Dnes je Mezinárodní den bláta. Víte, čím bláto prospívá zdraví a dětskému vývoji?
29.6.2022 07:00 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Pomatlat ano, ale nejíst!
Licence | Některá práva vyhrazena
Stále více výzkumů se zabývá tím, proč mají děti vrozenou potřebu hrát si v blátě a některé ukazují, že hra v bahně je základní biologickou potřebou a že tento typ hry má pro děti mnoho fyzických, psychologických a emocionálních přínosů. V lesních mateřských školách je bláto pro své pozitivní přínosy oblíbenou “pomůckou”. A jaké to jsou?
Jasně, budou špinavé. Ale spokojené.
Licence | Některá práva vyhrazena
Posiluje imunitu a dělá nás šťastnější
Výzkumy ukazují, že hlína obsahuje mikroskopické bakterie zvané Mycobacterium Vaccae, které stimulují imunitní systém a zvyšují hladinu hormonů štěstí – serotoninu a endorfinu. Vědci tak tvrdí, že pravidelné vystavování se těmto bakteriím může pomoci snížit náchylnost dítěte k depresi. Zkrátka, hraní v blátě vás dělá šťastnějšími! Vystavení se špíně a bakteriím také působí na imunitní systém dítěte jako prevence alergií a může navíc pomoci zvýšit rozmanitost přátelských bakterií v těle. Lékařská studie z Finska zjistila, že děti ve školkách, které si hrály na dvorcích s půdou a vegetací, měly více druhů střevních bakterií než děti ve školkách s dvorky, které měly méně přírodního materiálu.
Pomáhá učení
Bahno je také vynikajícím prostředkem pro učení. Bylo prokázáno, že hraní s blátem přináší radost a právě díky uvolňování serotoninu se zlepšují také kognitivní funkce, a podmínky pro učení. Hra s blátem dětem dává prostor vyjádřit tvořivost a představivost. Bláto může fungovat jako plastelína, ale obohacená o různé kamínky – tím, že není nikdy stejná, více rozvíjí jemnou motoriku. Hra s blátem je pro děti příležitostí využívat své smysly, což zvyšuje mozkovou aktivitu. Při hře s blátem děti rozvíjejí nápady a řeší nejrůznější konstrukční výzvy. Mají prostor pro zkoumání a experimentování, což rozvíjí základy fyziky, matematiky a přírodovědné gramotnosti.
Rozvíjí kreativitu
Bahno je pro tvoření jako dělané – obvykle je ho dostatek a lze z něj tvarovat nekonečné množství objektů. Tím, že reaguje jinak než plastelína nebo hrací těsto, posiluje vynalézavost. Otevřená povaha bláta podporuje kreativní myšlení, narozdíl třeba od pasivního sledování obrazovek. Při tomto typu nestrukturované hry venku si děti nejen cvičí, ale také si budují schopnost řešit problémy a být inovativní a vynalézavé. A nedivte se, když vás výroba blátivých koláčů bude bavit stejně jako je :)Děti a bláto se přirozeně přitahují. Nebraňte tomu. (Ostatně, je to marné)
Licence | Některá práva vyhrazena
Jak na to?
Ke hře s blátem není potřeba žádné speciální vybavení. Výzvou může pro některé rodiče být právě praní špinavého prádla. V lesních školkách, kde je bláto opravdu často, jsou děti oblečené do pogumovaného oblečení, které je lepší neprat, ale pouze opláchnout nebo zkrátka nechat jak je do příští blátivé hry. Příležitost ke hře v blátě nastává ideálně po deštivém dni. A děti (pokud budou vhodně oblečené) si v teplém letním období užijí už i hru venku, když prší objeví se první blátivé louže. Případně si lze bahno snadno vyrobit pomocí směsí hlíny a vody. Časem zjistíte, že různá hlína má různou barvu a i toho lze při hře s blátem využít. Pokud chcete mít bláto raději pod kontrolou, nechte dítě hrát si s blátem v mělkém kbelíku nebo velké míse. A co můžete vyzkoušet?
-
● Malování bahnem – poskytněte různé druhy zeminy, abyste vytvořili různé odstíny. Nebo můžete do vodnatého bahna přidat potravinářské barvivo nebo temperovou barvu a získat tak zářivější barvy.
-
● Sochy, hrady – povzbuďte děti, aby bláto tvarovaly a přidávaly do něj kamínky, větvičky nebo listy.
-
● Stavění z bláta – použijte bláto jako maltu pro stavění z kamenů, klacíků nebo dokonce skutečných cihel.
-
● Házení bahenních míčků – podpořte hrubou motoriku tím, že děti vyzvete, aby házely bahenní míčky na určený cíl (dobře funguje staré prostěradlo zavěšené na plotě).
Dopřejte dětem svobodu, ale nastavte hranice
Abyste si hru společně užili co nejvíce, je dobré dodržovat určitá pravidla. Zde jsou některá z nich:
-
● Nedovolte dětem, aby bláto jedly.
-
● Stanovte si základní pravidla jako je zákaz házení bláta na ostatní děti (nebo na vás).
-
● Mějte vhodné oblečení.
-
● Dejte dětem náčiní. Skvěle se hodí staré kuchyňské potřeby jako jsou lžíce, či hrnce.
-
● Umožněte dětem, aby si samy nasbíraly “ingredience” například šišky, kameny, okvětní lístky, větvičky…
-
● Nezapomeňte, že jde o proces, ne o produkt.
-
● Zapojte se! Ukažte, že je v pořádku ušpinit si ruce.
reklama
Dále čtěte |
Litoměřice otevřely v Českém středohoří lesní školku, k dispozici má jurtu
Žába není placatá! O rozvoji předčtenářské gramotnosti v lese
Litoměřice připravují lesní mateřskou školu, vznikne v sousední obci Hlinná
Další články autora |
Online diskuse
Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (10)
LB
Karel Zvářal
29.6.2022 11:27Nejen dětem prospívá kontakt s blátem, doporučuji to i dospělým. Nemusí se přitom v něm válet, stačí koupel ve "vnitrozemském moři" či větší řece (s blátivým dnem). Před téměř dvaceti lety jsem pobýval asi týden na východě. Stačilo pár večerních koupelí ve Vihorlatu a Bodrogu, a domů jsem se vrátil s čistou pokožkou, přičemž léta před tím jsem měl zejména na hrudíku hodně pupínků (lidově je...y - aby to nesmázli). I v té vodě jsou nějaké bakterie, ale také minerály, které tělu pomáhají. Prostě ta chlorovaná voda je sice zdravotně nezávadná, neublíží, ale nic pozitivního organismu nedá.
Odpovědět
MK
Majka Kletečková
29.6.2022 17:30 Reaguje na Karel ZvářalNemusí se jezdit do ciziny. V Praze jsou veřejně přístupné (a zadarmo) bahenní lázně Járy Cimrmana. Cimrman se zde v roce 1889 omylem vykoupal v rašeliništi, když se pod ním propadla dřevěná lávka. Druhý den s údivem zjistil, že se mu zázračně vyléčily bolavé klouby zasažené revmatismem.
Odpovědět
LB
Lukas B.
29.6.2022 18:49 Reaguje na Majka Kletečkovábahno není bláto!
bláto je rozmočená jemnozrnná anorganická zemina, třeba na rozblácené cestě. bahno je jemnozrnná organická zemina, v užším smyslu ta, která vzniká ve stojaté vodě a je tvořena převážně trusem ryb a rozkladem listí napadaného/nafoukaného do vody. rašelina není ani bahno, ani bláto.
Odpovědět
bláto je rozmočená jemnozrnná anorganická zemina, třeba na rozblácené cestě. bahno je jemnozrnná organická zemina, v užším smyslu ta, která vzniká ve stojaté vodě a je tvořena převážně trusem ryb a rozkladem listí napadaného/nafoukaného do vody. rašelina není ani bahno, ani bláto.
Karel Zvářal
29.6.2022 19:01 Reaguje na Lukas B.Čaj s tmavé rašelinné vody také doporučuji, hotový životabudič!
Odpovědět
Karel Zvářal
29.6.2022 19:00 Reaguje na Majka KletečkováJestliže jako pětiletý, resp. pětatřicetiletý trpěl revmatismem, jak potom mohl patřit mezi nejlepší sportovce? Klasická svěrákovština - čím blbější, tím směšnější...
Odpovědět
Karel Zvářal
29.6.2022 21:23Bláto (a minerály) nad zlato. Kdo nevěří, ať se cachtá... I ta "tupá" zvěř se ráda kaliští, nebo chodí do jámy na "zázračné" bahno. A bez receptu...
Odpovědět
LB
Lukas B.
1.7.2022 14:15 Reaguje na Karel Zvářalno to jistě. ale my lidé máme naštěstí i jiné možnosti, jak se zbavovat parazitů v kůži, vlasech a ochlupení. a ano, jste-li sám na týdenním přechodu hor a klíště se Vám zarafne ausgerechnet mezi lopatkami, potom vyválení se v blátě je jedna z funkčních strategií - ale věřím, že dáte přednost pomoci od bači v salaši.
Odpovědět
Karel Zvářal
1.7.2022 16:26 Reaguje na Lukas B.Klíště přežije praní hader při 60°C s práškem a vesele Vás napadne na čisté košili, takže ta koupel a bláto ho (ve většině) nezabije. Např. prasata je rozmačkávají drbáním o kmeny (boky, hřbet) či pařízky (břicho). Měl jsem zde na mysli něco jiného, a to osmoregulaci, tedy nejen očistu kůže, ale způsob metabolismu minerálů. Např. různé náplasti na kůži této pomalé formy metabolismu využívají. Sice jsem to nezkoušel, ale věřím, že placebo efekt to není. Tak jako přínos lázní pro zdraví člověka.
Odpovědět