https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/jak-zrecyklovat-obalku-s-bublinkovou-folii-a-jak-papir-snadno-oddelit-od-folie
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jak zrecyklovat obálku s bublinkovou fólií a jak papír snadno oddělit od fólie?

18.1.2013 02:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Nalepení z jedné strany potištěného papíru na použitou obálku nezabere víc jak třicet sekund. Zvládne to každý.
Nalepení z jedné strany potištěného papíru na použitou obálku nezabere víc jak třicet sekund. Zvládne to každý.
Foto | Roman Mucha / Ekolist.cz
"Co mohu dělat s obálkami, které jsou uvnitř polstrované fólií s bublinkami?" zeptala se nás čtenářka. Dosud se snažila papír od plastu oddělit, což je kvůli nesnadnosti úkonu často frustrující činnost. Vyhazovat celou obálku do směsného odpadu ale přišlo čtenářce líto. Co tedy dělat s obálkami s bublinkovou fólií?
 

Pokud máte to štěstí a pošta nebo kurýr vám doručí obálku zachovalou (což se někdy povede), pak po otevření nemusí hned putovat do koše. Můžete ji znovu naplnit, nadepsat a poslat dál do světa. Starých adres se zbavíte jednoduše tak, že je přelepíte papírem. Ideální je papír, který je z jedné strany potištěný a je už na vyhození. Vrátíte na chvíli do života nejen obálku, ale i papír. Tento postup lze pochopitelně použít i u obyčejných obálek.

Řekněme, že z nějakého důvodu není možné obálku takto využít a jejím osudem je koš. Pak je nutné rozseknout kruciální otázku. Patří papírová obálka s bublinkovou výplní do kontejneru na papír? Nebo do plastu? Či se má vyhodit do směsného odpadu?

Na webu jaktridit.cz, který informuje veřejnost o správných zásadách třídění odpadů, se uvádí, že celé polstrované obálky do kontejneru na papír nepatří. Je potřeba papír a plast oddělit a každý materiál pak dát do správného kontejneru.

Co se stane, když přeci jen hodíte celou polstrovanou obálku do kontejneru na papír? Ekolist.cz se na to zeptal Michala Šimlingera z Pražských služeb, který je vedoucím pražské recyklační linky. I on se přimlouvá pro to, aby se před vyhozením do tříděného odpadu plastové fólie a papír oddělily. Ale zároveň říká, že není žádná katastrofa, pokud hodíte do papíru celou obálku i s bublinkovou výplní. Jen je to pro zaměstnance na třídící lince práce navíc.

Z vlastní zkušenosti vím, že oddělovat bublinkovou fólii od papírové obálky může být opravdu frustrující, jak si stěžovala čtenářka. Výhodou je, že když se vám podaří papír a bublinkovou fólii úspěšně oddělit, můžete pocuchané nervy uklidnit tím, že vypráskáte několik řad bublinek.

Tip na snazší oddělení papíru od bublinek: přestřihněte obálku na dvě půlky. Pak chytněte vzniklá papírová "křídla" a plastová "křídla" a trhnutím oddělte. Lze tak oba materiály oddělit vcelku snadno a rychle. Celá "operace" zabere asi půl minuty, jak je patrné z následujícího videa.


reklama

 
foto - Mach Ondřej Martin
Martin Mach Ondřej
Autor je šéfredaktorem serveru Ekolist.cz
Tento text je vydán v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz, financovaného hlavním městem Praha.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist