https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/ma-v-praze-smysl-tridit-plasty
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Má v Praze smysl třídit plasty?

2.5.2018 09:11 | PRAHA (Ekolist.cz)
Má v Praze smysl třídit plasty? Odpadáři i úředníci tvrdí, že ano.
Má v Praze smysl třídit plasty? Odpadáři i úředníci tvrdí, že ano.
Čína letos pěkně zamotala hlavu evropským odpadářům. Zakázala dovoz směsných plastů. Odpadové firmy a města si teď lámou hlavu, jak se svými plastovými odpady naložit. Praha má svou spalovnu komunálních odpadů, a nabízí se otázka, zda by nebylo lepší plastové odpady posílat do ní, aby pomohly při pálení směsného odpadu. Má tedy v Praze smysl třídit plasty?
 

Podle Radima Poláka, vedoucího oddělení odpadů na pražském magistrátu, to smysl má. A říká, že plasty se v Praze budou třídit i nadále. „Jedná se o výslovnou povinnost původce odpadu, který musí odpady sbírat podle jednotlivých druhů a kategorií. Jejich třídění opodstatnění a smysl rozhodně má,“ říká Radim Polák.

Polák doplňuje, že plasty, jejich kvalita, náklady na třídění, potažmo uplatnění na trhu s druhotnými surovinami jsou nyní problém celé Evropy, ne jen Prahy. „Přesto platí, že plasty se v Praze budou třídit dál,“ říká Polák s tím, že podobné potíže v historicky krátké době očekává i na trhu s papírem.

Podle Poláka je nutné vzít v úvahu to, že město nemůže ze dne na den reagovat na potíže na trhu s druhotnými surovinami. „Vybudování a změna návyků obyvatel souvisejících s tříděním využitelných složek odpadů je otázka několika let a nelze je obratem změnit,“ vysvětluje Radim Polák.

O svoz vytříděného plastu se v Praze stará společnost Pražské služby. Její tiskový mluvčí Radim Mana uklidňuje, že společnost směsné plasty třídí a následně o takto vytříděný plast zájem eviduje. „Třídění plastů, podobně jako i ostatních komodit, význam samozřejmě má,“ tvrdí Mana. Pražské služby podle jeho slov aktuálně nepociťují komplikace s uskladněním plastů.

Jak vysvětluje Radim Mana, většina směsného plastového odpadu je tříděna v zařízeních, která nejsou v majetku Pražských služeb. „Plasty těmto zařízením předáváme buď přímo ze svozu, nebo je na našich třídících linkách bez třídění lisujeme a balíky pak dopravci převáží na jejich třídící linky,“ popisuje systém Mana. „Menší část směsného plastu je dotřiďována na našich dvou linkách. V budoucnu plánujeme výstavbu vlastního sofistikovaného zařízení na třídění plastu.“

Zájmem autorizované odpadové společnosti EKO-KOM je, aby bylo maximální množství odpadu (nejen plastového) dotříděno, upraveno a zpracováno, tvrdí tisková mluvčí EKO-KOMu Lucie Müllerová. "Proto jsme v reakci na čínské omezení a vývoj cen druhotných surovin na trhu přistoupili už koncem loňského roku ke zvýšení plateb třídičkám, proto, aby bylo stále výhodnější odpad třídit a dále využít, než jej uložit na skládku."

"Aktuální problém na trhu druhotných surovin je dle našich informací zejména s barevnou fólií, tento cenový výpadek je ale kompenzován již zmíněným celkovým navýšením plateb třídičkám od konce roku 2017. Platby jsme zvýšili cca o třetinu," říká Müllerová.

Jak to vidí Petr Havelka, výkonný ředitel Česká asociace odpadového hospodářství? „Stručně řečeno, určitě má smysl třídit plasty. Zcela jasně o tom hovoří nové evropské cíle oběhového hospodářství,“ říká Havelka. „To, že aktuálně je na trhu cenový a odbytový výkyv, neznamená, že by se měl zrušit dlouhodobě budovaný a velmi dobrý systém třídění, který máme.“

Podobná situace s plasty byla podle něho rovněž v roce 2009, „a také se nepřestalo třídit,“ dodává. Časem cena zase vystoupala a trh se obnovil.

Podle něho si nyní musí Pražské služby prostě se situací poradit. „Podobně jako všechny jiné firmy v ČR a EU. Rozhodně není cesta v tom, přestat druhotné suroviny třídit. To bychom se vraceli v čase daleko zpět,“ uzavírá Havelka.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Martin Mach Ondřej
Vydání článku finančně podpořilo Hlavní město Praha v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz.


Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JS

Jiří Svoboda

3.5.2018 16:28
Možná by stálo za to, kdyby bylo v článku i uvedeno několik zářných příkladů, co se vlastně z těch recyklovaných plastů a v jakém objemu dělá. To, že vyšlo najevo, že se recyklované plasty lifrují do Číny, moc ekologicky ani motivačně nepůsobí.
Odpovědět
LB

Lukas B.

4.5.2018 10:28 Reaguje na Jiří Svoboda
doprava do číny je totiž prakticky zadarmo (vozit v kontejnerech vzduch nebo vzduch s trochou netříděného plastu je z hlediska nákladů totéž). prázdné tankery vozí vodu, prázdné rudonosce vozí odpadní zeminu a stavební suť
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist