https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/jak-pecovat-o-kotatka-bez-maminky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jak pečovat o koťátka bez maminky?

7.6.2024 05:37 | PRAHA (Ekolist.cz)
Kocourka Fendiho máma odmítla, byl proto odchován uměle
Kocourka Fendiho máma odmítla, byl proto odchován uměle
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Osiřelých koťat je každý rok spousta. Ta nejmenší přitom potřebují prakticky neustálou péči – lidí, co se o ně umí postarat, proto není nikdy dost.
 
„Pokud narazíte na koťata, která jsou na bezpečném místě a vypadají zdravě, je nejlepší vypozorovat, jestli jsou opravdu opuštěná. Ideálně několik hodin je sledujte zpovzdálí, abyste jejich mámu nevyplašili, když se bude vracet,“ osvětluje Soňa Schneiderová z Handipet Rescue, projektu na pomoc psům a kočkám v nouzi. „Nejde ale říct úplně univerzální návod na správný postup, takže pokud si někdo není jistý, je lepší napsat nebo zavolat některé z organizací, co se pomocí kočkám zabývá, a probrat situaci s nimi,“ dodává Soňa Schneiderová.

Císař Rudolf Drápek ve věku cca 3 týdny
Císař Rudolf Drápek ve věku cca 3 týdny
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Pokud se rozhodnete o koťata postarat sami, je pro péči dobré vědět, jak je kotě staré, abyste tomu přizpůsobili četnost krmení. Krmit je potřeba pravidelně, i v noci.

Kotě do jednoho týdne věku potřebuje krmit zhruba každé dvě hodiny, rozestup se s věkem zvětšuje.

Důležité je také vědět, že koťata nejprve nezvládají sama vylučovat (zhruba do třetího týdne věku, kdy je vhodné přidat mělký záchůdek s nehrudkujícím kočkolitem) a potřebují s tím pomoct.

Neumí navíc regulovat tělesnou teplotu, takže musí mít u sebe několik týdnů neustále zdroj tepla.

„Koťata je také nutné minimálně 14 dní držet od vlastních koček, mýt si ruce, a nepoužívat pro koťata a své kočky stejné vybavení. Nemoc nemusí být na kotěti hned vidět, a dokud se neujistíte, že je kotě zdravé, je kontakt nebezpečný jak pro kotě, tak vaše vlastní kočky,“ upozorňuje Soňa Schneiderová.

„Z toho důvodu je také vhodné vybírat vybavení, které se dá snadno a bezpečně dezinfikovat,“ dodává.

Ke krmení použijte lahvičku pro koťata a „kotěcí sunar“. Jde o speciální směs v prášku, která se dle instrukcí smíchá s vodou. Tohle mléko pro koťata koupíte ve zverimexu nebo u veterináře. Koťata nekrmte kravským mlékem, sunarem pro miminka, ani kondenzovaným mlékem. Pozor: mléko pro kočky není totéž, to je myšlené jako čistě pochoutka pro dospělé kočky.

Peanut jako kotě.
Peanut jako kotě.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Lahvičky někdy bývají součástí balení mléka, ale ne vždy. A kdyby bylo nutné do dudlíku udělat dírku, dejte si pozor, aby mléko neteklo ven až moc překotně.

Mléko připravujte vždy čerstvé podle návodu a zkontrolujte jeho teplotu a že v něm nejsou hrudky. Koťata krmte břichem dolů.

„Pokud maličké kotě nechce jíst, můžete použít i jednorázovou stříkačku a dávat mu nejprve po kapkách. Ty ale nelze používat opakovaně, protože by jinak píst mohl proklouznout a mléka by se ven dostalo příliš. Možností je také kapátko,“ osvětluje Soňa. Po krmení vše vymyjte horkou vodou a kotě očistěte.

Před každým jídlem kotěti navíc pomozte s vylučováním – jemným papírovým kapesníčkem opatrně krouživými pohyby přejíždějte po spodní části bříška kolem vyústění pupeční šňůry a okolo močové trubice a konečníku. Správný výkal kotěte na kotěcím mléku je měkký, ale má tvar – a je hořčicově žlutý. Močit by kotě mělo před každým krmením, kálet zhruba jednou denně.

Peanut jako velká, zdravá kočka.
Peanut jako velká, zdravá kočka.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

„Že kotě prosperuje, se pozná i na váze, proto je potřeba ho vážit na kuchyňské váze aspoň jednou denně. Mělo by každý den vážit více než den předchozí. Pokud nepřibírá, je nutné zkoumat příčinu,“ říká Soňa Schneiderová.

Kolem čtyř nebo pěti týdnů věku můžete opatrně a postupně zkoušet přecházet z mléka pro koťata na konzervy či kapsičky pro koťata, ale ještě dokrmujte lahvičkou, pokud kotě nesní dost. Kolem této doby přidejte do výběhu také mělkou misku s vodou.

„Péče o koťata je náročná a bohužel, ne vždy to vyjde. A to i u těch nejzkušenějších, kteří už úspěšně odchovali spoustu koťat,“ varuje Soňa Schneiderová.

„V takovém případě si člověk musí pamatovat, že i tak to mělo cenu, protože kotě aspoň na chvíli zažilo něco dobrého a cítilo lásku. A pokud se vše vydaří a zachráníte život, je to ten nejlepší pocit,“ dodává Soňa.

Podrobnější rady si můžete přečíst v obsáhlejším článku.


reklama

 
foto - Milarová Martina
Martina Milarová
Autorka je pracovnicí Pet Heroes.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

7.6.2024 07:33
Je překočkováno těmi toulavými !
Odpovědět
ss

smějící se bestie

7.6.2024 10:36
Najednou se zde ztrácejí diskuse.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist