https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/chcete-z-kotle-na-uhli-prejit-na-pelety-klastr-ceska-peleta-poradi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Chcete z kotle na uhlí přejít na pelety? Klastr Česká peleta poradí

15.7.2018 01:21 | PRAHA (Ekolist.cz)
Přechod z uhlí na dřevní pelety neznamená žádný velký skok, náklady jsou srovnatelné. / Na snímku peletová kotel
Přechod z uhlí na dřevní pelety neznamená žádný velký skok, náklady jsou srovnatelné. / Na snímku peletová kotel
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Pelety Stora Enso / Havas PR Prague s.r.o.
Český stát nabízí tzv. kotlíkové dotace, díky kterým mohou lidé vyměnit nehospodárný a k životnímu prostředí nešetrný kotel na uhlí za modernější zařízení. Mimo jiné i za kotel na pelety. Pokud tápete, jaký konkrétní kotel si vybrat, poradí vám srovnávač kotlů, který připravil Klastr Česká peleta.
 

Pro výběr vhodného peletového kotle funguje poradenský web, kde si každý může vybrat z desítek modelů kotlů podle své současné spotřeby uhlí, dřeva nebo výkonu kotle. Jsou zde přehledně zpracované vlastnosti konkrétních kotlů a jaký je na ně možné získat příspěvek. Web také dokáže spočítat topenářské práce, regulaci nebo třeba výstavbu peletového sila. To vše jsou uznatelné náklady v rámci kotlíkových dotací.

Kromě samotného výběru kotle je také potřeba podat samotnou žádost o kotlíkovou dotaci. „Doporučuji s žádostí neotálet, neboť nejstarší kotle 1. a 2. emisní třídy bude od roku 2022 zakázáno provozovat. Kotlíkové dotace jsou jedinečná šance, jak se k novému kotli napříkladna dřevní pelety dostat za zlomek jeho běžné ceny,“ říká Vladimír Stupavský, předseda Klastru Česká peleta.

Zájemci o státní příspěvek by se neměli nechat odradit situací, kdy jejich krajský úřad v aktuální vlně už příjem žádostí pozastavil. Žádost mohou podle Klastru klidně podat a budou zařazeni do zásobníku žádostí v dalším kole. V něm pak budou vyřízeni přednostně.

Smyslem programu je nahradit v domácnostech staré neekologické kotle zejména na uhlí. To je považované za levný zdroj, u někoho tak může panovat obava z vyšších provozních nákladů při přechodu na ekologičtější řešení. „Přechod z uhlí na dřevní pelety neznamená žádný velký skok, náklady jsou srovnatelné. A není to jen o ceně, když si k uhlí připočtete pracnou obsluhu, špínu, zápach a zátěž životního prostředí, topení peletami je jednoznačně výhodnější,“ vysvětluje Tomáš Krčil ze společnosti Stora Enso, která na Vysočině provozuje jeden z největších českých závodů na výrobu pelet.

Jak podat žádost?

Pro úspěšnou žádost o dotaci je nejdůležitější mít správnou dokumentaci: vyměňovaný kotel musí být vyfocen ještě připojený na komín i otopnou soustavu, a to z několika stran. Úřad si musí být jistý, že vyměňovaný nevyhovující kotel byl opravdu používán a díky kotlíkovým dotacím zlikvidován. Před instalací například moderního peletového automatu je tedy třeba důkladně nafotit původní zdroj tepla. Od okamžiku doručení žádosti jak v elektronické, tak listinné podobě má krajský úřad na kontrolu žádosti 75 pracovních dnů. Poté se žadatel dozví, zda uspěl.

Pokud někdo modernizoval vytápění už před vyhlášením dotačního programu, nemusí zoufat. O příspěvek lze zažádat i zpětně, úřady uznávají všechny oprávněné náklady od 15. července 2015. Samozřejmě i tyto žádosti musí splnit všechny dotační podmínky.

Žádost o kotlíkovou dotaci je oproti jiným dotačním programům jednodušší a je koncipována tak, aby ji zvládl každý. Nicméně kdo chce mít jistotu, může požádat o spolupráci topenáře. K žádosti nejsou potřeba žádní energetičtí specialisté ani projektanti. Všechny nejasnosti rádi zodpoví na zelené lince Státního fondu životního prostředí (800 260 500) nebo na příslušném krajském úřadu.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MV

Michal Valach

17.5.2019 10:17
Kotlíkovou dotaci jsme nevyužívali, pořídili jsme si totiž kotel na pelety ještě předtím, a docela dost se vyplatil (https://www.levnekrby.cz/krbova-kamna-na-pelety/)
Odpovědět
reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist