https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/martinn-kriz-vytvarna-vychova-pet-lahvi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Martin Kříž: Výtvarná výchova PET lahví?

20.6.2019
Nechme děti tvořit ze dřeva, slámy, proutí, hlíny, vlny, těsta, kukuřičného šustí, z bavlny, hedvábí a třeba i z papíru. Přírodní materiál hřeje, má duši a je za ním příběh. Vezměte místo plastu do ruky něco z přírody, které se nám ve škole tak moc nedostává.
Nechme děti tvořit ze dřeva, slámy, proutí, hlíny, vlny, těsta, kukuřičného šustí, z bavlny, hedvábí a třeba i z papíru. Přírodní materiál hřeje, má duši a je za ním příběh. Vezměte místo plastu do ruky něco z přírody, které se nám ve škole tak moc nedostává.
Licence | Volné dílo (public domain)
Zdroj | pxhere
Rozmohl se nám tu takový nešvar. Pod dojmem, jak moc pomáháme přírodě, jak naplňujeme průřezové téma environmentální výchova ve výtvarce, jsme se vrhli na tvorbu z plastového odpadu. Pod rukama dětí vznikají z bývalých petlahví, kelímků od jogurtů, víček a cédéček nejrůznější jakože kreativní skulptury. Děti „nadšeně“ nosí z domovů odpad, přesvědčují rodiče, ať jim alespoň jednou koupí petflašku s vodou, protože ji potřebují do školy, ale že to přece nevadí, vždyť jí vdechnou nový život.
 

Uznávám, že se opravdu výsledné dílo může povést a že třeba vyrobíte s dětmi lustr, který bude ve škole sloužit dalších deset let. Většinou ale vzniká nevkusná a nevzhledná, posléze zaprášená věc, která má jedinou výhodu, můžeme ji celou s klidným srdcem hodit do žlutého kontejneru.

Neměli bychom učit děti, aby se chovaly tak, že PET lahev nebudou vlastně ani potřebovat? A víte, že když mají děti do školy nosit barevná víčka, tak takových lahví musí koupit desítky nebo i stovky?

A není vůbec nejlepší tvořit z přírodního materiálu? Myslím, že plastu kolem sebe děti mají dost a dost, sešity v obalech, plastové tašky na všechno, na podlaze linoleum a deska lavice už dávno není z překližky.

Nechme je tvořit ze dřeva, slámy, proutí, hlíny, vlny, těsta, kukuřičného šustí, z bavlny, hedvábí a třeba i z papíru. Přírodní materiál hřeje, má duši a je za ním příběh.

Vezměte místo plastu do ruky něco z přírody, které se nám ve škole tak moc nedostává.

Nevadí mi na zahradě strašák z cédéček, srážkoměr z PET lahve, je to praktické znovupoužití odpadu. Ale když to je jen trochu možné, najděte PET lahvím alternativu.

Těšil jsem se, až tato móda devadesátých let přejde, ale ony místo toho o výrobě z plastu vychází další a další knížky.

Vyhlaste válku plastům i ve vaší škole, nejen, že je děti do školy nebudou muset nosit, ale ani škola by je nemusela produkovat. PETky jsou zlo, jsou zlo jako odpad v přírodě, jsou zlo ve chvíli, když vznikají, když cestují světem jako zbytečný obal na pitnou vodu. A jsou zlo i ve výtvarce.


reklama

 
foto - Kříž Martin
Martin Kříž
Autor je programovým ředitelem střediska ekologické výchovy Chaloupky.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist