsem jednoho takového nesolventního výpůjčkáře vyšplouchl. Nevidím nejmenší důvod pro to, aby vlastníci neměli přehled o svém majetku a o tom, jak na něm nájemci hospodaří, Vy ano?

A ještě k tomu přirovnání: Ale já vím přesně kde ten můj traktor je: u pana Peregirna
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

10.10.2020 18:31 Reaguje na Jakub Graňák
Omlouvám se panu Peregrinovi za zkomolení příjmení, jakožto vlastník často komoleného příjmení vím jak je to otravné:-)
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

10.10.2020 20:14 Reaguje na Jakub Graňák
Ale vůbec ne. Spíš se jen směji.
Jinak, vy možná víte kde ten svůj traktor máte. Myslíte si ale, to ví i ti co jim z jiného traktoru patří třeba jedna padesátina?
Myslíte, že vůbec ví a podle návodu dohledají, co jim vůbec patří?
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

11.10.2020 19:04 Reaguje na Jarek Schindler
To je jejich boj, nevidím však problém v tom, poskytnout jim k tomu nástroj.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

7.10.2020 15:01
Jestliže každý třetí občan je vlastníkem půdy, tak těch restituentů, kteří si neví rady s dohledáváním informací o své půdě, může být docela hodně. Pro řadu z nich může být vytvořený „rádce“ užitečnou pomůckou. Také osvěta týkající se úskalí péče o půdu bude pro ně užitečná. Důležité je, že nadace Partnerství obě platformy bude průběžně doplňovat.

Neslyšela jsem o žádné jiné platformě snadno a kdykoliv dostupné, která by se zaměřovala na osvětu této cílové skupiny.

Budou mít zemědělské subjekty hospodařící na půdě těchto lidí radost z toho, že vlastníci pronajímané půdy toho budou více znát a budou mít větší povědomí o péči o půdu?
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

8.10.2020 19:04 Reaguje na Majka Kletečková
Můžete mi říci k čemu bude nějaký rádce lidem co na té své půdě nehospodařili, nehospodaří a nikdy hospodařit nebudou? V čem jim má být ta znalost těch "úskalí" péče o půdu užitečná?
Celkem by mě zajímalo jak budou dohledávat svůj půlhektar někde v padesátihektarovém lánu. No a co ti co vlastní 1/20 z tisíce metrů? Paráda. Akorát úplně zbytečná věc. Jediné pozitivum vidím v těch ukázkových pachtovních smlouvách a možném rádci ohledně pronájmů.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

8.10.2020 23:05 Reaguje na Jarek Schindler
K těm prvním dvěma otázkám.
Může se jednat o lidi, kteří jsou zaháčkováni profesně ve svém zaměstnání nebo jiných svých aktivitách tak, že nemají dost času, energie a zkušeností se věnovat hospodaření na restituované půdě. Ale přesto jim záleží na tom, aby se půda po předcích neznehodnocovala (např. kvůli snaze o lepší životní prostředí). Mohou pak vysledovat, zda pachtýř jejich půdu neničí resp. domluvit se s ním na přijatelném způsobu hospodaření.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

9.10.2020 06:17 Reaguje na Majka Kletečková
Aha. Tak to na tom budeme jako stát asi velice dobře. Pomalu každý bude, po přečtení rádce, odborník na zemědělství a půdu. Paráda. No to tedy těm zlotřilým a o půdu se nestarajícím zemědělcům asi pěkně natřete, že paní Kletečková? Konečně jim "odborníci" vysvětlí jak se to má dělat.
Jen my nejde na rozum proč si najednou připomínám Čínu padesátých let? Snad proto, že tam to také drželi pevně v rukách "odborníci".
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

9.10.2020 12:31 Reaguje na Jarek Schindler
Hospodáři na pronajatém pozemku nemusejí být ti zlotřilí. Podle „zemědělských“ komentátorů zde na ekolistu mají zemědělci někdy problém se zavedením šetrnějšího a často méně ziskového způsobu obhospodařování zemědělské půdy proto, že někteří propachtovatelé se zajímají jen o co nejvyšší nájem.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

10.10.2020 16:31 Reaguje na Majka Kletečková
Stává se vám často paní Kletečková, že zapomínáte o čem mluvíte a přeskakujete z jednoho extrému do druhého?
Nejprve tvrdíte, že : Mohou pak vysledovat, zda pachtýř jejich půdu neničí resp. domluvit se s ním na přijatelném způsobu hospodaření.
No a v druhém komentáři tvrdíte: že někteří propachtovatelé se zajímají jen o co nejvyšší nájem.
Opravdu si myslíte, že díky "rádci" se ti první stanou odborníky a ti druzí se začnou zajímat o něco jiného než o ty peníze?
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

10.10.2020 17:46 Reaguje na Jarek Schindler
Není nutné se stát velkým odborníkem, stačí získat takové znalosti a informace, abych věděla, co si mám ohlídat ve vztahu ke své půdě, abych měla přehled o případných alternativách a o možnostech připadajících v úvahu, když se s pachtýřem nedohodnu. Mohu se i začít připravovat postupně na to, že třeba v důchodu si na své půdě začnu hospodařit sama.

Vlastníci půdy, kteří na ní nehospodaří a zajímají je ze začátku především peníze za pronájem? Mohou mezi nimi být někteří, kteří se pachtýřem nechají přesvědčit, třeba právě i pomocí onoho nabízeného poradenství na webu, k tomu sledovat nejen peněžní zisk, ale i stav svého pozemku, případně ocenit udržitelnost hospodaření ve vztahu k ŽP. Jsou ovšem tací, pro které je zlaté tele na prvním místě a kvůli penězům jsou schopní i vraždit, ti se nenechají přesvědčit ani trpělivou a srozumitelnou osvětou.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

10.10.2020 19:37 Reaguje na Majka Kletečková
Už jsem to řekl. Čína a odborníci na všechno. Vždyť je to tak jednoduché. Ono si přece stačí jen přečíst příručku.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

12.10.2020 11:33 Reaguje na Jarek Schindler
Nevidím nejmenší důvod pro to, aby vlastníci neměli přehled o svém majetku a o tom, jak na něm nájemci hospodaří. Také nevidím problém v tom, poskytnout jim k tomu nástroj.
Odpovědět
Eva Tylová

Eva Tylová

10.10.2020 20:00
My jsme na Praze 12 naše pozemky dohledali a na ty větší několikahektarové jsme vypsali záměry na pacht. Přihlásila se nám řada pachtýřů, takže pozemky mají nyní již nové pachtýře, kteří hospodaří ekologičtěj. Více na https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/eva-tylova-co-se-zemedelstvim-ve-meste
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

11.10.2020 21:23
V Turecku mají celkem zajímavý nástroj, že děděná půda nesmí být dělena na menší pozemky pod 2 ha. To by velmi pomohlo, pokud by toto stát uzákonil. Prostě pokud by se mezi dědice dělil pozemek na menší části než zákonné minimum, tak by se dědici museli dohodnout, a vyplatit si vzájemně finanční kompenzaci. A pozemky by zůstaly v celku.
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

11.10.2020 21:32
Právo k půdě je v ČR normálně obchodováno. Prostě se stanete většinovým vlastníkem subjektu, který hospodaří na půdě (nějaké akciovky). A pak máte k té půdě právo.
Každý pracovník v zemědělství (je nás cca 100 tisíc) má tak právo k cca 30 ha půdy. Samozřejmě, že ve skutečnosti to právo mají jen majitelé. Ale špatně se to vymáhá.
Pachtovní smlouvy jsou často dlouhodobé (což je tedy pro hospodařící zemědělce lepší), ale někdy také zavazují budoucího vlastníka pozemku k pokračování pachtovní smlouvy s konkrétním pachtýřem.
Není jednoduché uzavřít novou pachtovní smlouvu.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

11.10.2020 22:07
Co se týká stavu půdy, je přece jedno, jestli to je ve velkém lánu nebo jestli je to malé políčko. V obojí formě se dá půda zničit stejně jako výrazně zlepšit.
Akorát na malých políčkách je podstatně dražší produkce, protože na nich nejdou použít velké stroje, které produkci zemědělských plodin výrazně zlepšují. Kromě toho malý zeměděle má často mnohem hlouběji do kapsy než velká firma, proto, aby nezkrachoval, potom musí tu půdu ždímat podstatně intenzívněji a necitelněji. Má pak problémy třeba investovat do výsevu hořčice coby zeleného hnojení, zatímco velká firma s tím problém nemá.
Odpovědět
JC

Joseph Chlor

12.10.2020 17:06
Proč zas tak propagandisticky stavíte proti sobě půdu a přehrady ?

A když už, tak si taky přidám.
Kolik vody dostanete do půdy z půdy, v období sucha...a kolik dostanete z přehrad do půdy ? Respektive kolik té vody byli bychom schopni takto transportovat, kdyby zde ovšem nebyla zlá politická vůle a pitomý finanční systém, který ji samozřejmě podporuje.

Mně se zdá, že z toho sloganu " Zadržovat vodu v krajině" se zase stalo jasánkovské heslo. A že se nevidí les, že se zas vidí jen pár stromů....
-------------------------------------------------
Kdysi si lidi podali ruce a bylo domluveno.
To už je ale dávno......jako by už tomu nebylo nikdy takto...
Odpovědět
JC

Joseph Chlor

12.10.2020 17:11
Už jen " tržní hodnota" půdy je nesmyslem , z dlouhodobého hlediska to nemůže fungovat. Leda při zachování různých machinací a podvodů (včetně nesmyslných dotací), což tedy ale s trhem má společného si tolik jako rakovina se zdravím.

Ostatně jak soudíte někteří z vás o tomto výroku :

„ Není důvod, aby malé procento lidí vlastnilo většinu půdy, ale při její obraně v případě válečného konfliktu by ji bránili s nasazením vlastního života lidé, kteří nemají žádný nárok spolurozhodovat o jejím využití.“
(Adam Votruba : Paradox úroků)

:-D)))
Odpovědět
MM

Milan Milan

12.10.2020 20:05
V dnešní době naprosto nadbytečné. Možná před takovými 20 lety by to nějaký smysl mělo. Po provedené digitalizaci má každý vlastník pozemku povinnost plat daně a bezpochyby tudíž ví, a musí vědět kde má jakou půdu. A že by si stát nechal ujít nějakou daň to si opravdu nemyslím. Takže článek spiše reklama pro nějakou aplikaci, nebo snad zájmovou skupinu?
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist