https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/lekarnici-leky-nepatri-mezi-odpadky-ani-do-wc-musi-do-spalovny
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lékárníci: Léky nepatří mezi odpadky ani do WC, musí do spalovny

17.5.2022 01:10 | PRAHA (ČTK)
Nevhodné je splachování léčiv do toalety, protože se jimi kontaminuje odpadní voda. Čistírny vody nemusí látky obsažené v léčivech spolehlivě odstranit a v řekách pak mohou škodit tamním živočichům.
Nevhodné je splachování léčiv do toalety, protože se jimi kontaminuje odpadní voda. Čistírny vody nemusí látky obsažené v léčivech spolehlivě odstranit a v řekách pak mohou škodit tamním živočichům.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Lidé by neměli vyhazovat léky do běžného odpadu ani do WC, protože mohou ohrozit další osoby, zvířata nebo kontaminovat pitnou vodu. Skončit by měly jedině ve spalovně, připomněla Česká lékárnická komora (ČLnK). Zásoby léků a jejich dobu použitelnosti je podle ní ideální kontrolovat dvakrát ročně.
 

"Nebudeme se tak vystavovat nebezpečí z užití znehodnoceného léku a zamezíme situacím, kdy například v noci při akutním nachlazení zjistíme, že je lék na snižování teploty prošlý, aniž bychom měli k dispozici jiný, bezpečný," uvedl prezident ČLnK Aleš Krebs.

Vyhodit je třeba nejen léky prošlé, ale i nevhodně skladované nebo dlouho otevřená balení. Vyřazené pak nemají končit v běžném komunálním odpadu, ale zpět v lékárně, odkud budou odvezeny ke spálení.

"Pokud léky skončí v běžném odpadu, mohou se k nim dostat jednak menší zvířata, v některých případech i lidé. Těm mohou způsobit při požití zdravotní problémy," uvedla komora. Nevhodné je i splachování léčiv do toalety, protože se jimi kontaminuje odpadní voda. Čistírny vody nemusí látky obsažené v léčivech spolehlivě odstranit a v řekách pak mohou škodit tamním živočichům. Vyčištění vody od léků, aby byla znovu pitná, je navíc i dražší.

Naopak papírové obaly mohou do běžných kontejnerů na tříděný papírový odpad. Doplňky stravy nebo kosmetiku není nutné do lékáren vracet, ani když tam byly zakoupené.

Na léky má každá lékárna speciální kontejner, kam odevzdaná léčiva ukládá, dokud je nevyzvedne firma s certifikátem na jejich likvidaci. Ve spalovně se spálí za vysoké teploty, kontrolují se i emise.

"Tento způsob zamezuje dvěma největším rizikům, že se léky dostanou do rukou nepovolané osoby a že jejich neodborná likvidace bude mít negativní dopad na zdraví lidí či zvířat a na životní prostředí," doplnil viceprezident komory Martin Kopecký. Zároveň varoval, aby lidé léky spalovali sami doma, třeba v kamnech, protože nezajistí dostatečnou teplotu a nevyhnou se úniku emisí do ovzduší.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

17.5.2022 06:15
Nevím, jakou úroveň má tento článek ale asi by mělo být známé, že stačí pouhá konzumace toho, co se v lékárnách považuje jako “léčivo” a jakmile to projde trávicím traktem, tak se z těla vyloučí. Říci, či naznačovat, že se schválně utápí léčiva po expiraci v toaletách je v zásadě velice naivní a celkem hloupé, neznat funkce a procesy vlastních preparátů v procesu lidského těla v kontextu vylučování
Odpovědět
LB

Lukas B.

17.5.2022 18:06 Reaguje na Jaroslav Řezáč
léčiv. která projdou lidským trávicím traktem beze změny, zas tak moc není. to, že je Vám nějaká lidská aktivita nepochopitelná, ještě neznamená, že to spousty lidí (z blbosti především) nečiní. třeba vyloupání starých léků z platíček a spláchnutí do záchodu. nebo v potu tváře vyvezení starých kamen za vesnici s následným svrhnutím do rokle. (ostatně i mě je to nepochopitelné).
mimochodem, od kamarádky psychiatričky jsem slyšel kvalifikovaný odhad, že přes 80% psychofarmak pacienti neužívají a před okolím předstírají, že užívají, a tak se jim stále zvyšují dávky, které opět neberou, a jak se jich asi v bytech a na uzavřených odděleních zbavují.
Odpovědět
va

vaber

17.5.2022 10:11
lék by měl léčit a zničit nemoc, ale kolik je takových léků?
dnes je nazýváno lékem vše co vůbec neléčí, ale jen, někdy, potlačí příznaky nemoci nebo bolest,
prostě sajrajty ,které když se dostanou do přírody všemu škodí, jen těm co je užívají plnými doušky prý pomáhají ,
byznys je byznys
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist