https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/co-likviduje-male-zajicky-lidska-hloupost-psi-a-kocky
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Co likviduje malé zajíčky? Lidská hloupost, psi a kočky

19.3.2019 11:05 | PRAHA (Ekolist.cz)
Našli jste zaječí mládě. Nevadí, že je samo. Tak to příroda má. Nechte ho být.
Našli jste zaječí mládě. Nevadí, že je samo. Tak to příroda má. Nechte ho být.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Archiv ČSOP
Jaro ťuká na vrátka a přináší s sebou mláďata. Záchranné stanice Národní sítě přijaly od počátku roku do péče už téměř 2000 zvířat. A mezi nimi už i první mláďata. Mláďata divokých zvířat mají tradičně největší problém s hloupými lidmi a jejich chovanci – psy a kočkami. První malí zajíčci už jim padli za oběť.
 

„Od začátku února do 5. března jsme přijali už 6 malých zajíčků! Tři z nich nalezly děti na hřišti. S jedním z nich si hrály tak intenzivně, že mu způsobily vážná poranění, na jejichž následky uhynul. Zbývající dva se zatím drží při životě. Z dalších tří přinesla jednoho kočka a dva psi. Ani jeden už nežije. Bohužel jak kočka, tak pes zpravidla zajíčka stiskne natolik silně, že mu způsobí závažná vnitřní zranění, které mu způsobí smrt,“ uvádí Jan Kašinský ze záchranné stanice v Bartošovicích. Podobná situace je i v ostatních záchranných stanicích Národní sítě koordinované Českým svazem ochránců přírody.

Psi svým majitelům přinesou nejčastěji mláďata savců – do záchranných stanic se jich každoročně dostane okolo čtyřiceti. U koček je situace mnohem horší. Do stanic se ročně dostane okolo 1500 kočkami poraněných zvířat. Nejvíce samozřejmě ptáků. Počet obětí koček (většina se jich do péče záchranářů pochopitelně nedostane) může být až tisícinásobně větší. Mezi kočičími úlovky najdeme i malé zajíce.

Zranění zvířecích mláďat způsobená psy a kočkami bývají závažná. V roce 2018 jich 75 % skončilo smrtí. Ne zrovna pozitivní bývá také chování majitelů koček či psů k záchranářům. Často požadují ošetření obětí jejich nevychovaných mazlíčků s notnou dávkou despektu („Můžete být rádi, že jsem toho ptáka zachránil… buď si pro něj teď hned přijedete, nebo ho psovi/kočce vrátím… jste tady snad od toho…“). Člověk by naopak čekal, že projeví známky lítosti či se pokusí třeba finančně kompenzovat vzniklou „škodu“ tím, že záchrannou stanici (většina z nich je neziskových) podpoří.

V ČR jsou 3 základní zákony omezující volný pohyb domácích zvířat (zákon na ochranu zvířat proti týrání, zákon o myslivosti a zákon o pozemních komunikacích). Vymahatelnost dodržování těchto zákonů je však tradičně nulová. A to zejména mimo myslivecké honitby.

Národní síť záchranných stanic teď s nastupujícím jarem čekají opravdu perné týdny a měsíce. V roce 2019 z financování vypadla poprvé po dvaceti letech tradiční půlmilionová podpora od Lesů ČR a na polovinu se ztenčila dotační podpora Ministerstva zemědělství. Stálým, ale naprosto nedostačujícím zdrojem peněz zůstává pouze Ministerstvo životního prostředí. Život záchranných stanic je v rukách obyčejných lidí.

Pokud je chcete podpořit, můžete poskytnout finanční dar na konto sbírky Zvíře v nouzi číslo 33553322/0800 nebo poslat dárcovskou SMS ve tvaru DMS ZVIREVNOUZI 90 na číslo 87777 (platí pro všechny operátory, účtování DMS: 90 Kč, příjemce obdrží 89 Kč, službu provozuje Fórum dárců). O dalších možnostech podpory se dozvíte na stránkách www.zvirevnouzi.cz.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Zdeňka Nezmeškalová
Autorka pracuje pro Český svaz ochránců přírody.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SM

Stanislav Mudra

19.3.2019 21:37
No a pak k tomu činnost krkavců a motáka pochopa.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

20.3.2019 07:51
No,podle mého názoru daleko víc malých zajíčků odloví straky, čápi,dále již zmínění motáci a káňata. Ne že by kočky a psi na tom neměli svůj podíl, ale paní posuzuje pouze to,co jí lidé donesou. Zajíčky ulovené výše popsanými predátory nikdy neuvidí, protože z nich moc nezbyde.Hlavně straka je lupič,bez milosti vyplení hnízda, uklove zajíce,a je jich v krajině dost. Ale nemám s tím problém, prostě je to příroda.
Odpovědět
MM

Marcela Macalíková

20.3.2019 14:25
ano, souhlasím s Pavlem i Stanislavem, v neposlední řadě nelze opominout i lišku obecnou, na území našeho spolu i přes intenzivni lov jich řádí vcelku dost a troufám si říct, že psy i kočky strční "do kapsy".
Odpovědět
pp

pavel peregrin

20.3.2019 16:27 Reaguje na Marcela Macalíková
Ano, na kmotru jsem zapomněl.
Odpovědět
JC

Jan Chloupek

20.3.2019 22:47
V našich městech či obcích je překočkováno ! Mazlíčci-domácí kočky , které mají volnost pohybu, se noci přeměňují ve vrahy všeho možného drobného zvířectva. Se soumrakem se okolí každé vesnice mění ve vražednou scénu. Kočka i když je nasycená, tak loví ! Je to lovecký pud šelmy. To platí i u jiných koček, včetně i rysa. Kočičí mazlíček s růžovou mašlí povalující se na křesílku, tak se zvedne , když uslyší zvenčí,ze zahrady pípání ptačího mláďátka. Jde a neomylně ptáčátko zamorduje. Vždycky mne fascinuje, jak všelijací odborníci hledají příčiny ubývání drobného zpěvného ptactva a vůbec nehledají souvislost s vysokými stavy chovaných koček v ČR. Nakonec i ty vysoké stavy chovaných psů mají svůj negativní důsledek na vše živé, zvláště když mají volný nekontrolovaný pohyb. To platí nejen venku, ale i v intravilánu obcí !
Odpovědět
JJ

Josef Jakubů

18.9.2020 21:19 Reaguje na Jan Chloupek
Naše obce byly vždy překočkovány a zamořeny ptactvem všeho druhu. Ano, tak 3x do roka jsem spatřil, že kocour polapil vrabce, jde o to, zda byl pernatec v kondici. Zato mnoho a mnokráte jsem byl a stále bývám svědkem, jak kočka nese myš. Když byly přemnožené, lovila je ze sportu, musel jsem je sbírat. Ale žádného ptáka jsem mezi nimi nikdy nenašel.
Odpovědět

Jan Škrdla

22.3.2019 22:36
Ještě jste zapomněli na chemizaci a těžkou mechanizaci na poli. Přibližně od 80tých let, kdy se začaly používat pesticidy ve velkém, šly stavy zajíců rapidně dolů. Poslední dobou je to ještě horší. Bohužel to souvisí s uplatňování Společné zemědělské politiky EU v praxi.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

23.3.2019 07:48
Těžko říci. Na polích se pohybuji hodně dlouho a máme mezi námi samozřejmě i myslivce .Jeden rok je zajíců málo a druhý v normálu. Takže řekl bych, že v průměru je stav plus minus stejný, samozřejmě oblast od oblasti to bude jiné.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist