https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/zamiluj-si-prirodu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zamiluj si přírodu

15.1.2021 06:20 | PRAHA (Ekolist.cz)
Foto | Justina Danišová / Učíme se venku
Už i výzkumy zjistily to, co asi všichni tušíme: kdo má rád přírodu, ten ji i více chrání, angažuje se v ochraně přírody a chová se environmentálně šetrněji. Z hesla 80. let poznej a chraň by se tak mělo stát spíš zamiluj si, poznej a chraň. A láska k přírodě, ta začíná tím, že do ní rádi a často chodíme, že pro nás není jen prostorem pro sport, hry nebo vzdělávání, ale že si uvědomujeme její krásu, křehkost, že se umíme zastavit a zaposlouchat, dotknout, dokážeme přírodu ochutnávat všemi smysly.
 

Environmentální výchova dávno ví, že tento základ pro poznávání a ochranu přírody je klíčový v raném dětství, přírodu se musíme naučit vnímat a uvědomovat si její význam už jako miminko, jako batole či malé dítě. Tady je nezastupitelný význam rodiny, lesních mateřských školek, dětských oddílů i odpovědných školek, které tráví velkou část dne venku, a taky škol, především prvních stupňů. Zjednodušeně: děti v mateřské škole a první a druhé třídě si mají přírodu hlavně užívat a vnímat (válet sudy, běhat ve sněhu, zahrabat se do listí), starší děti ji pak mají poznávat (jednotlivé druhy, zákonitosti jako je fotosyntéza nebo potravní řetězec) a taky zkoumat (sami zjišťovat, jak příroda funguje), na druhém stupni by děti měly umět popsat problémy naší přírody a hledat příčiny (umírající lesy, eroze, úbytek druhů) a konečně se chovat s ohledem i na potřeby přírody (spotřebitelství, doprava, rozhodování u voleb).

Ale vraťme se ke zmíněnému základu, který budeme nazývat senzitivita (vnímání přírody). Abychom dětem zprostředkovali krásy přírody, je třeba ji udělat co nejvíce atraktivní, udělat výlet jako příběh, využívat všech smyslů (choďte třeba bosí), nehonit kilometry, ale umět si užít pěkných míst (potok, kaluž, mlází, remízek), nehledat exotickou přírodu, ale skončit v lese za městem, u rybníka.

Pro intimní pobyt v přírodě je důležitá samota. Jak jen toho jsou děti schopné, nechme je v přírodě co nejvíce o samotě. Každý vnímá přírodu jinak, jiným tempem, někdo raději hledí do koruny stromu, jiný se vrtá v blátě nebo pozoruje mravence. Čím déle v přírodě jsme, tím víc jsme její součástí, k nezaplacení jsou třeba i třídenní dětské stanové tábory, fenomén, který není nikde na světě tak rozšířen, jako u nás. A největší vliv na náš vztah přírodě má divočina, rozlehlé bukové pralesy, přírodně se klikatící řeky a skalnatá pohoří. Pro pravý pocit z divočiny vyrážejte alespoň na Slovensko.

Nespojujme poznávání přírody (určování druhů, výuku biologie) se senzitivitou, když si jdete přírodu užívat, děti nepoučujete, hledejte společně krásu přírody, povídejme si, jak na nás působí třeba východ Slunce nebo zážitek z nočního putování, brodění řeky nebo procházka pralesem.

A taky pozor na negativní zážitky, pokud chceme, aby se děti do přírody vracely, musí mít jen ty dobré zážitky, až zkušení oddíloví matadoři ocení i to, že zabloudili, zmokli, nebo měli hlad.

Pokud se chcete zamilovat nebo být průvodcem přírodou vašim dětem, sáhněte po osvědčené literatuře: Joseph Cornell a jeho Objevujeme přírodu.

Nebo si stáhněte novou aplikaci, která nabízí stovku aktivit pro vnímání přírody, či si kupte knížku Zamiluj si přírodu, kterou sestavili lektoři napříč středisky ekologické výchovy v ČR.


reklama

 
foto - Kříž Martin
Martin Kříž
Autor je programovým ředitelem střediska ekologické výchovy Chaloupky.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LK

Lukáš Kašpárek

15.1.2021 07:38
Je to moc sympatické čtení. Kéž by si to přečetl každý kdo chodí do přírody a něco si z toho odnesl. Bohužel dnes to všechno u většinové společnosti probíhá úplně jinak... začíná to právě tím nedostatkem sensitivity.... a pokračuje nechutí k čemukoliv co vyžaduje nějakou aktivitu nebo postoj.

Jak probíhá kontakt s přírodou u většiny lidí v ČR (a nejen tu) je krásně sepsáno v článcích třeba na ekolistu, věnujících se overturismu. Dalo by se to shrnout takto: sobectví, bezohlednost, nepřizpůsobivost, vytváření zkázy a destrukce všude kde takový lidé vkročí.... takový používají přírodu jen jako nástroj nebo kulisu a vůbec jim nejde o to co jí způsobují....

Tento článek je vyloženě pro ty, kteří mají nějaký ušlechtilejší hodnotový žebříček, a kteří přemýšlejí jak co nejméně škodit při návštěvě přírody. Kéž by jich bylo co víc a víc....

Odpovědět
JD

Jiří Daneš

15.1.2021 17:35 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Lze jen souhlasit. Mastňáci (tak se za mého mládí říkalo těm pěstitelům dnešního overturismu) byli, jsou a nejspíš i budou a je potřeba je hnát z přírody svinským krokem, ale tomu zas brání podnikatelé v cestovním ruchu, kteří z nich žijí. Hanba jim!
Odpovědět
BL

Blanka Lednická

15.1.2021 20:35 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Já bych neřekla, že ten kontakt s přírodou tak, jak ho popisují články o overturismu, se týká většiny lidí. Spíš se týká té velmi viditelné menšiny, které na životním prostředí nezáleží. Myslím, že většina z těch tisíců turistů, kteří míří třeba právě na Sněžku, mimo značené cesty nejde, nenechá za sebou odpadky - to by pak Krkonoše vypadaly úplně jinak.

O to důležitější je nebýt součástí té mlčící většiny, která takové chování toleruje, ale ozvat se, holt i za cenu vlastního nepohodlí...
Odpovědět
KT

Karel Tejkal

15.1.2021 18:42
A teď si tu naši krásnou přírodu představte zastavěnou větrníky, fotovoltaickými panely a lány biopaliv. Opravdu není lepší postavit pár Temelínů?
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

16.1.2021 18:43
Pouze bych snad dodal i nevnucovat pouze jedinou pravdu a ponechat dětem
samostatné myšlení. To je nenahraditelné, bohužel mnohým i vadí a tak
rádi jiným svá moudra vnucují.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist