https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/energeticke-stitky-maji-nove-i-bojlery-a-tepelna-cerpadla
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Energetické štítky mají nově i bojlery a tepelná čerpadla

29.9.2015 01:12 | PRAHA (Ekolist.cz)
Na českém trh jsou nyní k dostání zařízení od nejběžnějších energetických tříd D a C až po vyšší kategorii A++
Na českém trh jsou nyní k dostání zařízení od nejběžnějších energetických tříd D a C až po vyšší kategorii A++
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Od konce září najdou spotřebitelé nově energetické štítky i na zařízeních určených pro vytápění a ohřev vody. Právě 26. září totiž vstoupilo v účinnost opatření EU, které ukládá jejich výrobcům povinnost informovat kupující tímto způsobem o energetické náročnosti jejich výrobků. Kromě lednic, praček nebo televizí tak budou štítky i na plynových a elektrických kotlech, tepelných čerpadlech a ohřívačích vody.
 

Energetické štítky mají přinést zákazníkům snadnější orientaci v široké nabídce zařízení. Lidé díky nim budou moci snáze porovnat hodnoty roční energetické spotřeby, třídu energetické účinnosti nebo hlučnost jednotlivých výrobků.

„Kromě energetické třídy zákazníkům doporučujeme sledovat zejména roční spotřebu elektrické energie. Ta totiž odhalí rozdíly v očekávaných ročních nákladech na provoz výrobku,“ říká Karel Pacourek, generální ředitel Družstevních závodů Dražice. Na českém trh jsou nyní k dostání zařízení od nejběžnějších energetických tříd D a C až po vyšší kategorii A++.

Podzimní opatření je podle lidí z oboru prvním, které bojlery a tepelná čerpadla čeká. Na základě nařízení Evropské komise se budou třídy energetické účinnosti dále zpřísňovat. Už za dva roky budou zvýšeny minimální podmínky pro dosažení jednotlivých stupňů energetické účinnosti elektronických, zásobníkových a kombinovaných ohřívačů vody.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
zv
tisknout poslat
 twitter
Článek vyšel díky podpoře Ministerstva životního prostředí, jeho obsah nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk

Všechny komentáře (2)

Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

lu

30.9.2015 09:45
vzpomínám na jednu roztomilou diskusi s jedním "věřícím" který si zařizoval víkendhausovou boudu elektrickými přímotopnými tělesy, a hrozně řešil, že tyto dosud nemají energetické štítky aby mohl zvolit nástěnný konvektor s nejvyšší účinností.
Odpovědět
KP

Karel Padevet

30.9.2015 14:44
nejspíš propadl z fyziky už na ZDŠ
Odpovědět
reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist