Jak zrecyklovat obálku s bublinkovou fólií a jak papír snadno oddělit od fólie?

Pokud máte to štěstí a pošta nebo kurýr vám doručí obálku zachovalou (což se někdy povede), pak po otevření nemusí hned putovat do koše. Můžete ji znovu naplnit, nadepsat a poslat dál do světa. Starých adres se zbavíte jednoduše tak, že je přelepíte papírem. Ideální je papír, který je z jedné strany potištěný a je už na vyhození. Vrátíte na chvíli do života nejen obálku, ale i papír. Tento postup lze pochopitelně použít i u obyčejných obálek.
Řekněme, že z nějakého důvodu není možné obálku takto využít a jejím osudem je koš. Pak je nutné rozseknout kruciální otázku. Patří papírová obálka s bublinkovou výplní do kontejneru na papír? Nebo do plastu? Či se má vyhodit do směsného odpadu?
Na webu jaktridit.cz, který informuje veřejnost o správných zásadách třídění odpadů, se uvádí, že celé polstrované obálky do kontejneru na papír nepatří. Je potřeba papír a plast oddělit a každý materiál pak dát do správného kontejneru.
Co se stane, když přeci jen hodíte celou polstrovanou obálku do kontejneru na papír? Ekolist.cz se na to zeptal Michala Šimlingera z Pražských služeb, který je vedoucím pražské recyklační linky. I on se přimlouvá pro to, aby se před vyhozením do tříděného odpadu plastové fólie a papír oddělily. Ale zároveň říká, že není žádná katastrofa, pokud hodíte do papíru celou obálku i s bublinkovou výplní. Jen je to pro zaměstnance na třídící lince práce navíc.
Z vlastní zkušenosti vím, že oddělovat bublinkovou fólii od papírové obálky může být opravdu frustrující, jak si stěžovala čtenářka. Výhodou je, že když se vám podaří papír a bublinkovou fólii úspěšně oddělit, můžete pocuchané nervy uklidnit tím, že vypráskáte několik řad bublinek.
Tip na snazší oddělení papíru od bublinek: přestřihněte obálku na dvě půlky. Pak chytněte vzniklá papírová "křídla" a plastová "křídla" a trhnutím oddělte. Lze tak oba materiály oddělit vcelku snadno a rychle. Celá "operace" zabere asi půl minuty, jak je patrné z následujícího videa.
reklama
Dále čtěte |



Další články autora |
Online diskuse
Prečo - 21. 1. 2013 - thrKdyž jsme tak u toho, tak první komerčně nabízený digitál byla Sony Mavica z roku 1982 a teprve kolem roku 2003 začínalo být reálné, že by film mohl být nahrazen se vším všude, definitivní zlom bych viděl až někdy po roce 2008. Takže to reálně dalo nějakých 25 let vývoje, žádných 5-10 let...Je to sice offtopic, ale doporučuji se nad tím zamyslet, u mnoho věcí si myslíme, že šly strašně rychle, ale v reálu kolem toho bylo práce víc než dost a základy bývají starší. |