https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/na-zacatku-bylo-zklamani-z-obycejneho-plastoveho-komposteru-na-konci-biomilir-a-vitezstvi-v-soutezi-miss-kompost
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na začátku bylo zklamání z obyčejného plastového kompostéru. Na konci biomilíř a vítězství v soutěži Miss kompost

10.12.2018 15:06 | PRAHA (Ekolist.cz)
Autor biomilíře Ondřej Šohaj dostává od Kateřiny Koubkové z Ekodomova korunku za Miss kompost 2018.
Autor biomilíře Ondřej Šohaj dostává od Kateřiny Koubkové z Ekodomova korunku za Miss kompost 2018.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Ekodomov
Vítězem 13. ročníku národní soutěže Miss kompost 2018 se stal kompostér, který slouží i jako zdroj tepla. Vznikl díky zklamání Ondřeje Šohaje z výkonu obyčejného plastového kompostéru z hobby marketu. O výsledcích soutěže informuje organizátor soutěže spolek Ekomodov.
 

S inovativním kompostérem zvítězil Ondřej Šohaj z Újezdu nad Lesy. Na začátku jeho úspěchu stálo zklamání. Ondřej Šohaj si v hobby marketu koupil plastový kompostér, aby měl kam házet posečenou trávu ze zahrady. Po sezóně v něm ale nenašel krásný kompost, který mu sliboval obrázek z reklamního letáku, takže se začal zajímat, jak kompostovat správně. Nakonec se mu to povedlo, a navíc objevil možnost, jak využít teplo, které vzniká při přirozených rozkladných procesech. Tak se zrodil vítězný biomilíř – tepelný zdroj a kompost v jednom.

Biomilíř Ondřeje Šohaje
Biomilíř Ondřeje Šohaje
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Ondřej Šohaj / Ekodomov

Na druhém místě skončila komunita biokompostéru Bohnice, která začala kompostovat v rámci projektu Spolu8bio ve spolupráci s MČ Prahy 8, odborným garantem tohoto projektu byl právě spolek Ekodomov. Porota ocenila jako unikátní schopnost bohnických sousedů domluvit se, dát se dohromady a společně vytřídit, zkompostovat a využít bioodpad, který by jinak skončil v popelnicích.

Třetí v pořadí – Iveta Peclinovská z Chýnova získala cenu za svoji motivaci ke kompostování. Rozhodla se totiž, že zúrodní pole s chudou jílovitou půdou „betonové povahy“ a přemění je v permakulturní zahradu.

V kategorii škol porota ocenila základní školu Duhovka, na jejímž kompostu je mimořádné to, že se v něm zabydlel vzácný živočišný druh – nosorožík kapucínek, který je na našem území přísně chráněný, protože patří k ohroženým druhům.

Biomilíř likviduje biologický odpad a dává teplo.
Biomilíř likviduje biologický odpad a dává teplo.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Ondřej Šohaj / Ekodomov

Zvláštní kategorii Miss kompost facebook letos vyhrál Milan Prikner, který od příznivců na svém profilu získal 160 lajků.

Za třináct let existence soutěže Miss kompost, kterou pořádá Ekodomov, jí prošlo celkem 509 kompostů a kompostérů. Letos se jich do klání zapojilo 53, takže účast byla mírně nadprůměrná.

Letošnímu ročníku předcházela kampaň pod heslem A jak kompostuješ ty?, která měla ukázat, že existuje řada způsobů, jak se dá kompostovat i ve městě. Pořadatelé tak reagovali na skutečnost, že největší skupinu účastníků v současnosti tvoří právě lidé z velkých měst, kteří třídí bioodpad a hledají možnosti, jak s ním smysluplně naložit. Série plakátů ukázala, že existuje řada způsobů, jak to udělat. Třeba pomocí svozu biomateriálu do veřejné kompostárny, přes komunitní kompostování až po vermikompostování, které lze praktikovat i v malém sídlištním bytě.
reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
Vydání článku finančně podpořilo Hlavní město Praha v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz.


Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist