https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/led-zarovky-lepsi-je-verit-zavedenym-znackam
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

LED žárovky: Lepší je věřit zavedeným značkám

22.8.2014 02:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Dávejte přednost spíš zavedeným značkám, radí Michal Staša.
Dávejte přednost spíš zavedeným značkám, radí Michal Staša.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Na trhu jsou k mání různé druhy LED žárovek a bodovek. Ty dražší od zavedených značek i neznačkové levné modely. Jak ukázal evropský test LED osvětlení, je lepší věřit těm značkovým výrobkům. Dobrá zpráva je, že se mezi ně znovu zařadila obnovená česká značka Tesla.
 

Organizátoři evropského projektu PremiumLight právě dokončili druhou část testů světelných zdrojů pro domácnosti. Tentokrát si posvítili na kvalitu a účinnost LED žárovek a spotů. V testovaném vzorku bylo 30 modelů světelných zdrojů LED sloužících jako náhrada klasických žárovek s příkonem 40-60 W, i 20-40W svíčkových žárovek (tzv. LED žárovky) a 19 modelů směrových světelných zdrojů LED (tzv. LED spoty s paticemi GU10, GU5.3 či GU4). Konkrétní výsledky pro LED žárovky a pro LED spoty.

Značkové světelné zdroje od výrobců Osram, Panasonic, Verbatim a Ledon měly celkově dobré výsledky. Dobré výsledky zaznamenala rovněž obnovená česká značka Tesla. Problémy se tedy nejvíce vyskytovaly u některých relativně nových a spíše neznámých značek, které se ve všech zemích EU vyskytují stále častěji. Tyto výrobky na evropský trh uvádí stále rostoucí počet dovozců.

„Spotřebitelé, kteří chtějí světelné zdroje vysoké kvality, by tudíž měli být opatrní při výběru zdrojů neznámých značek,“ říká Michal Staša z organizace SEVEn, která se na testech podílela. A vysvětluje: „Některé značky nabízejí dobré výrobky, ale některé nabízejí výrobky v nižší než deklarované, anebo povolené kvalitě.“

Kdykoliv si tedy chce spotřebitel vybrat výrobek neznámé značky, měl by se seznámit s nezávislými testy, které potvrdí kvalitu vybrané značky. "Nízké ceny neznačkových výrobků mohou vést ke zklamání v případě, když vybraný světelný zdroj nemá dostatečný světelný tok, má nevhodný barevný tón nebo nízký index barevného podání. Velmi levné zdroje také mohou mít jen nízkou životnost," říká Michal Staša.

Rady odborníka, jak dobře nakoupit LED

Jedna z důležitých hodnot je index barevného podání. Lidsky řečeno jde o to, jak daná LED žárovka umožňuje přirozené podání barev, tedy jestli barvy vypadají stejně, jako kdyby na ně dopadalo přirozené sluneční světlo. Čím nižší je hodnota Ra, tím horší je podání barev. Vybírejte tedy takové LEDky, která mají co nejvyšší Ra. Všechny světelné zdroje pro domácnost by měly splňovat index podání barev nejméně 80. Údaj najdete na krabičce LEDky.

To, jestli má LEDka pro vás příjemnou barvu světla, můžete sami zkusit při pohledu na nasvícený papír. Některá chladná světla zabarvují papír do modra.
To, jestli má LEDka pro vás příjemnou barvu světla, můžete sami zkusit při pohledu na nasvícený papír. Některá chladná světla zabarvují papír do modra.

Jestli kupujete více LED žárovek do lustru nebo do různých lamp, které ale v místnosti mohou svítit spolu, je dobré si ohlídat, aby světlo mělo stejný barevný tón. Někoho totiž může rušit, když jedna LED žárovka svítí víc modře, zatímco sousední LEDka je víc do oranžova. Nestačí jen koupit LEDky od jednoho výrobce. „Je potřeba v obchodě požádat obsluhu, aby vám vybrané LEDky rozsvítila, abyste si mohli barevný tón všech vybraných LEDek porovnat,“ říká Michal Staša s tím, že dobrý prodejce takové žádosti jistě vyhoví.

Vyzkoušení světla na prodejně je důležité i kvůli tomu, abyste se ujistili, že vám u světla vyhovuje jeho barevná teplota (neboli teplota chromatičnosti). Ta se udává v Kelvinech. Čím nižší hodnota, tím je světlo teplejší, oranžovější, naopak čím vyšší, tím je světlo chladnější, bílé až skoro do modra.

Při nákupu LEDek si určitě uchovejte doklad o zaplacení. Výrobci často garantují mnohaletou životnost. Pokud vám časem LEDka přestane fungovat nebo viditelně změní vyzařované světlo, je možné světelný zdroj reklamovat.

A počítejte s tím, že přestože na krabičce stojí, že LED žárovka bude svítit roky, její výkon se časem bude zhoršovat. „Jde o tzv. postupný pokles světelného toku. Laicky řečeno se u LED žárovek neuvádí to, kdy přestanou fungovat, ale kdy svítí tak málo, že už nedodrží parametry výrobce,“ vysvětluje Michal Staša. Pokud časem zaznamenáte významné snížení toho, jak LED žárovka svítí, můžete zkusit LEDku reklamovat.


reklama

 
Další informace |
foto - Mach Ondřej Martin
Martin Mach Ondřej
Autor je šéfredaktorem serveru Ekolist.cz
Tento článek vznikl díky finanční podpoře MČ Praha 7. Děkujeme

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist