Nechte si poradit, jak využít dešťovou vodu na vašem pozemku
Proč je zadržování a využívání dešťové vody vůbec dobré? Z řady důvodů. Jednak dešťová voda není hned odvedena z pozemku pryč do kanalizace. Může pak posloužit k mnoha účelům na našem pozemku, ke kterým bychom jinak používali vodu pitnou. Dešťovou vodu lze jímat do podzemních či nadzemních nádrží a používat pro mytí auta, praní prádla nebo splachování záchoda. Dešťovka se hodí i pro zalévání pozemku. Vodu lze ale jímat i do povrchového rezervoáru. Může pak sloužit i jako jezírko. Užitečné ale je i jen prostá možnost nechat vodu vsáknout. To v praxi znamená přeměnit betonové a asfaltové dvorky tak, aby voda měla šanci dostat se do země. Podle Lucie Vančurové je přínos nejen v tom, že voda nezatěžuje dešťovou kanalizaci, ale na našem pozemku zlepšuje mikroklima. „Určitě je v dusném létě lépe na trávníku než na rozpáleném betonu,“ říká Vančurová.
Zřídit si systém na zachytávání dešťové vody jde podle ní i u již stávajících domů a bytů, ale mnohem jednodušší je to u novostaveb. Systémů existuje celá řada a pro každou lokalitu a každou stavbu je potřeba najít optimální řešení. Záleží totiž na počtu lidí, kteří vodu budou využívat, ale i na srážkových úhrnech v dané lokalitě. A samozřejmě i na finančních možnostech zájemce. Kompletní systém na zachytávání vody přijde minimálně na 50 tisíc korun. Lze ale zvolit i finančně méně náročná řešení. A jak říká Lucie Vančurová, leckteré práce si může zájemce udělat sám a tím celkové náklady podstatně snížit.
Ekocentrum Koniklec nabízí majitelům nemovitostí pomoc s výběrem toho, jaký systém je právě pro ně nejvhodnější. Pro celou republiku má pět regionálních poradců. Ty je možné oslovit a dohodnout se na návštěvě, při které poradci zjistí konkrétní představy zájemce a reálné možnosti dané lokality. Následně navrhnou řešení v několika variantách podle různé finanční náročnosti. Poradci také mají přehled o místních dodavatelích a firmách, které jsou schopné systém na zachytávání vody vybudovat.
U novostaveb je vhodné využít dešťovou vodu nejen pro zavlažování zahrady, ale i pro splachování a praní. Je potřeba vystavět dva paralelní vodovody, jeden s pitnou vodou a jeden s vodou dešťovou, která se čerpá z podzemního zásobníku.
Nádrž se projektuje tak, aby čas od času došlo k jejímu samovolnému přetečení. Tím se přirozenou cestou odstraní drobné nečistoty plovoucí na hladině. Velikost nádrže se navrhuje tak, aby voda v ní zbytečně nestála a nezkazila se.
U stávajících staveb je instalace systému náročnější, výkopové práce se musí udělat nově, a pokud se zájemce rozhodne i pro využití dešťové vody pro praní a splachování, je potřeba udělat dodatečné stavební a instalatérské úpravy. Pokud se někomu nechce něco takového podnikat, může se na svém pozemku zaměřit na zasakování a zadržování vody, kterou lze využít pro závlahu. Kromě podzemních nádrží je možné použít i nádrže nadzemní.
Ekocentrum Koniklec letos rozjíždí pilotní projekt zaměřený na výstavbu zachytávacích systémů. Aktuálně je v něm zapojeno 40 klientů, jak těch kteří staví novostavby, tak těch co chtějí dešťovou vodu využívat v již hotových domech a bytech. V těchto dnech končí nábor posledních klientů. Pro zájemce, na které se nedostane, odkazuje Lucie Vančurová na internetové fórum, které Koniklec provozuje. Projekt skončí o prázdninách 2011. Jedním z výstupů má být i dvacetiminutový film o dešťové vodě a jejím využití.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Jak zadrzet vodu dal od Vaseho pozemku - 27. 9. 2010 - pjBudovat takové rybníčky vyžaduje souhlas vlastníků pozemků. Navíc pokud to jsou rybníčky na dočastných vodotečích (co každou chvíli vysychají) je to ideální líhniště komárů.Pokud chceme zlepšit retenci krajiny, tak především musíme zkvalitnit stav zemědělských ploch aby v půdě byl podstaně větší obsah humusu, nebylo výrazně zhutněné podloží a osevní postupy by byly změněny na častější střídání plodin na jednom lánu. To samé v lesích kde schází kvalitní humusový povrch (po surovém rozkládajícím jehličí voda rachle "sjede" a čistota lesních vodotečí (napadané větve a stromy ve vodoteči při velkém odtoku vody vytváří různé přehrádky které po protržení vyvolávají přívalové vlny. Nicméně ještě před 80 lety v krajině bylo několika násobně drobných vodních ploch než dnes. Sloužily k napájení koní, skotu na pastvě k odpočinku lidí pracujících na polích apod. |