Nechte si vyčistit otopnou soustavu, sníží se vám náklady na vytápění
Podle Viktora Kreibicha pokrývají korozní produkty a usazeniny minerálů povrchy bez ohledu na použitý konstrukční materiál. Tyto vrstvy následně izolují a brání tak přestupu tepla, zvyšují tlakové ztráty otopných systémů a omezují jejich regulaci a účinnost. Milimetrová vrstva tzv. úsad má za následek zvýšení spotřeby energie v otopné nebo chladicí soustavě o 6 až 8 %. Po deseti letech provozu je na vnitřním povrchu tloušťka znečištění a úsad obvykle 4 až 6 mm.
Nejčastějším projevem zanášení topné soustavy je nedotápění ve vyšších patrech, což vede k potřebě navýšení teploty na vstupu do objektu nebo na zdroji tepla. A podle Viktora Kreibicha má zvýšení teploty o pouhý 1 °C za následek nárůst spotřeby a nákladů až o 5 % za topné období.
Na semináři následně představilo několik odborníků své metody čištění. Některé se uplatňují jak v průmyslu, tak u obytných domů a bytů. Pozadu nezůstala ani ČVUT, která představila vlastní čisticí prostředek, určený pro odstraňování korozních produktů, kotelního kamene a minerálů na vnitřních prostorách potrubních systémů, energetických i dalších technologických zařízení a produktovodů.
Jednou z firem, které se čištění otopných soustav v bytech, bytových domech, ale i v průmyslu věnuje, je společnost Finex Technology nebo společnost David Krych EKO-CHEMO.
reklama