https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/co-by-se-male-deti-mely-dozvedet-o-vode-a-jak-na-to
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Co by se malé děti měly dozvědět o vodě a jak na to?

19.6.2019 01:25 | KNĚŽICE (Ekolist.cz)
Zujte se a běhejte rosou, přebroďte řeku nebo jděte potokem. Zkuste trochu zmoknout, hrát si a dovádět v kalužích, běžte ven v pláštěnkách a holinách, když prší.
Zujte se a běhejte rosou, přebroďte řeku nebo jděte potokem. Zkuste trochu zmoknout, hrát si a dovádět v kalužích, běžte ven v pláštěnkách a holinách, když prší.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Anna Růžička
Jaké zkušenosti, znalosti a hodnoty by mělo mít předškolní dítě ve vztahu k vodě? Jak mohou maminky, tatínkové, babičky, dědečci, učitelky a učitelé v mateřských školách vybudovat v dětech zdravý vztah k pitné vodě, k vodě jako živlu a podmínce života?
 

Přeskočím témata jako koloběh vody, s tím se jistě vaše děti už seznámily. Vynechám i hygienu, která je spojena s mytím vodou (a kde se to dle mého názoru tak trochu přehání).

Nezmíním ani tolik omílané šetření vodou, to si prostě přečtěte jinde.

Pojďme se ale podívat na děti a vodu v krajině. U těch nejmenších je třeba být s vodou v kontaktu. Zujte se a běhejte rosou, přebroďte řeku nebo jděte potokem. Zkuste trochu zmoknout, hrát si a dovádět v kalužích, běžte ven v pláštěnkách a holinách, když prší. Stavějte si mlýnky na potoce a pouštějte lodičky. Hlavně se vody nebojte.

Umístěte do vaší zahrady vodní prvky. Jezírko v zahradě opravdu neskýtá nebezpečí, jak si v mnohých školkách a rodinách myslí. Naopak je místem ideálním pro pozorování živé přírody. Žádný jiný biotop nepřitahuje tolik života, jako ten spojený s vodou. Pozorujte vážky, žáby, potápníky, ale i včely, co se přiletěly napít.

Voda je součástí našeho těla. Nenarážím tu na pitný režim, který se často démonizuje. Máme pocit, že děti pořád musí mít možnost pít a vypít alespoň litr denně. Není tomu tak, pár hodin bez vody určitě vydržíme. Měli bychom poznat, co je žízeň, jak chutná "obyčejná" neochucená a neobarvená voda. Vědět, že voda z kohoutku je lepší než ta z PETky, že voda nemusí cestovat stovky kilometrů, aby byla dobrá.

Děti by měly poznat vodu jako živel, který nosí život, ale umí třeba zbořit hrad z písku nebo hráz na potoce. Bez vody bychom umřeli žízní, ve spoustě vody se můžeme utopit. Už děti ve školkách by se měly učit plavat a mít z vody jak radost, tak i respekt.

A pozorujte. Ukazujte si mraky, mlhu, duhu, déšť i rosu. Vezměte děti k rybníku, potoku, k řece, studánce i bažině. Pozorujte kapky vody na listech kontryhelu, na vláknech pavučiny. Změřte si teplotu vody, zkuste špinavou vodu vyčistit přes písek a živočišné uhlí.

Voda je zázračná tekutina. Vědci to nazývají anomálie, ale jsou to malá kouzla, která voda umí. Zázrak je to, že led plave, že voda tak dlouho udrží teplotu, zázrak je její povrchové napětí, blanka, po které tančí vodoměrky. Zázrakem je i její všudypřítomnost.

Vodě s dětmi věnujte klidně celý měsíc nebo i celý rok. Učit se o vodě znamená učit se o svém těle, o přírodě, o světě. O sobě samém.


reklama

 
Další informace |
Tento článek byl primárně určen pro bulletin Mrkvička, který dostávají ekologicky zodpovědné mateřské školy.
foto - Kříž Martin
Martin Kříž
Autor je programovým ředitelem střediska ekologické výchovy Chaloupky.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist