Má v Praze smysl třídit plasty?
Podle Radima Poláka, vedoucího oddělení odpadů na pražském magistrátu, to smysl má. A říká, že plasty se v Praze budou třídit i nadále. „Jedná se o výslovnou povinnost původce odpadu, který musí odpady sbírat podle jednotlivých druhů a kategorií. Jejich třídění opodstatnění a smysl rozhodně má,“ říká Radim Polák.
Polák doplňuje, že plasty, jejich kvalita, náklady na třídění, potažmo uplatnění na trhu s druhotnými surovinami jsou nyní problém celé Evropy, ne jen Prahy. „Přesto platí, že plasty se v Praze budou třídit dál,“ říká Polák s tím, že podobné potíže v historicky krátké době očekává i na trhu s papírem.
Přečtěte si také |
Nejčastější chyby při třídění odpadu pohledem odpadářůPodle Poláka je nutné vzít v úvahu to, že město nemůže ze dne na den reagovat na potíže na trhu s druhotnými surovinami. „Vybudování a změna návyků obyvatel souvisejících s tříděním využitelných složek odpadů je otázka několika let a nelze je obratem změnit,“ vysvětluje Radim Polák.
O svoz vytříděného plastu se v Praze stará společnost Pražské služby. Její tiskový mluvčí Radim Mana uklidňuje, že společnost směsné plasty třídí a následně o takto vytříděný plast zájem eviduje. „Třídění plastů, podobně jako i ostatních komodit, význam samozřejmě má,“ tvrdí Mana. Pražské služby podle jeho slov aktuálně nepociťují komplikace s uskladněním plastů.
Jak vysvětluje Radim Mana, většina směsného plastového odpadu je tříděna v zařízeních, která nejsou v majetku Pražských služeb. „Plasty těmto zařízením předáváme buď přímo ze svozu, nebo je na našich třídících linkách bez třídění lisujeme a balíky pak dopravci převáží na jejich třídící linky,“ popisuje systém Mana. „Menší část směsného plastu je dotřiďována na našich dvou linkách. V budoucnu plánujeme výstavbu vlastního sofistikovaného zařízení na třídění plastu.“
Zájmem autorizované odpadové společnosti EKO-KOM je, aby bylo maximální množství odpadu (nejen plastového) dotříděno, upraveno a zpracováno, tvrdí tisková mluvčí EKO-KOMu Lucie Müllerová. "Proto jsme v reakci na čínské omezení a vývoj cen druhotných surovin na trhu přistoupili už koncem loňského roku ke zvýšení plateb třídičkám, proto, aby bylo stále výhodnější odpad třídit a dále využít, než jej uložit na skládku."
"Aktuální problém na trhu druhotných surovin je dle našich informací zejména s barevnou fólií, tento cenový výpadek je ale kompenzován již zmíněným celkovým navýšením plateb třídičkám od konce roku 2017. Platby jsme zvýšili cca o třetinu," říká Müllerová.
Jak to vidí Petr Havelka, výkonný ředitel Česká asociace odpadového hospodářství? „Stručně řečeno, určitě má smysl třídit plasty. Zcela jasně o tom hovoří nové evropské cíle oběhového hospodářství,“ říká Havelka. „To, že aktuálně je na trhu cenový a odbytový výkyv, neznamená, že by se měl zrušit dlouhodobě budovaný a velmi dobrý systém třídění, který máme.“
Přečtěte si také |
Recyklace kladivem – jak se rozebírají vysloužilé domácí spotřebičePodobná situace s plasty byla podle něho rovněž v roce 2009, „a také se nepřestalo třídit,“ dodává. Časem cena zase vystoupala a trh se obnovil.
Podle něho si nyní musí Pražské služby prostě se situací poradit. „Podobně jako všechny jiné firmy v ČR a EU. Rozhodně není cesta v tom, přestat druhotné suroviny třídit. To bychom se vraceli v čase daleko zpět,“ uzavírá Havelka.
reklama