Najděte vrtuli ořechovou!
Jako občanští vědci můžete shromažďovat data o výskytu invazních živočichů v místě, kde žijete nebo se právě pohybujete. Svým výzkumem pomůžete k pochopení mechanismu jejich šíření a jejich vlivu na společenstva, k ochraně biodiverzity a řešení problémů spojených s jejich výskytem. K zapojení do výzkumu je třeba pouze vaše registrace a zaslání fotografie nálezu s vyplněním stručného formuláře o místě výskytu.
Projekt Najdi.je byl původně zaměřený jen na monitoring slunéčka východního a zavíječe zimostrázového, postupně se rozšiřuje o sledování dalších invazních druhů. Realizátorem projektu je tým pracovníků z Výzkumného ústavu rostlinné výroby.
Vrtule ořechová
Ještě před pár lety nebyl u nás na ořešácích znám žádný významný škůdce, naopak ořešáky se používaly k odpuzování obtížného hmyzu. Vše změnil příchod invazní vrtule ořechové.
Její domovinou je severní Amerika, odkud byla zavlečena do Evropy. V České republice unikala pozornosti až do roku 2017, kdy ji vědci z VÚRV nalezli na jihovýchodní Moravě. Areál výskytu se každý rok zvětšuje. V prvním roce zpravidla uniká pozornosti pěstitelů, kteří ji zaznamenají až dva tři rok po prvním výskytu, kdy se objeví významné škody.
Přirozené šíření je v řádu desítek kilometrů ročně, s pomocí člověka je přesun i výrazně rychlejší. Ořešáky u nás rostou často na železničních nádražích a podél silnic. Ořechy s larvami tak mohou spadnout na vagón nebo nákladní vůz, který je tak přepraví na nové místo.
Právě železnice dala pravděpodobně vzniknout několika izolovaným ohniskům (například České Budějovice, Plzeň, Praha, Lysá nad Labem, Neratovice), odkud se vrtule postupně dál šířila do okolí.
Letošní rok je již hojná v celém Polabí až k Ústí nad Labem a v Podkrušnohorské oblasti. Počet ohnisek rok od roku roste a do několika let obsadí vrtule celé území.
„Zapojení veřejnosti do monitoringu vrtule ořechové prostřednictvím projektu Najdi.je přispělo od roku 2020 k odhalení nových ohnisek,“ říká Jiří Skuhrovec, koordinátor projektu. „Uvítáme proto jakékoliv informace o jejím výskytu z území Čech a severní Moravy.“
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (18)
Anežka M
16.10.2021 11:27Jinak vrtule ořechová je v mé oblasti všude minimálně poslední dva tři roky. Překvapilo mě, že se evidují nějaká ohniska, myslela jsem, že už jde o plošně rozšířeného škůdce.
Jiří Skuhrovec
18.10.2021 08:05 Reaguje na Anežka Mhttps://www.agromanual.cz/cz/clanky/ochrana-rostlin-a-pestovani/skudci/vrtule-orechova-novy-skudce-vlasskych-orechu
https://www.agromanual.cz/cz/clanky/ochrana-rostlin-a-pestovani/skudci/vyskyt-a-sireni-vrtule-orechove
https://www.facebook.com/najdi.je
Nedávno byla reportáž na Radiožurnálu, byl článek v časopise Vesmír, atd.
Rád bych se zeptal, co znamená Vaše oblast - Jižní Morava, Vysočina či střední čechy? Kouknete-li se na mapu z loňského roku, tak zjistíte, že v čechách byl tento škůdce objeven teprve v loňském roce, a to jen na pár místech. Letos je těch oblastí mnohonásobně více. Díky za jakékoliv údaje.
karel krasensky
16.10.2021 12:59Zbyněk Šeděnka
17.10.2021 18:03 Reaguje na karel krasenskyJiří Skuhrovec
18.10.2021 08:09 Reaguje na karel krasenskyhttps://www.agromanual.cz/cz/atlas/choroby/choroba/antraknoza-oresaku
Radim Polášek
17.10.2021 17:57Jiří Skuhrovec
18.10.2021 08:10 Reaguje na Radim PolášekDobrý den, vrtule ořešáková se do České republiky dostala až v roce 2017. Ve vašem případě se nejspíše jedná o antraknózu ořešáku, což je houbová choroba. Tato choroba tu už je velmi dlouho ale v poslední době se více projevuje. Na první pohled není odlišitelná od napadení vrtulí.
A co s ní? Koukněte zde:
https://www.agromanual.cz/cz/atlas/choroby/choroba/antraknoza-oresaku
Karel Ploranský
17.10.2021 19:16Lokalita: Zbrašín, 10 km jihozápadně od Loun.
Hlavně v článku postrádám nějaké rady, jak proti té potvoře bojovat??!
Zbyněk Šeděnka
17.10.2021 21:45 Reaguje na Karel PloranskýKarel Ploranský
18.10.2021 00:04 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaAle když jsem se tam podíval, nenašel jsem nic, co by bylo reálně možné použít.
"Napadené ořechy zničit" - jak? Nezralé samy nepadají, naopak zůstávají na stromě. A jak je tedy dostanu dolů? Dronem?
Mimochodem, ořechy vypadají přesně jako na těch fotkách, ale ani na jednom jsem nenašel ty popisované larvy. Zvenčí ani uvnitř. Tak som z toho voĺáký zmätený...
Jiří Skuhrovec
18.10.2021 08:15 Reaguje na Karel PloranskýSlupky ořechů, eventuelně celé ořechy, buď spalte nebo zakopejte ca 20 cm hluboko. Larvy vrtulí se kuklí v hrabance, pokud ji zahrabete hlouběji, tak nedokončí vývoj a takto dokážete potlačit velikost příští populace.
Prosím zadejte Vaše údaje do našeho dotazníku na stránkách www.najdije.cz V příštím roce budeme zkoušet nějaké experimenty v boji proti tomuto škůdci. Během tohoto roku vytvoříme dotazník a oslovíme lidi, kteří nám poslali informace, pro možnou spolupráci. S pozdravem, JS
Zbyněk Šeděnka
18.10.2021 09:15 Reaguje na Jiří SkuhrovecJiří Skuhrovec
20.10.2021 07:46 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaKarel Ploranský
18.10.2021 13:54 Reaguje na Jiří SkuhrovecDo toho sledování se zapojím.
Mám ještě otázky:
Vadí to nějak stromu jako takovému? Pokud ano, jak mu pomoci a zlepšit jeho kondici?
Ořechy mají takovou jakoby nedodělanou skořápku ve spodní části; skořápka je tam tenoučká nebo chybí a je tam otvor. Nejenže je ořechů výrazně méně - celkově jsou všechny menší než bývaly. Jádra jsou u velké části ořechů tmavší, hnědě zabarvená a taková jako scvrklá. Jsou to typické projevy napadení vrtulí, nebo je tu ještě jiný problém?
Některé zčernalé ořechy sice opadaly, to je pravda, ale stejné množství jich na stromě pořád ještě visí. A protože jsou lehoučké, nereagují na pokus otřást je. Strom je vysoký, tyčí dosáhnu jen na část větví. Proto jsem psal, že nemohu napadené ořechy zlikvidovat tak, jak píše návod.
Ty které spadly a shrabal jsem je, jsem spolu s listím odvezl do Technických služeb – vím, že biologický odpad kompostují. Udělal jsem chybu?
V obci je nejméně jeden ořešák v každé zahradě. Co tak vidím, podstatně horší úraoda je všude. Mají opatření naději na úspěch, když je neudělají VŠICHNI? Pro mouchu jistě není problém přeletět si…
Radim Polášek
18.10.2021 17:09 Reaguje na Karel PloranskýMěly by to být hlavně ořešáky papíráky a polopapírky anebo velkoplodé obecně, které bývají pozdnější.
Jiří Skuhrovec
20.10.2021 07:49 Reaguje na Karel PloranskýTechnické služby - v pořádku.
Likvidace těch plodů, respketive opolodí - to je stejná situace jako tu bylůa na jírovci s klíněnkou jírovcovou. Napadené listy spadli dolů a larvy se pak kuklí v zemi. Pokud se listí shrabalo, tak jsem tím populaci pro příští rok znatelně oslabily. A to je důležitá záležitost. Samozřejmě je důležitá jistá součinost - pokud všichni ostatní na to ve vesnici kašlou, tak Vaše činnost bude mít mnohonásobně nižší účinnost.