https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/hodina-zeme-jiz-pres-100-obci-se-zavazalo-chranit-klima-2
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Hodina Země: Již přes 100 obcí se zavázalo chránit klima

24.3.2023 06:30 | PRAHA (Ekolist.cz)
Zhasnutá Kutná Hora
Zhasnutá Kutná Hora
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Jan Smok / Veronica - Hodina Země
V sobotu 25. března 2023 proběhne tradiční Hodina Země, celosvětová kampaň na ochranu klimatu. Na hodinu symbolicky zhasnou domácnosti, veřejná osvětlení v obcích či městské dominanty. K akci se mohou připojit a dát si klimatický závazek jednotlivci, obce i instituce. Obce se mohou např. zavázat, že výrazně zvýší podíl obnovitelných zdrojů nebo budou pomáhat občanům snižovat emise a šetřit peníze. V České republice kampaň každoročně koordinuje Ekologický institut Veronica ve spolupráci s Klimatickou koalicí.
 
K dnešnímu dni je přihlášeno přes 110 obcí. Ty jsou tradičně vyzývány, aby zhasly veřejná osvětlení a nasvícení dominant. Například v Praze letos zhasne Petřínská rozhledna, v Ostravě Nová radnice, v Ústí nad Labem Mariánský most.

Letošní novinkou je možnost přihlásit se i obecním klimatickým závazkem. „Závazkem může být vyhlášení stavu klimatické nouze, vstoupení do Paktu starostů a primátorů, výrazné zvýšení podílu obnovitelných zdrojů, nabídka pomoci svým občanům snižovat emise nebo zpracování plánů komunitní energetiky“, říká Petr Ledvina z pořádajícího Ekologického institutu Veronica.

“Vědecký panel IPCC vydal v pondělí poslední varování, emise skleníkových plynů musíme snižovat rychleji. Mezi hlavní řešení patří úspory a obnovitelné zdroje, do kterých ale je podle vědců investovat několikanásobně víc. Hodina Země je ideální příležitost připomenout si závažnost klimatické krize, a hlavně promyslet i na lokální úrovni, jaká se kde nabízejí řešení,“ říká Jitka Martinková z Klimatické koalice.

“Hodina Země je jednou z iniciativ, která rozšiřuje povědomí o zhoršujícím se stavu klimatu a úbytku biodiverzity. Evropa má nyní jedinečnou šanci přijmout zásadní zákon o obnově přírody", dodává Lenka Fryčová z WWF v Česku.

Kampaň Hodina Země vybízí k přihlášení a ke stanovení dobrovolných klimatických závazků i jednotlivce či organizace. Přihlašování na Hodinu Země probíhá přes webovou stránku hodinazeme.cz. Na stejné místě je vidět i počty a seznamy aktuálně přihlášených jednotlivců, obcí i institucí.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

EN

Emil Novák

24.3.2023 07:35
Ta tzv. "Hodina Země" má jednu drobnou chybu - vyvolává přesně to proti čemu sama protestuje, tj. dočasné významné zvýšení emisí. Prudký pokles a následný nárůst zátěže v soustavě je potřeba vyregulovat tím, že se dopředu nastartují fosilní elektrárny...
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

24.3.2023 07:47 Reaguje na Emil Novák
Nebuďte troškař!-) tam je důležitý psychologický efekt. Většina obcí svítí v průběhu roku jak Las Vegas, ale na hodinu zhasnem, ať na nás nemůžou... To si téměř říká o založení nového sdružení či politické strany: Alibisté.
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

24.3.2023 14:19 Reaguje na Karel Zvářal
1***
Odpovědět
PJ

Pavel Jeřábek

24.3.2023 07:44
Je to divadlo - na hodinu vypnou osvětlení, poplácají se po ramenou, jak bojují za klima, a potom světla zapnou a do příští akce se nic nezmění.
Mnohokrát jsme u nás žádali vypnout osvětlení památek, jedna je dokonce v lese, ale prý je to hezké, když je v noci osvícená.
Sehnali jsme i úsporné osvětlení i šetrné k hmyzu, marná práce.
Pokud "Hodina Země", tak obce by spolu s přihlášením měly mít podmínku, že prokazatelně budou nastavovat pravidla pro ochranu klimatu celý rok a trvalými opatřeními.
Jinak je to jen politické divadlo.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

24.3.2023 09:10
AKCE pro čárečku u současné vrchnosti/ zelené v Bruseli !
Pokud chtějí chránit klima, měli by ti radní měst, vesnic, zhasínat každý den nejdéle ve 24:00 a rozsvěcet tak ve 4:00.
A nejenom veřejné osvětlení, ale i všechny reklamy, nasvícení památek.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist