Co likviduje malé zajíčky? Lidská hloupost, psi a kočky
„Od začátku února do 5. března jsme přijali už 6 malých zajíčků! Tři z nich nalezly děti na hřišti. S jedním z nich si hrály tak intenzivně, že mu způsobily vážná poranění, na jejichž následky uhynul. Zbývající dva se zatím drží při životě. Z dalších tří přinesla jednoho kočka a dva psi. Ani jeden už nežije. Bohužel jak kočka, tak pes zpravidla zajíčka stiskne natolik silně, že mu způsobí závažná vnitřní zranění, které mu způsobí smrt,“ uvádí Jan Kašinský ze záchranné stanice v Bartošovicích. Podobná situace je i v ostatních záchranných stanicích Národní sítě koordinované Českým svazem ochránců přírody.
Psi svým majitelům přinesou nejčastěji mláďata savců – do záchranných stanic se jich každoročně dostane okolo čtyřiceti. U koček je situace mnohem horší. Do stanic se ročně dostane okolo 1500 kočkami poraněných zvířat. Nejvíce samozřejmě ptáků. Počet obětí koček (většina se jich do péče záchranářů pochopitelně nedostane) může být až tisícinásobně větší. Mezi kočičími úlovky najdeme i malé zajíce.
Zranění zvířecích mláďat způsobená psy a kočkami bývají závažná. V roce 2018 jich 75 % skončilo smrtí. Ne zrovna pozitivní bývá také chování majitelů koček či psů k záchranářům. Často požadují ošetření obětí jejich nevychovaných mazlíčků s notnou dávkou despektu („Můžete být rádi, že jsem toho ptáka zachránil… buď si pro něj teď hned přijedete, nebo ho psovi/kočce vrátím… jste tady snad od toho…“). Člověk by naopak čekal, že projeví známky lítosti či se pokusí třeba finančně kompenzovat vzniklou „škodu“ tím, že záchrannou stanici (většina z nich je neziskových) podpoří.
V ČR jsou 3 základní zákony omezující volný pohyb domácích zvířat (zákon na ochranu zvířat proti týrání, zákon o myslivosti a zákon o pozemních komunikacích). Vymahatelnost dodržování těchto zákonů je však tradičně nulová. A to zejména mimo myslivecké honitby.
Národní síť záchranných stanic teď s nastupujícím jarem čekají opravdu perné týdny a měsíce. V roce 2019 z financování vypadla poprvé po dvaceti letech tradiční půlmilionová podpora od Lesů ČR a na polovinu se ztenčila dotační podpora Ministerstva zemědělství. Stálým, ale naprosto nedostačujícím zdrojem peněz zůstává pouze Ministerstvo životního prostředí. Život záchranných stanic je v rukách obyčejných lidí.
Pokud je chcete podpořit, můžete poskytnout finanční dar na konto sbírky Zvíře v nouzi číslo 33553322/0800 nebo poslat dárcovskou SMS ve tvaru DMS ZVIREVNOUZI 90 na číslo 87777 (platí pro všechny operátory, účtování DMS: 90 Kč, příjemce obdrží 89 Kč, službu provozuje Fórum dárců). O dalších možnostech podpory se dozvíte na stránkách www.zvirevnouzi.cz.
reklama