Chcete z kotle na uhlí přejít na pelety? Klastr Česká peleta poradí
Pro výběr vhodného peletového kotle funguje poradenský web, kde si každý může vybrat z desítek modelů kotlů podle své současné spotřeby uhlí, dřeva nebo výkonu kotle. Jsou zde přehledně zpracované vlastnosti konkrétních kotlů a jaký je na ně možné získat příspěvek. Web také dokáže spočítat topenářské práce, regulaci nebo třeba výstavbu peletového sila. To vše jsou uznatelné náklady v rámci kotlíkových dotací.
Kromě samotného výběru kotle je také potřeba podat samotnou žádost o kotlíkovou dotaci. „Doporučuji s žádostí neotálet, neboť nejstarší kotle 1. a 2. emisní třídy bude od roku 2022 zakázáno provozovat. Kotlíkové dotace jsou jedinečná šance, jak se k novému kotli napříkladna dřevní pelety dostat za zlomek jeho běžné ceny,“ říká Vladimír Stupavský, předseda Klastru Česká peleta.
Zájemci o státní příspěvek by se neměli nechat odradit situací, kdy jejich krajský úřad v aktuální vlně už příjem žádostí pozastavil. Žádost mohou podle Klastru klidně podat a budou zařazeni do zásobníku žádostí v dalším kole. V něm pak budou vyřízeni přednostně.
Smyslem programu je nahradit v domácnostech staré neekologické kotle zejména na uhlí. To je považované za levný zdroj, u někoho tak může panovat obava z vyšších provozních nákladů při přechodu na ekologičtější řešení. „Přechod z uhlí na dřevní pelety neznamená žádný velký skok, náklady jsou srovnatelné. A není to jen o ceně, když si k uhlí připočtete pracnou obsluhu, špínu, zápach a zátěž životního prostředí, topení peletami je jednoznačně výhodnější,“ vysvětluje Tomáš Krčil ze společnosti Stora Enso, která na Vysočině provozuje jeden z největších českých závodů na výrobu pelet.
Jak podat žádost?
Pro úspěšnou žádost o dotaci je nejdůležitější mít správnou dokumentaci: vyměňovaný kotel musí být vyfocen ještě připojený na komín i otopnou soustavu, a to z několika stran. Úřad si musí být jistý, že vyměňovaný nevyhovující kotel byl opravdu používán a díky kotlíkovým dotacím zlikvidován. Před instalací například moderního peletového automatu je tedy třeba důkladně nafotit původní zdroj tepla. Od okamžiku doručení žádosti jak v elektronické, tak listinné podobě má krajský úřad na kontrolu žádosti 75 pracovních dnů. Poté se žadatel dozví, zda uspěl.
Pokud někdo modernizoval vytápění už před vyhlášením dotačního programu, nemusí zoufat. O příspěvek lze zažádat i zpětně, úřady uznávají všechny oprávněné náklady od 15. července 2015. Samozřejmě i tyto žádosti musí splnit všechny dotační podmínky.
Žádost o kotlíkovou dotaci je oproti jiným dotačním programům jednodušší a je koncipována tak, aby ji zvládl každý. Nicméně kdo chce mít jistotu, může požádat o spolupráci topenáře. K žádosti nejsou potřeba žádní energetičtí specialisté ani projektanti. Všechny nejasnosti rádi zodpoví na zelené lince Státního fondu životního prostředí (800 260 500) nebo na příslušném krajském úřadu.
reklama