https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/najdete-vrtuli-orechovou
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Najděte vrtuli ořechovou!

16.10.2021 08:58 | PRAHA (Ekolist.cz)
Ořechy napadané vrtulí ořechovou.
Ořechy napadané vrtulí ořechovou.
Zdroj | Výzkumný ústav rostlinné výroby
Pomozte vědcům sledovat výskyty nepůvodních druhů. V tomto ročním období můžeme v naší přírodě nalézt vrtuli ořechovou. Invazní moucha napadá ořešáky, nemá přirozené nepřátele a ve spolupráci s chorobami dokáže zničit celou úrodu vlašských ořechů. Díky občanským vědcům v projektu Najdi.je dnes víme, že se její areál v Česku rychle zvětšuje. Zapojte se do jejího sledování i vy. O projektu informuje Výzkumný ústav rostlinné výroby (VÚRV).
 
Občanská věda je příležitostí pro neodbornou veřejnost zapojit se dobrovolnicky do vědeckého výzkumu. Takovou možnost nabízí i on-line projekt Najdi.je, jehož cílem je sledování nepůvodních druhů v naší přírodě.

Mapa rozšíření vrtule ořechové.
Mapa rozšíření vrtule ořechové.
Zdroj | Výzkumný ústav rostlinné výroby

Jako občanští vědci můžete shromažďovat data o výskytu invazních živočichů v místě, kde žijete nebo se právě pohybujete. Svým výzkumem pomůžete k pochopení mechanismu jejich šíření a jejich vlivu na společenstva, k ochraně biodiverzity a řešení problémů spojených s jejich výskytem. K zapojení do výzkumu je třeba pouze vaše registrace a zaslání fotografie nálezu s vyplněním stručného formuláře o místě výskytu.

Projekt Najdi.je byl původně zaměřený jen na monitoring slunéčka východního a zavíječe zimostrázového, postupně se rozšiřuje o sledování dalších invazních druhů. Realizátorem projektu je tým pracovníků z Výzkumného ústavu rostlinné výroby.

Zdroj | Výzkumný ústav rostlinné výroby

Vrtule ořechová

Ještě před pár lety nebyl u nás na ořešácích znám žádný významný škůdce, naopak ořešáky se používaly k odpuzování obtížného hmyzu. Vše změnil příchod invazní vrtule ořechové.

Její domovinou je severní Amerika, odkud byla zavlečena do Evropy. V České republice unikala pozornosti až do roku 2017, kdy ji vědci z VÚRV nalezli na jihovýchodní Moravě. Areál výskytu se každý rok zvětšuje. V prvním roce zpravidla uniká pozornosti pěstitelů, kteří ji zaznamenají až dva tři rok po prvním výskytu, kdy se objeví významné škody.

Vrtule ořechová.
Vrtule ořechová.
Zdroj | Výzkumný ústav rostlinné výroby

Přirozené šíření je v řádu desítek kilometrů ročně, s pomocí člověka je přesun i výrazně rychlejší. Ořešáky u nás rostou často na železničních nádražích a podél silnic. Ořechy s larvami tak mohou spadnout na vagón nebo nákladní vůz, který je tak přepraví na nové místo.

Právě železnice dala pravděpodobně vzniknout několika izolovaným ohniskům (například České Budějovice, Plzeň, Praha, Lysá nad Labem, Neratovice), odkud se vrtule postupně dál šířila do okolí.

Ořechy napadané vrtulí ořechovou.
Ořechy napadané vrtulí ořechovou.
Zdroj | Výzkumný ústav rostlinné výroby

Letošní rok je již hojná v celém Polabí až k Ústí nad Labem a v Podkrušnohorské oblasti. Počet ohnisek rok od roku roste a do několika let obsadí vrtule celé území.

„Zapojení veřejnosti do monitoringu vrtule ořechové prostřednictvím projektu Najdi.je přispělo od roku 2020 k odhalení nových ohnisek,“ říká Jiří Skuhrovec, koordinátor projektu. „Uvítáme proto jakékoliv informace o jejím výskytu z území Čech a severní Moravy.“


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (18)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

AM

Anežka M

16.10.2021 11:27
Trochu pozdě, ne? Tahle výzva měla přijít tak dva tři týdny dřív, když byly ořechy zelené a na stromech.

Jinak vrtule ořechová je v mé oblasti všude minimálně poslední dva tři roky. Překvapilo mě, že se evidují nějaká ohniska, myslela jsem, že už jde o plošně rozšířeného škůdce.
Odpovědět
JS

Jiří Skuhrovec

18.10.2021 08:05 Reaguje na Anežka M
Dobrý den, mediální prostor je poměrně dost široký a nelze pokrýt všechny hned najednou, a my postupně zvětšujeme své možnosti. Nicméně výzev na monitroing jsme se pokusili vytvořit již několik:
https://www.agromanual.cz/cz/clanky/ochrana-rostlin-a-pestovani/skudci/vrtule-orechova-novy-skudce-vlasskych-orechu
https://www.agromanual.cz/cz/clanky/ochrana-rostlin-a-pestovani/skudci/vyskyt-a-sireni-vrtule-orechove
https://www.facebook.com/najdi.je
Nedávno byla reportáž na Radiožurnálu, byl článek v časopise Vesmír, atd.

Rád bych se zeptal, co znamená Vaše oblast - Jižní Morava, Vysočina či střední čechy? Kouknete-li se na mapu z loňského roku, tak zjistíte, že v čechách byl tento škůdce objeven teprve v loňském roce, a to jen na pár místech. Letos je těch oblastí mnohonásobně více. Díky za jakékoliv údaje.
Odpovědět
KR

Kamil Remeš

16.10.2021 11:50
trochu to pusobí až rasistickým až xenofobním tonem že???
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

17.10.2021 19:11 Reaguje na Kamil Remeš
???
Odpovědět
kk

karel krasensky

16.10.2021 12:59
Dal jsem na autora a čánek a šel tu vrtuli hledat.Žádnou jsem nenašel,ale povedlo se mi najít umělou zubní protezu kde na vnitřní straně bylo vyryto-Marie Kabrhelová
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

17.10.2021 18:03 Reaguje na karel krasensky
Doufám, že jste tuto protézu nevyhodil. S ohledem na volební výsledek se komunisté dostali do finanční tíže a šetří kde se dá. Vzhledem k tomu, že jejich voličská základna výrazně stárne a nedostává se jí peněz, i protetické pomůcky jsou v této komunitě putovní. I když k této straně většina lidí nechová sympatie, buďte lepší než oni a předejte nález k dalšímu užívání na jejich nejbližší stranické organizaci.
Odpovědět
JS

Jiří Skuhrovec

18.10.2021 08:09 Reaguje na karel krasensky
Dobrý den, pokud jste v slupce ořechů nenalezl žádné larvy vrtule, tak se nejspíše jedná o antraknózu ořešáku, což je houbová choroba. Tato choroba tu už je velmi dlouho ale v poslední době se více projevuje. Na první pohled není odlišitelná od napadení vrtulí. A co s ní? Koukněte zde:

https://www.agromanual.cz/cz/atlas/choroby/choroba/antraknoza-oresaku

Odpovědět
RP

Radim Polášek

17.10.2021 17:57
Podle té první fotky mám doma na zahradě vrtuli ořechovou odjakživa. Vlašské ořechy, které mí předkové zasázeli na zahradě, tady v MS kraji v podhůří Beskyd, dozrávají později než jiné a často část z nich nedozraje a končí zčernáním obalu stejně jako je tady na fotce. Výskyt vrtule akorát způsobí, že jich prostě bude víc.
Odpovědět
JS

Jiří Skuhrovec

18.10.2021 08:10 Reaguje na Radim Polášek

Dobrý den, vrtule ořešáková se do České republiky dostala až v roce 2017. Ve vašem případě se nejspíše jedná o antraknózu ořešáku, což je houbová choroba. Tato choroba tu už je velmi dlouho ale v poslední době se více projevuje. Na první pohled není odlišitelná od napadení vrtulí.

A co s ní? Koukněte zde:

https://www.agromanual.cz/cz/atlas/choroby/choroba/antraknoza-oresaku

Odpovědět
KP

Karel Ploranský

17.10.2021 19:16
Nevím, jestli tím někomu nebo něčemu pomohu, ale poslušně hlásím, že třetím rokem pozoruji popsané jevy na ořešácích v naší obci. Zprvu to bylo jen málo, ale letos je to opravdu už hodně špatné. Dobrých ořechů je proti dřívějšku tak čtvrtina.

Lokalita: Zbrašín, 10 km jihozápadně od Loun.

Hlavně v článku postrádám nějaké rady, jak proti té potvoře bojovat??!
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

17.10.2021 21:45 Reaguje na Karel Ploranský
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

18.10.2021 00:04 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Díky.
Ale když jsem se tam podíval, nenašel jsem nic, co by bylo reálně možné použít.
"Napadené ořechy zničit" - jak? Nezralé samy nepadají, naopak zůstávají na stromě. A jak je tedy dostanu dolů? Dronem?
Mimochodem, ořechy vypadají přesně jako na těch fotkách, ale ani na jednom jsem nenašel ty popisované larvy. Zvenčí ani uvnitř. Tak som z toho voĺáký zmätený...
Odpovědět
JS

