https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/co-je-tohle-za-kytku-s-urcovanim-rostlin-pomuze-nova-aplikace-staci-poslat-fotku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Co je tohle za kytku? S určováním rostlin pomůže nová aplikace. Stačí poslat fotku

30.4.2014 10:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Zatímco někdy se podaří určit i poddruh nebo varietu dané rostliny, jindy jsou si odborníci jistí pouze rodem. Vždy jim pomůže, když lidé zašlou více fotografií
Zatímco někdy se podaří určit i poddruh nebo varietu dané rostliny, jindy jsou si odborníci jistí pouze rodem. Vždy jim pomůže, když lidé zašlou více fotografií
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | d13 / Shutterstock
Maminko, co je tohle za kytku? Je normální, že malé děti neumí pojmenovat všechny kytky. A je také normální, že to neumí ani většina dospělých. To ale neznamená, že musíte svému potomkovi odpověď upřít. Určit název neznámé rostliny pomáhá od letošní zimy lidem z celého světa česká aplikace FlowerChecker. Stačí jen přes mobil nebo web zaslat fotografii dané rostliny. Nebo ještě lépe několik fotografií, aby mohl tým vědců rostlinu snáze identifikovat. A počkat chvíli na konečnou odpověď.
 

Jak aplikace funguje? Zaslané obrázky putují ihned k mezinárodnímu týmu odborníků, který je schopen z viditelných znaků a podle místa, kde se rostlina nachází, určit její druh. Na odpověď je většinou nutné chvíli počkat, než se tým botaniků nad názvem rostliny shodne. Určení konkrétní rostliny tak může trvat několik minut i hodin. Většinu žádostí ale zvládnou botanici vyřešit do jedné hodiny.

Zatímco někdy se odborníkům podaří určit i poddruh nebo varietu dané rostliny, jindy jsou si jistí pouze jejím rodem. Vždy jim pomůže, když lidé zašlou více fotografií, včetně detailů květu, listu či stonku. Aplikace u odpovědi zobrazuje také míru jistoty, s jakou se jedná právě o rostlinu s určeným názvem.

První určení rostliny je zdarma, další je zpoplatněno částkou 20 korun. Uživatel platí až za finální odpověď. Nemůže se tedy stát, že by uživatel zaplatil, vědcům se nepodařilo rostlinu identifikovat a tázající se odpovědi nedočkal. Uživatel se před zaplacením dozví i to, s jakou přesností se podařilo rostlinu určit.

Zatím se odborníkům podařilo určit více než 90 % zaslaných rostlin. Zatímco v zimě botanici řešili přibližně dvacet žádostí za den, nyní už jich je často přes stovku. Hlavní nápor odborníci očekávají v letních měsících. Největší zájem o aplikaci je podle jejích autorů ve Spojených státech.

“Ze zahradních rostlin se lidé nejčastěji ptají na tulipány nebo růže. Z těch pokojových je nejčastěji pro uživatele neznámá kolopějka a dračinec, z planě rostoucích rostlin je to hluchavka nachová,“ uvádí Ondřej Vild, vedoucí týmu botaniků.Spolu s ním za celou aplikací stojí další dva doktorští studenti z Mendelovy a Masarykovy univerzity. Mezi mobilními aplikacemi zaměřenými na určování rostlin se jedná podle nich téměř o unikát, a proto by se se svou aplikací chtěli přihlásit také do soutěže Nápad roku. “Metody strojového učení si s touto úlohou dosud nedokáží poradit, proto jsme se rozhodli zapojit tým lidí. Pokročilé algoritmy se časem naučí kytky poznávat, budou však potřebovat obrovskou databázi ukázkových příkladů - a tu přesně dáváme dohromady,” popisuje přítomnost a budoucnost virtuálního určování rostlin programátor Ondřej Veselý.

Autoři chtějí dál aplikaci vyvíjet a zároveň dát příležitost šikovným programátorům. Připravují pro ně soutěž, kde si budou moci nad daty z aplikace otestovat své algoritmy. Více informací najdou zájemci na webu plantrecognition.org

Aplikace je zatím dostupná pro telefony s operačním systémem Android. Verzi pro platformu iOS plánují autoři aplikace vydat ještě letos.

zv
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist