https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/co-s-hromadami-povanocnich-odpadu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Co s hromadami povánočních odpadů?

27.12.2013 02:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Je kolem kontejnerů na sklo už plno? Počkejte s vyhozením lahví do dalšího svozu.
Je kolem kontejnerů na sklo už plno? Počkejte s vyhozením lahví do dalšího svozu.
Vánoce a novoroční oslavy jsou převážně symbolem pohody, zábavy a jídla. Málokdo si ovšem uvědomí, že během svátků vyprodukujeme o mnoho tun odpadu více. Většina odpadových firem v tomto období naštěstí zajišťuje jejich nadstandardní svoz. Udržet okolí kontejnerů v čistotě a zamezit plýtvání cennými surovinami však mohou pomoci i lidé.
 

„O Vánocích nevyhazujeme jen balicí papír. Přibývá také plastů a hlavně biologického odpadu. Lidé si chtějí dopřát a kupují více jídla, než nakonec dokáží spotřebovat,“ připomíná Petr Havelka z České asociace odpadového hospodářství.

Podíl vytříděného odpadu, hlavně papíru, plastů a skla, se každoročně zvyšuje. Během Vánoc je tak mnohem víc než jindy potřeba dbát na důkladné sešlapání papírů a plastů. Důvodem je, aby kontejnery na papír a plast nepřetékaly a odpad z nich nevypadával ven.

„Během Vánoc také většina domácností obměňuje spotřebiče a drobnou elektroniku, nejčastěji televize, monitory, mobilní telefony či elektronické hračky. Vyřazená elektronika je významným zdrojem drahých kovů a měla by být dopravena do sběrného dvora nebo do speciálních kontejnerů, aby mohla být odpadovými firmami recyklována a bezpečně využita,“ dodává Havelka.Každoroční problém představuje také přepálený tuk, pozůstatek štědrovečerní večeře skoro každé domácnosti. V žádném případě nepatří do výlevky. Po smažení je vhodné ho přelít do prázdné nádoby a dopravit do sběrného dvora. „O tom, že vylévání tuku do kanalizace představuje skutečně velký problém, se nedávno přesvědčili kolegové ve Velké Británii. Kanalizaci v londýnské čtvrti Kingston totiž ucpala obří tuková usazenina, jejíž likvidace trvala déle než měsíc,“ varuje Havelka.

Staré vánoční stromečky zase nepatří do kontejnerů na směsný odpad. Vyhazují se buď na obcí určené místo, nebo je možné je nechat u kontejnerů, odkud je budou zpravidla do 28. února odvážet popelářské vozy. Ze stromků je ale třeba odstranit všechny háčky, ozdoby a čokolády, aby mohly být rozdrceny na štěpku a zkompostovány, či energeticky využity.

Další informace |
red
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist