https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/kurovcova-kalamita-pri-pohybu-v-lese-budte-opatrni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kůrovcová kalamita: při pohybu v lese buďte opatrní

30.6.2019 01:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Jediným zákonným opatřením proti kurovcové kalamitě je těžba a následná asanace kůrovcem napadených stromů. Proto je nezbytné, aby veřejnost v místech, kde dochází k těžbě a dopravě dříví dbala zvýšené míře opatrnosti. / Ilustrační foto
Jediným zákonným opatřením proti kurovcové kalamitě je těžba a následná asanace kůrovcem napadených stromů. Proto je nezbytné, aby veřejnost v místech, kde dochází k těžbě a dopravě dříví dbala zvýšené míře opatrnosti. / Ilustrační foto
V České republice se v důsledku sucha rozvinula největší kůrovcová kalamita v historii. Jediným zákonným opatřením je těžba a následná asanace kůrovcem napadených stromů. Proto je nezbytné, aby veřejnost v místech, kde dochází k těžbě a dopravě dříví dbala zvýšené míře opatrnosti, varuje CZECH FOREST think tank a zároveň informuje veřejnost, jak se v lesích vyhnout nebezpečí.
 

V případě, že uvidíte (uslyšíte) dřevorubce nebo harvestor (těžební stroj), nikdy se nepřibližujte blíže než dvojnásobek délky káceného stromu (nejméně cca 50m)!

Pokud probíhá těžba v blízkosti lesních cest, vždy vyčkejte, než si vás dřevorubec nebo operátor harvestoru všimne a dá vám pokyn k bezpečnému průchodu nebo průjezdu místem kalamitní těžby!

Zásadně se nepřibližujte k dřevorubci nebo harvestoru, který právě kácí strom, nelze vyloučit pád stromu různými směry!

Na lesních cestách, které jsou v majetku vlastníků lesů a jsou primárně určené pro obsluhu lesů, probíhá zvýšený provoz lesnické techniky včetně odvozních souprav pro přepravu dříví. Na všech lesních komunikacích počítejte s možností pohybu techniky a přizpůsobte tomu zejména při jízdě na kolech rychlost a pozornost!

V případě těžby u lesních cest nebo v turisticky intenzivně navštěvovaných oblastech může dojít k dočasnému uzavření cest. Prosím respektujte tato omezení a v žádném případě nevstupujte do prostoru těžby!

Zejména v kalamitních oblastech vznikají časté skládky dříví. V žádném případě na tyto skládky dříví nevstupujte, hrozí nebezpečí jejich zřícení!

V boji s kůrovcem jsou používány také insekticidní sítě, insekticidní postřiky a další přípravky pro ochranu lesa. I když se jedná o schválené prostředky pro ochranu lesa, přesto není vhodné se skládek dotýkat (skládky pokryté šedými sítěmi, textiliemi nebo barevně zbarvené)!

Doporučujeme nevstupovat do suchých porostů, hrozí zde zvýšené riziko pádu větví i kmenů!

Vjezd a parkování v lesích a na lesních komunikacích je zakázáno lesním zákonem! V žádném případě neparkujte u lesů tak, aby vozidla bránila pohybu lesní nebo i hasičské techniky!

Lesníci jen za rok 2018 v boji s kůrovcovou kalamitou zpracovali celkově o 60 % více dříví, něž je dlouhodobý průměr. Navýšení tohoto výkonu není dáno státní podporou nebo přílivem zahraničních dělníků, ale intenzivní prací stávajícího personálu, který s kůrovcovou kalamitou bojuje, a to často na hranici fyzických i technologických možností. Prosíme chovejte se v lesích ohleduplně a respektujte pokyny vlastníků a zástupců vlastníků lesů. Tím nejlépe oceníte jejich práci pro budoucí existenci našich lesů.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
foto - Příhoda Jan
Jan Příhoda
Autor článku je předsedou spolku CZECH FOREST think tank.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist