https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/nova-aplikace-rozpozna-druh-stromu-prozradi-i-to-kolik-v-lete-vypari-vody
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nová aplikace rozpozná druh stromu, prozradí i to, kolik v létě vypaří vody

28.5.2022 01:27 | BRNO (ČTK)
Díky vhodnému umístění stromů či parků lze ovlivňovat teplotu v okolí domu, v ulici či celém městském bloku.
Díky vhodnému umístění stromů či parků lze ovlivňovat teplotu v okolí domu, v ulici či celém městském bloku.
Foto | Martin Mach / Ekolist.cz
Nová mobilní aplikace Tree Check rozpozná druh stromu, prozradí i to, kolik v létě vypaří vody či jak velký stín díky své listové ploše poskytuje. Stromy si navíc mohou uživatelé přidávat do mapy nebo si z nich vytvořit vlastní "herbář", informoval David Kopecký, mluvčí Nadace Partnerství, která se na vývoji aplikace podílela spolu s dalšími organizacemi.
 

Aplikace díky umělé inteligenci po vyfocení rozpozná, o jaký druh stromu jde. Pracuje na principu 3D scanneru, který využívá vestavěnou kameru v telefonu. Na základě zachycených bodů na fotce také změří obvod kmene stromu a určí jeho charakteristické znaky. Díky tomu uživateli i řekne, kolik tento strom v létě vypaří vody, jak velký stín díky své listové ploše poskytuje a jak moc tedy ochlazuje okolní prostředí. V aplikaci uživatelé sbírají body za návštěvy nových stromů, opakované návštěvy i jejich zalévání. Po nasbírání určitého počtu bodů se jim za odměnu otevřou příběhy o stromech.

"Díky aplikaci chceme lidem přiblížit důležitou roli stromů ve městech. Stromy totiž představují jednu z nejefektivnějších cest k ochlazení ve veřejném prostoru v parných letních dnech," uvedl za nadaci Martin Ander. Měření termokamerami podle něj prokazuje, že se povrchy nestíněných silnic a chodníků rozpalují mnohdy až na 50 stupňů Celsia, oproti tomu v parcích nebo ulicích stíněných budovami a zelení je povrchová teplota výrazně nižší než teplota vzduchu. Za tímto chladicím účinkem stojí jednak stínění korunou s listy a také vypařování vody z listů a půdy okolo stromu.

"Čím větší korunu a listovou plochu strom má, tím víc vody dokáže v horkých dnech odpařit i víc stíní. Rozdíly jsou pak i mezi jednotlivými druhy stromu a záleží i na jejich stáří. Například taková dospělá bříza odpaří 70 litrů vody za den, v tropických dnech to může být až 400 litrů," uvedl Ander. Díky vhodnému umístění stromů či parků tak podle něj lze ovlivňovat teplotu v okolí domu, v ulici či celém městském bloku. Aplikace je ke stažení zdarma.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

28.5.2022 15:01
Má s tím tady někdo praktické zkušenosti ?
Odpovědět
va

vaber

29.5.2022 09:29 Reaguje na Miroslav Vinkler
o stromech nemohu říci nic ,
ale mám zkušenosti s muškáty v truhlíku v létě když je horko dokáže takový muškát venku spotřebovat tak 0,3lvody a když má dost vody neztrácí listí, naopak, dál roste ,
uzuzuji dle množství vody na zalití,
v zimě když je nechávám přežít do jara je prakticky nezalévám, zemina je zcela suchá a tak musí vypařovat naprosté minimum ,ale ztrácí listy,
stromy ,když nemají vláhu , musí taky odpařovat minimum, navíc myslím ,že listy dokáží v noci nasávat vlhkost ze vzduchu, nebo vlhkost sraženou na listech
jak ale odborníci měří množství odpařené vody a jak přesně ,to je otázka,
odpar záleží na mnoha faktorech,množství listů,délka slunečního svitu ,relativní vlhkost vzduchu,teplota,vítr , množství vody v půdě a kdo ví co ještě,
jak to aplikace řeší
Odpovědět
DM

Dalibor Motl

30.5.2022 10:27 Reaguje na Miroslav Vinkler
Asi Vás zklamu. Nevím k čemu by mi byla aplikace určující druh stromu. Stromy s jejichž určením bych mohl mít potíže (apomiktické endemické druhy jeřábů nebo kříženci vrb) bude těžko určovat i taková aplikace.
Odpovědět
ZH

Zbyněk Hoták

31.5.2022 11:41 Reaguje na Dalibor Motl
Pane Motl, za sebe to vnímám podobně jako vy, ale bohužel dnes většina lidí nedokáže v přírodě opravdu poznat ani dub od smrku. Zažil jsem na dovolené, jak jedna spolucestující chtěla určit neznámý strom. Tvrdil jsem jí, že je to korkový dub. To se jí nějak nezdálo, chtěla to mít potvrzeno digitálně. Zadala do vyhledávače "strom" a vypadly jí stovky fotek stromů. Když ani jedna z prvních 50 nevypadala jako onen strom, vzdala to. Vysvětlovat jí něco o plodech a listech nemělo smysl, neměla o tom nejmenší povědomí. Tito lidé tuhle aplikaci ocení, neboť inteligence umělá nahradí tu jejich.
Odpovědět
DM

Dalibor Motl

1.6.2022 10:27 Reaguje na Zbyněk Hoták
Váš postřeh mám potvrzený praxí. Paní učitelka dětem ve 4. třídě říká: "Děti sejdeme se támhle u toho smrku". Načež se jí moje dítě odpovídá: "Paní učitelko to je ale jedle obrovská". :D Můj přístup je snažit se u známých a kamarádů podnítit alespoň základní zájem o živou přírodu v okolí. U některých se to i daří. Většina lidí s údivem naslouchá třeba povídání o interakcích mezi stromy vzájemně, mykorrhizními nebo parazitickými houbami, savým nebo podkorním hmyzem, živočichy atp. a moje radost je o to větší pokud to potom nadšeně vykládají dalším lidem.
Odpovědět
AN

Aleš Nebáznivý

2.6.2022 12:26 Reaguje na Dalibor Motl
Krásný přístup. Skvělé.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist