Návod, jak ve vnitrobloku chytat dešťovou vodu
Nejenom, že ve vnitrobloku našeho domu v Přemyslovské ulici v Praze máme skomírající kus zeleně, ale i před domem v ulici nikdo stromy nezalévá. Jeden strom patří městské části, druhý TSK, třetí magistrátu, takže ani nikdo z nich vlastně moc neví, komu jaký patří a kdo má jaký zalít. Možná ani nemají čím.
Loni jsem v těch nejhorších suchách chodila zalévat zahradu ve vnitrobloku i záhonek se stromem ze svého kohoutku pitnou vodou. Běžně platím za vodu kolem 3000 Kč za rok. Letos mi přišel za loňský rok k těm třem tisícům 4500,- nedoplatek! Nejenom, že bych nerada prodělala kalhoty na zálivce, ale navíc jsem se množstvím vody ani neblížila něčemu, co by zeleni pomohlo. A tak začala cesta k 6000 litrům dešťové vody na našem dvoře:
1/ Obešla jsem všechny svody, nafotila je, udělala sdílený Google dokument, kam jsem fotky umístila s popisem, který patří k jakému domu. Měla jsem tedy zadávací dokument pro výběr řemeslníků – s počtem a typem svodů, které je třeba upravit.
Poptala jsem řemeslníka a přišlo mi hned několik nabídek, z kterých jsem vybrala tu s nejlepšími referencemi. Vybraný řemeslník nám doplnil do sdíleného dokumentu k jednotlivým fotografiím svodů popis a cenu práce. Každý dům měl jiné svody – litinové je třeba dát pryč, ale na některých domech již litinové svody byly vyměněny dříve.
2/ Vybrali jsme SBĚRAČ na vodu – je to redukce do svodu, která má uvnitř po okrajích ráfek, který vede vodu ven. Velké nečistoty propadávají uprostřed, vy sbíráte vodu, která stéká po stěnách svodu. Kovový je lepší než plastový – ty mohou vlivem měnících se teplot popraskat.
Nádrž se svodem ve finále fungují jako spojené nádoby. Když je nádrž plná, voda začne přetékat zpět do svodu a kanalizace.
V balení je sběrač, hadice a rychlospojka. Rychlospojka funguje jako uzávěr na zimu, ale zbytečně zužuje průtok vody. Použili jsme ji tedy na vypouštění nádrže a k hadici na napouštění ze svou dokoupili zimní uzávěry.
3/ NÁDRŽE se dají koupit nové za několik tisíc kus a nebo použité kusově za pár stovek. My jsme jich ale chtěli 10 ks najednou, takže byl zázrak, že jsme sehnali použité. Musí být ideálně z potravinářského průmyslu nebo po něčem, co není toxické, abyste si na zahradu nelili zbytky něčeho nebezpečného.
Díky tomu, že nemáme do vnitrobloku vjezd, musela jsem vybrat takové nádrže, které projdou 90cm dveřmi. Největší sériově vyráběný objem je IBC kontejner 600 l, který má na šířku 80 cm.
4/ Když vám konečně dorazí nádrže, potřebujete dořešit vypouštění vody. Díky tomu, že máme v domech byty v přízemí, tak nelze nádrže zvednout jako u rodinného domku tak vysoko, že byste zalévali zahradu (my ji ještě máme na kopci) samospádem. Potřebujeme tedy minimálně nádrž zvednout, abychom si natočili vodu do konve a nebo pořídit čerpadlo.
Nádrže zvedneme přidáním 2 dalších palet a pořídili jsme redukci na výpustný otvor nádrže (DN50) na 1,5 m zahradní hadice (3/4), kterou jsme k němu dotáhli obyčejnou hadicovou spojkou.
Pozor, vše je třeba znovu utěsnit – přidat další těsnící kroužek nebo omotat teflonovou páskou, jinak to trochu kape.
Rozpočet
- Nádrže 600 l/2ks 3750,- - Doprava nádrží 726,- - Sběrače/2ks 2632,- - Další materiál (výměna litinové části)/2ks 1139,- - Práce (úprava svodů)/2 ks 4000,- - Palety plastové/4ks 600,- - Kohouty na hadici/2ks 500,- - Hadice 1,5 m/2 ks 573,- - Spojka hadicová/2ks 45,- - Uzávěr na svod/2 ks 221,- - Práce (kompletace doplňků) 667,- -2 ks komplet vybavené 600 l nádrže + upravené svody CELKEM 14 853,-Za první nijak velký déšť jsme zachytili 3600 l z cekové kapacity 6000 l. Jedna nádrž přetekla! Záhonky, které zalévám, spotřebují 30 litrů denně, takže při plné kapacitě máme dost vody na 200 dní anebo můžeme zalévat víc míst.
reklama