Jiří Skuhrovec

18.10.2021 08:15 Reaguje na Karel Ploranský
Dobrý den, ořechy napadené vrtulí trpí tím, že právě brzy opadávají (ještě nezralé). Pokud je opad později tak je můžete klidně konzumovat. Larvy škodí jen v oplodí ořechu.
Slupky ořechů, eventuelně celé ořechy, buď spalte nebo zakopejte ca 20 cm hluboko. Larvy vrtulí se kuklí v hrabance, pokud ji zahrabete hlouběji, tak nedokončí vývoj a takto dokážete potlačit velikost příští populace.
Prosím zadejte Vaše údaje do našeho dotazníku na stránkách www.najdije.cz V příštím roce budeme zkoušet nějaké experimenty v boji proti tomuto škůdci. Během tohoto roku vytvoříme dotazník a oslovíme lidi, kteří nám poslali informace, pro možnou spolupráci. S pozdravem, JS
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

18.10.2021 09:15 Reaguje na Jiří Skuhrovec
Já jestli se ještě mohu vmísit do diskuse. Kdysi mi otec říkal, že na nosatce lískové se s úspěchem používaly slepice. Když spadne ořech s larvou nosatce na zem, ta má snahu se zahrabat do země a pokud na něj narazí slepice, tak ho samozřejmě sezobne. Prý to jako biologická ochrana proti těm nosatcům fungovalo. Možná by se totéž dalo použít i na tu vrtuli. Ta má podobný životní cyklus a její larvičky jsou asi 5mm velké, což by ta slepice klidně dala. Jediný problém je, jak ty slepice udržet přímo pod tím stromem. Snad by se dal použít nějaký mobilní plot.
Odpovědět
JS

Jiří Skuhrovec

20.10.2021 07:46 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Slepice a jakýkoliv jiní hmyzožraví ptáci nám samozřejmě v tomto mohou pomoci, ale stále to už řešíme situaci post. Důležité je najít řešení před napadením.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

18.10.2021 13:54 Reaguje na Jiří Skuhrovec
Moc děkuji za informace.
Do toho sledování se zapojím.
Mám ještě otázky:
Vadí to nějak stromu jako takovému? Pokud ano, jak mu pomoci a zlepšit jeho kondici?
Ořechy mají takovou jakoby nedodělanou skořápku ve spodní části; skořápka je tam tenoučká nebo chybí a je tam otvor. Nejenže je ořechů výrazně méně - celkově jsou všechny menší než bývaly. Jádra jsou u velké části ořechů tmavší, hnědě zabarvená a taková jako scvrklá. Jsou to typické projevy napadení vrtulí, nebo je tu ještě jiný problém?
Některé zčernalé ořechy sice opadaly, to je pravda, ale stejné množství jich na stromě pořád ještě visí. A protože jsou lehoučké, nereagují na pokus otřást je. Strom je vysoký, tyčí dosáhnu jen na část větví. Proto jsem psal, že nemohu napadené ořechy zlikvidovat tak, jak píše návod.
Ty které spadly a shrabal jsem je, jsem spolu s listím odvezl do Technických služeb – vím, že biologický odpad kompostují. Udělal jsem chybu?
V obci je nejméně jeden ořešák v každé zahradě. Co tak vidím, podstatně horší úraoda je všude. Mají opatření naději na úspěch, když je neudělají VŠICHNI? Pro mouchu jistě není problém přeletět si…
Odpovědět
RP

Radim Polášek

18.10.2021 17:09 Reaguje na Karel Ploranský
Tak podstatně horší úroda může letos být, pokud máte ořešáky v hraniční oblasti. Letos bylo, zvláště v Čechách, chladnější mokré , léto a ořešák je právě dost teplomilný. Na chladnějších vyšších stanovištích mohlo dojít k posunutí zrání ořechů až do doby chladu na začátku října, takže růst části ořechů byl zastaven nízkou teplotou.
Měly by to být hlavně ořešáky papíráky a polopapírky anebo velkoplodé obecně, které bývají pozdnější.
Odpovědět
JS

Jiří Skuhrovec

20.10.2021 07:49 Reaguje na Karel Ploranský
Strom tím není nijak významně poškozen, jde jen o oplodí ořechu, což může způsobit předčasný opad a tedy plod není plně dozralý. Vlastnímu plodu to též neškodí.
Technické služby - v pořádku.
Likvidace těch plodů, respketive opolodí - to je stejná situace jako tu bylůa na jírovci s klíněnkou jírovcovou. Napadené listy spadli dolů a larvy se pak kuklí v zemi. Pokud se listí shrabalo, tak jsem tím populaci pro příští rok znatelně oslabily. A to je důležitá záležitost. Samozřejmě je důležitá jistá součinost - pokud všichni ostatní na to ve vesnici kašlou, tak Vaše činnost bude mít mnohonásobně nižší účinnost.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist